Sabancı Üniversitesi’nden Prof.Berrin Yanıkoğlu ile Teknolojinin Ticarileşmesi Üzerine Röportajımız!

Sabancı Üniversitesi, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Öğretim Üyesi, Prof.Berrin Yanıkoğlu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Akademisyen olarak girişim yapmanın zorlukları ve kendi girişim hikayesi üzerine konuştuk.

Moblobi.com olarak medya sponsoru olduğumuz Boğaziçi Üniversitesi‘nin Bilim ve Teknolojide Lider Kadınlar Zirvesi‘nde de konuşmacı olarak da yer alan Berrin Yanıkoğlu, 15 yıldır Sabancı Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapıyor.

Türkiye’nin en girişimci ve teknoloji üreten üniversitelerinden biri olan Sabancı Üniversitesi’nde olmasının yarattığı avantajları da göz önünde bulundurarak kendisine,  üniversitelerde üretilen teknolojilerin ticarileşmesi konusundaki görüşlerini sorduk. Kendisinin yaptığı girişim hikayesi ve akademisyen olmanın bu konuda yarattığı avantaj ve dezavantajları konuştuk. Akademisyen olarak girişim kurmanın çok başarılı örneklerin de olduğunu ancak bazı noktalarda özellikle ekip ve pazarlama konusundaki yaşanan eksikliklerin hayal kırıklıklarına da sebep olabileceğine değindik.

Biometrik teknolojiler, makine öğrenme ve yapay zeka konularında da çalışan Prof.Berrin Yanıkoğlu, geliştirdikleri imza tanıma teknolojilerini aktardı. Bu geliştirdikleri teknolojinin ticarileşmesi konusunda yaşadıkları sıkıntıları ve deneyimleri paylaştı.

Biometrikte imza tanıma üzerine çalıştıkları projenin, bankalar gibi imzanın gerekliliğinin söz konusu olduğu alanlarda güvenlik konusunda da önemli pozitif etkileri var. Proje, pek çok yarışmada da olumlu dereceler elde etmiş, ürün kullanacakları hedef kitle tarafından da beğenilmiş. Yabancı firmalar ile markaların çalışma isteği projenin önüne engel olarak çıkmış olsa da, yarattığı teknoloji ile oldukça değerli.

Sabancı Üniversitesi, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Öğretim Üyesi, Prof.Berrin Yanıkoğlu ile Moblobi.com olarak gerçekleştirdiğimiz bu keyifli röportajımızı mutlaka izleyin.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı