Fas’taki İlk Tıbbi Referans Sitesi Toubib.ma ile Röportajımız!

Geçtiğimiz günlerde Startup Istanbul’da stand açan girişimler arasında yer açan başarılı pek çok girişimi size yakından tanıtacağımızın sözünü vermiştik. İşte bunlardan biri: Toubib.ma…
Toubib.ma, Fas’taki ilk tıbbi referans olma özelliğini taşıyor. Toubib.ma’da doktorları, klinikleri, eczaneleri ve hastaneleri bulabiliyor; en sevdiğiniz doktorlarla randevu alabiliyor ve tüm son sağlık haberlerini ücretsiz okuyabiliyorsunuz.

Toubib.ma’nın Kaiss Bouali ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı aşağıda bulabilirsiniz:

Moblobi.com: Bize Toubib.ma’dan biraz bahseder misiniz?

Kaiss Bouali / Toubib.ma: Fas’ta, milyonlarca insan her gün doktor arıyor. Fas’taki doktorları, aile üyelerine ve arkadaşlarına sorarak arasınız;  bakılması gereken merkezi bir kaynak yoktur. Toubib.ma sadece doktorlar, klinikler ve eczaneler için çevrimiçi bir dizin değil, aynı zamanda çevrimiçi randevuları kaydetmek, sağlık hakkında bilgi edinmek ve hastaların kayıtlarını ve özel muayenehanelerini yönetmek için de bir platform… Web sitemizin SEO’su ile ilgili planımız, blogumuzda yayınlanacak birkaç doktor tarafından yazılan tıbbi blog makalelerini kullanmak… Ayrıca, doktorlarla video röportajı yüklemek için bir YouTube kanalı oluşturup bunları reklamımız olarak kullanacağız. Doktorlara abonelik satışı, her şehirde ve hedeflediğimiz her ülkede bir bayi programı kullanılarak yapılacaktır. Bayiler, performanslarına dayalı olarak büyük komisyonlar kazanacak ve marjımız kar elde etmek için yüksek olacak. 31 Aralık tarihine kadar ilk 100 doktor için ücretsiz bir program başlattık ve zaten 45 tane kayıt yaptırdık. Bu, mali yılı ise 100’üncü anlaşmayı yaparak kapatacağımız anlamına geliyor. Aynı ritmi takiben, gelecek yılın sonuna kadar 1000 doktoru bulacağız ve bu da bize 1. 266.000 $ brüt gelir sağlayacak. 2022 yılına kadar, sağlık verilerini izlemek için IoT E-Health akıllı cihazları üretmeye başlayacağız ve kullanıcılara uzaktan yardım edebilmeleri için bunları doktorlarla senkronize edeceğiz. Vitamin içeren ve ihtiyacınız olan vitaminleri belirleyebilen ve uzaktaki doktorlarla otomatik olarak verileri senkronize edebilen tescilli bir kan analizörü de üretiyoruz.

Moblobi.com: Harika… Az önce biraz bahsettiniz ancak 2018’deki büyüme hedefleriniz neler, kısaca sayısal olarak da özetleyebilir misiniz?

Kaiss Bouali / Toubib.ma: 2018 sonunda 1000 doktor, 2019 yılına kadar 5000 doktor bulacağız. 2019 yılı başında diğer Afrika ülkelerine de genişlemeye başlayacağız.

Moblobi.com: Ne kadar yatırıma ihtiyacınız var?

Kaiss Bouali / Toubib.ma: Pazarlama stratejilerine ve web sitesinin bakımına yatırım yapmak için 250.000 dolara ihtiyacımız olacak. % 10 özkaynak vermeye hazırız (yatırıma bağlı olarak tartışılabilir).

Kaiss Bouali’ye bu keyifli röportaj için çok teşekkür ediyoruz, Toubib.ma’ya da başarılar diliyoruz… Gelişmeleri merakla izleyeceğiz.

Toubib.ma’yı yakından tanımak için dilerseniz buraya tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı