Kod ya da Script Yazmadan Mobil ve Web Uygulamalarınızı Test Etmenizi Sağlayan Platform, Robotic.Mobi ile Röportajımız!

Geçtiğimiz günlerde Startup Istanbul’da stand açan girişimler arasında yer açan başarılı pek çok girişimi size yakından tanıtacağımızın sözünü vermiştik. İşte bunlardan biri: Robotic.mobi…

Robotic.mobi, bulut tabanlı, yapay zeka destekli, test otomasyon sistemi… Mobil ve web uygulamalarınızı yüzlerce cihaza bağlanarak test etmenizi, hata ve bulgu raporları oluşturmanızı sağlıyor. Kod ya da script yazmanıza gerek kalmıyor. Test cihaz laboratuarlarını kullanarak 350’den fazla cihazda Android, iOS, mobil web uygulamalarınızı test edebiliyorsunuz.

Robotic.mobi’nin kurucusu Burak Dönmez ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı aşağıda bulabilirsiniz:

Moblobi.com: Bize Robotic.mobi’den biraz bahseder misiniz?

Burak Dönmez / Robotic.mobi: Robotic.mobi olarak iki sene önce fikir aşamasında başladık. İki Boğaziçi mezununun kurduğu firmamız, Tübitak’tan destek alarak yaklaşık bir buçuk sene önce faaliyete başladı. Ofisimiz İstanbul Mecidiyekoy de bulunmaktadır. Çeşitli büyük firmalarda çalışırken fark ettiğimiz bir sorunu çözme amaçlı kurulduk. Mobil uygulamaların test surecine uygun test otomasyon platformu geliştiriyoruz. Amacımız, bizim servisimizi kullanan müşterilerimize uygulamalarının hangi cihazlarda tam çalıştığını, hangi cihazlarda problem (donma, durma ,performans vs.) çıkardığını müşterilerimize raporlamak. Bunun için yaklaşık 350 cihazdan oluşan bir cihaz laboratuarımız bulunmaktadır. Bu test otomasyon işlemini gerçekleştirirken kod ya da script yazma ihtiyacını ortadan kaldırıyoruz. Uygulama geliştiricileri ya da firmalar sisteme kendi uygulamalarını yüklüyorlar. Geri kalan test işlemlerini biz otomatik olarak yapıyoruz ve raporlarını firmalara gönderiyoruz. Servisimizin kullanımı olarak subscription modeline sahibiz. Aylık ya da yıllık abonelik ve cihaz kullanım dakikasına göre paketlerimiz bulunmaktadır.

Moblobi.com: Harika… Peki 2018’deki büyüme hedefleriniz neler, kısaca sayısal olarak da özetleyebilir misiniz?

Burak Dönmez / Robotic.mobi: Android ve ios cihazları satın alıp cihaz laboratuarımızı geliştirmeyi planlıyoruz. Firmamıza bir kaç deneyimli çalışan alıp, geliştirdiğimiz test işlemini artificial intelligence ile daha da güçlendirmeyi planlıyoruz. Bu işlemleri gerçekleştirirken, yurtiçi mobil uygulama geliştiren firmalara satış işlemine devam ediyor olacağız. Ayrıca yurtiçi ve yurtdişi freelance geliştiriciler için özel paketler hazırlayıp servisimizin kullanımını arttırmayı planlıyoruz.

Moblobi.com: Ne kadar yatırıma ihtiyacınız var?

Burak Dönmez / Robotic.mobi: Yaklaşık olarak 1 milyon TL tutarında yatırıma ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu parayı cihaz sayımızı arttırma, yeni çalışanlar alma ve freelance geliştiricilere kendimizi duyurmak amaçlı reklamlara harcayacağız.

Burak Dönmez’e bu keyifli röportaj için çok teşekkür ediyoruz, Robotic.mobi’ye başarılar diliyoruz… Gelişmeleri merakla izleyeceğiz.

Robotic.mobi’yi yakından tanımak için dilerseniz buraya tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tanıtım videosunu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı