Startup Ekosisteminin Önemli İsimlerinden İhsan Elgin ile Röportajımız!

Startup ekosisteminin önemli isimlerinden İhsan Elgin ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İhsan Elgin, kurumsal hayatı sonrasında gerçekleştirdiği girişimi ve Amerika’daki başarılı exit hikayesi ile girişimcilere ilham olmuş bir isim… Bunun dışında Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası’nın kurucusu; Startups.Watch’ın ortakları arasında  ve Fintech İstanbul’un kurucu ortaklarından. Halihazırda kendi danışmanlık firması Core Strateji’yi de yönetiyor.

Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu’daki girişim ekosistemini konuştuğumuz Elgin, bize Startups.Watch’daki analizlerden de hareketle Türkiye startup ekosistemindeki olumlu hareketlilikten bahsetti. Bir yılda erken seviye girişimlere yapılan yatırım tutarının 100 milyonu geçtiği ilk yıl olduğu bilgisini de bizimle paylaştı.

Girişimci adaylarının artması, global pazara açılabilecek girişimlerin çoğalması, girişim fikirleri sıklıkla yer alan e-ticaret ve mobil uygulama projelerinden daha öteye geçmeye ve farklılaşmaya başlaması, yazılım ve donanım şirketlerinin artması, devlet teşviklerinin artması gibi faktörlerin ekosistemi canlandırdığını dile getirirken; ekosistemdeki bir boşluğun da altını çizdi. Özellikle erken aşama girişimleri destekleyen kurumlar ile private equity arasındaki boşluğa dikkat çekti.

Başarılı exit hikayesi ile de girişimciler için iyi bir örnek olan İhsan Elgin ile Türkiye’deki exit hikayelerinin azlığı konusuna da değindik. Yurtdışındaki başarılı hikayesinin ardında yurtdışında satış yapmış olmalarının olumlu yansımasına da değindi.

B2B ve B2C girişimlerin büyüme dönemindeki farklı yatırım ihtiyaçlarına da değinen Elgin, bu aşamada şirketlerin girişimlerin büyümelerine yaratacakları olumlu etkileri de bizlerle paylaştı. Kendi firması olan Core Strateji ile de aslında bu noktada kurumlar ve girişimler arasındaki köprüyü nasıl sağladıklarına değindi. Türkiye’deki büyük firmaların kurduğu kurumsal VC firmalarını ve girişimcilik ekosistemine olan ilgisini de belirtti.

Fintech İstanbul’un kurucu ortaklarından olan İhsan Elgin ile Türkiye’deki fintech girişimleri üzerine de konuştuk. Iyzico, Paraşüt ve bunun gibi birçok başarılı fintech girişiminin de ortaya çıkması ve yaklaşık son 2-3 yıldır yapılan yatırımların %30’unun fintech girişimlerine yapılmış olması dikkatleri fintech startuplarına çekmiş durumda… Ülkemizdeki bankacılık sisteminin güçlülüğü ve teknoloji üretimi ve ayrıca da Kobi’lerin teknolojiye olan ihtiyacı da fintech ekosistemini canlandırıyor. Bu alandaki fırsatların çokluğundan bahseden Elgin, Fintech İstanbul olarak gerçekleştirdikleri çalışmalardan da bahsetti.

Yakın zamanda startupların fonlanmasında hayatımıza girecek olan kitlesel fonlama konusundaki görüşlerini de aldığımız Elgin, bu konudaki pozitif bakış açısını da bizlerle paylaştı.

Startupların sadece kurumların sermayesine değil, imaj ve gücüne, güvenilirliğine de ihtiyaç duyması farkındalığından hareketle kurduğu Core Strateji ile kurumları “girişimci kuruma” çevimeyi hedefliyor.

Yatırımcı tarafı ile de girişimleri destekleyen Elgin’in yatırım yaptığı girişimler hakkında da kendisinden bilgi aldık.

Kurucusu olduğu Girişim Fabrikası ile sorularımızı da yönelttik, nasıl ortaya çıktığını, ilk 5 yılında 62 şirket kurmalarını; büyümeye yönelik yaptıkları çalışmalar ve attıkları adımları da konuştuk.

Özelikle girişimcilerin ve ayrıca startup, fintech ekosistemine ilgisi olan herkesin izlemesini tavsiye ettiğimiz, oldukça verimli ve keyifli olan İhsan Elgin ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı mutlaka izleyin:

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı