Lokasyon Bazlı Sesli Anı Kütüphanesi Storyberry ile Röportajımız!

Storyberry, lokasyon bazlı sesli anı kütüphanesi… En sevdiğiniz yerlerde geçen hiç tanımadığınız insanların anılarını  dinleyebileceğiniz ya da dünyanın herhangi bir yerinde geçen anılarınızı ilgili mekanı pinlenerek kendi sesinizle kaydedebileceğiniz bir dijital anı kütüphanesi; sizden sonrakilere bırakabileceğiniz duygusal dijital miras platformu. Storyberry’nin kurucusu Gökçe Yüksel ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Mutlaka okuyun…

Moblobi.com: Storyberry kısaca nedir?

Storyberry (Gökçe Yüksel / Kurucu): Storyberry, dijital lokasyon bazlı sesli anı kütüphanesidir. Yani insanların anılarını, o anılarının geçtiği yeri haritada pinleyerek kendi seslerinden site üzerinden kaydettikleri ve başkalarınınkini de dinleyebildikleri bir internet platformudur.  

Moblobi.com: Sanki biraz Soundcloud ile Foursquare karışımı bir platform gibi geliyor kulağa?

Storyberry (Gökçe Yüksel / Kurucu): Evet, hatta ben de sunumlarda aynen bu cümleyi kullanıyorum ama hemen sonrasında büyük harflerle “Tam da değil” diyorum. Çünkü kesinlikle insanların kafeler, restoranlar, oteller ve buna benzer hizmet aldıkları yerler hakkında sesli yorum yaptıkları bir platform değil Storyberry. Storyberry bizim için unutulmaz, kendi sosyal çevremizde de anlattığımız, diğer tüm “an”lara göre duygu yoğunluğu farklı ve değişik olan “an”larla ilgileniyor. Ve elbette ki bu “an”lar bir yerde geçiyor olduğu için hiçbiri yerden bağımsız değil.  

Moblobi.com: Anı anlatırken yerlerin pinlenmesi neden gerekiyor? Neden sesli anı toplamayı lokasyon bazlı yapmak istedin?

Storyberry (Gökçe Yüksel / Kurucu): Storyberry bir anlamda yerlerin hafızalarını insanların sesiyle canlı tutmaya çalışıyor. Çünkü artık her şey o kadar hızlı değişiyor, dönüşüyor, yok oluyor, yenisi yapılıyor ki bu değişim içinde Storyberry ile anılarımızı kaydederek oraları hep yaşatabiliriz, geleceğe bir duygusal dijital miras bırakabiliriz. O yüzden insanların toplu olarak bulundukları tüm yerlerde geçen anılarıyla ilgileniyor Storyberry; müze, tiyatro, havaalanı, pasaj, iskele, park, Mustafa Terzi, Hülya Çiçekçi gibi. Hatta bu yerler günümüzde kapanmış olsa bile, yeri değişmiş olsa bile haritada özellikle anının geçtiği adresin pinlenmesini istiyor ki, belki de ileride Google Maps’in çok katmanlı bir versiyonunu elde edebilelim, geçmişe yolculuk yapabilelim.  

Moblobi.com: Duygusal dijital miras derken neyi kastediyorsun?  

Storyberry (Gökçe Yüksel / Kurucu): Beni kesinlikle en çok heyecanlandıran kısımlardan biri gerçekten bu. Biliyorsunuz herkesin sesi farklı, kişiye özel; parmak izi gibi. Birisinin sesini duymayı özleriz mesela, ya da bir şarkıyı o kişiden dinlemek isteriz veya tek bir ses bize zaman yolculuğu yaptırır. Bu kadar görsel medyanın ön planda olduğu bir dönem geçirirken bence sesi hiç saklamamış olmamıza üzülmemeliyiz ileride. Belki şu anda yanımızda olan yakınlarımızın, annelerimizin babalarımızın, dedelerimizin, ninelerimizin ileride yanımızda olmadığı zamanlarda fotoğraflarına bakarken onların sesinden anılarını, o anıların geçtiği yerlerle beraber dinleyebilmek oldukça değerli bir şey. Aynı şekilde biz küçükken bizim anılarımızın büyüklerimiz tarafından kaydedildikten sonra bizim onları dinleyebilecek olmamız da muhteşem. Hatta belki tanınmış kişiler üzerlerinde herhangi bir baskı olmadan kendi istedikleri anılarını direkt paylaşabilecekler; biz de onların sesinden dinleyebileceğiz. Şimdi Aydın Boysan’ın Giritli Meyhanesi’ni tıkladığımızda kendi sesinden orada geçen bir anısını dinlemek istemez miydik?  

Moblobi.com: Benim anlatacak anım yok diyenlere ne tavsiye ediyorsun?  

Storyberry (Gökçe Yüksel / Kurucu): Evet, oluyor bu bazen. Gerçi biz oldukça anlatası olan bir memleketiz ama arada bir oluyor tabii. Bir kere herkesin bir sürü anısı var. Bir gün içinde bile ne anılar yaşanıyor ama bunlardan bazıları bellekte yer ediyor; başkalarıyla paylaşılmak için can atıyor. İlham vermek gerekirse unutulmayan anlar genelde hepimizin “ilk”lerinde saklıdır; ilk öpüşme, ilk tek başına gidilen konser, yazılmış ilk kitap, yapılan ilk resim, gidilen ilk söyleşi, ilk uçak yolculuğu, ilk kar tatili, ilk harçlık, ilk iş görüşmesi, ilk anneden babadan ayrı çıkılan tatil gibi. Ya da “en”lerde saklı olabilir; en heyecanlandığın an, en çok bekletildiğin gün, en korktuğun yolculuk, en ilham verici insanla tanışma, en hayranlık duyduğun kişiyle karşılaştığın gün, en ıslandığın zaman gibi. “Kendi keşfettiklerimiz”de olur; bir yer keşfetmiş olabiliriz, bir şarkıcı keşfetmiş olabiliriz, bir festival keşfetmiş olabiliriz gibi. Yani özellikle kendi keşfettiğimiz diyorum çünkü büyük ihtimalle bizden önce tabii ki çoktan keşfedilmiştir ama insan kendi keşfettiği zaman, belki kendi hayatında olduğu noktayla da alakalı olarak, duygusu çok farklı oluyor. Sitenin içinde SSS’de bir ilham köşesi var, bakın mutlaka   

Moblobi.com: Bu arada sadece Türkiye’de geçen anılarımızı mı anlatabiliyoruz?  

Storyberry (Gökçe Yüksel / Kurucu): Dünyanın neresinde geçerse geçsin anının geçtiği yeri pinleyerek anlatabilir herkes. Ayrıca anıyı anlatırken o yerde olmak da gerekmiyor. Evde otururken İtalya’da bir şarap bağını gezerken yaşadığı bir anısını anlatabilir biri mesela.

Moblobi.com: Storyberry’nin hayali nedir?  

Storyberry (Gökçe Yüksel / Kurucu): Haritayı açıp da herhangi bir yeri tıkladığımda, tıkladığım koordinattaki birçok yerden birini seçerek her dilden, her sesten, her duygudan, her renkten bir sürü anıyı dinleyebilmek.  

Moblobi.com: Storyberry’ye yani ekibe katmak istediğin özellikle birileri var mı?  

Storyberry (Gökçe Yüksel / Kurucu): Evet, kesinlikle. Bir kere her ne kadar herkes kendisi anısını kaydedebiliyor olsa da Storyberry her zaman anı toplamaya sahada devam edecek. O yüzden böyle anı toplayacak anı avcılarına ihtiyacım var. Bir de Storyberry’nin sosyal medyasında yayınlanmak üzere  anılara kısa, ilgi çekici tanıtım videoları çekecek motion designer arkadaşları ekipte görmek çok isterim.

Moblobi.com: Son olarak Storyberry’nin internet sitesini ve sosyal medya hesaplarını duyuralım bir de?  

Storyberry (Gökçe Yüksel / Kurucu):  Storyberry’nin internet sitesi: www.storyberry.me
Storyberry Instagram, Facebook, Twitter hesapları: @storyberryme
Storyberry e-posta adresi ise; storyberry.me@gmail.com

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı