no-pact ile Mobil Platformlardaki Projelerini Konuştuk!

Sanal gerçeklik ve mobil platformlarda değerli işler üreten no-pact ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. no-pact Kurucu Ortak ve CEO’su Sn. Cem Buğra’nın sorularımıza verdiği yanıtlar haberimizde…

 

Moblobi.com: NoPact kimdir, neler yapar, ekibiniz kaç kişi kısaca bize kendinizi tanıtabilir misiniz?

no-pact: Bize yer ayırdığınız için teşekkür ederiz.

no-pact’i 2012’de İstanbul’da kurduk. Hem kendi markamızla, hem de kurumsal müşterilerimiz için dijital eğlence deneyimleri tasarlıyoruz ve geliştiriyoruz.

Sekiz kişilik bir takımımız var. Ömer Kayış yazılım kökenli ve teknolojiden sorumlu kurucu ortağımız. Müzisyenlik ve programcılık geçmişi olan Can Karakuzulu hem ses ve müzik tasarımını, hem de programlama süreçlerinin bir kısmını üstleniyor. Arda Çevik programcılık ve oyun tasarımı yapıyor.

Emek Can Özben görsel tasarım ve sanat yönetimi alanında tecrübeli ve görsel tasarım süreçlerinden sorumlu. Aygün Kaplanve Gökhan Çınar görsel tasarım süreçlerinde görev alıyorlar.

Cem Elmas oyun tasarımı ve proje yönetiminden sorumlu.

Bense iş geliştirme ve pazar araştırması geçmişimle pazarlama, finans ve iş geliştirme sorumluluklarını taşıyan kurucu ortağım.

 

Moblobi.com: NoPact olarak sizi yola çıkartan amacınız ve hayalleriniz nelerdi?

no-pact: Oyun stüdyosu kurma fikrimiz 2012 yılının başında bir doğum günü kutlamasında tesadüfen ortaya çıktı. Özel sektörde farklı alanlarda çalıştıktan sonra liseden arkadaşlarım Ömer ve Giray’la bir araya gelip işlerimizden ayrılarak no-pact’i kurmaya ve oyun geliştirmeye karar verdik. Altı aydan uzun süren görüşmelerimiz ve planlama sürecimiz sonucunda 2012 Eylül ayında no-pact’i kurduk. Liseden arkadaşımız Can da kuruluşun hemen sonrasında no-pact’e katıldı.

Takımda her birimiz ilkokul yıllarımızdan beri tutkulu bir şekilde oyun oynuyoruz. Tutkumuzu işimiz haline getirmek harika bir düşünce ama tecrübemiz bizi bu yola çıkmadan önce planlarımızı iyi yapmaya, ince eleyip sık dokumaya teşvik etti. Finansman, ilk oyunumuzun tipi, içeriği, geliştirilmesi, testi, pazarlaması ve dağıtımı gibi konularda planlarımızı yaptık ve ancak ondan sonra işe atıldık. Tabii neredeyse hiçbir şey planlarımıza göre ilerlemedi ama plan yapmış olmak bizi sürece psikolojik olarak hazırladı.

Oyuncuların bizim yarattığımız bir tecrübeyi dünyanın her köşesinde severek oynuyor olması bir numaralı motivasyon kaynağımız. Oyun tutkumuz dışında şirketi kurduğumuz dönemde bizi teşvik eden diğer etkenler mobil oyun pazarındaki patlayıcı büyüme, oyun geliştirme araçlarının yaygınlaşması ve uygulama pazarları aracılığıyla tüm dünyadaki oyunculara ulaşabilme fırsatıydı.

 

Moblobi.com: Şirket olarak şu an kaç adet oyununuz var? Oyunlardan kısaca bahsedebilir misiniz?

no-pact: Şu ana kadar 11 ayrı oyun tasarladık ve geliştirdik.

Reclaim mobil platformlar için hazırladığımız bir sonsuz koşu aksiyon oyunu. Reclaim’i 2014 Ağustos ayında Türkiye ve Kanada’da, 2015 yılı Haziran ayındaysa Çin’de yayınladık.

Hat Trick Header Oculus Rift DK2 sanal gerçeklik platformu için tasarlayıp geliştirdiğimiz bir futbol oyunu. Bize en çok heyecan veren projelerimizden biri. Hat Trick Header’ı henüz yayınlamadık.

Mobilekids, müşterimiz Mercedes Benz Türkiye için geliştirdiğimiz yedi oyunluk bir paket. İlkokul çağındaki çocuklara trafik güvenliği öğretiyor. HTML5 platformu için geliştirdiğimiz oyunlar Mercedes Benz Türkiye’nin Mobilekids sitesinde bulunuyor.

Defenders of Mubadala, Abu Dhabi merkezli müşterimiz Mubadala Development Company için geliştirdiğimiz bir eğitim oyunu. Bilişim ve veri güvenliği konusunda şirket çalışanlarının bilgisini sınıyor.

Enerjimi Koruyorum ise müşterimiz Enerjisa için geliştirdiğimiz bir strateji ve gizli nesne bulma oyunu. Enerjimi Koruyorum’un amacı ilkokul çağındaki çocuklarda enerji verimliliği bilinci oluşturmak. Enerjimi Koruyorum 2016 yılı Şubat ayında iOS ve Android’de yayınlanacak.

 

Moblobi.com: Oyunlarınız Masaüstü, Android, iOS, Windows Phone platformlarından hangilerinde mevcut?

no-pact: Oyunlarımız masaüstü, iOS, Android ve sanal gerçeklik (PC) platformlarında mevcut.

 

Moblobi.com: Oyunlarınızın geliştirilme sürecini bize kısaca anlatabilir misiniz? Nasıl yola çıkıyorsunuz ve ne gibi süreçlerden geçiyorsunuz, yaklaşık ne kadar süre harcıyorsunuz…

no-pact: Süreç oyundan oyuna değişiyor.

Müşteri projelerimizde öncelikle müşterimizin ihtiyaçlarını (ürün tanıtımı, eğitim, sosyal sorumluluk projesi vb.) olabilecek en detaylı şekilde öğreniyoruz. Müşterimizin ihtiyaçlarına uygun bir teklif hazırlayıp onlara sunuyoruz. Teklif kabul edildiğinde detaylı bir kapsam ve zaman planı oluşturup bu plan doğrultusunda ilerliyoruz. Sistemli ve disiplinli çalışıp oyunu zamanında teslim ediyoruz. Müşterimiz dilerse App Store ve Google Play hesaplarından oyunu onlar adına biz yayınlıyoruz.

Kendi projelerimizde sürecin başlangıcı biraz daha farklı. Önce seçtiğimiz oyun fikrinin prototipini çok hızlı şekilde (2 gün) hazırlıyoruz. Prototipte amacımız çekirdek oynanışın eğlenceli olup olmadığını görmek. Çıkan oynanışta ışık görüyorsak bir süre (5 gün) daha çalışıp oyunun en sade halini geliştiriyoruz ve prototip lansmanı yapıyoruz. Prototip lansmanında amacımız oyuncuların oyunu ne kadar benimseyeceğini görmek, bunu analitik veri aracılığıyla yapıyoruz. Eğer oyuncular oyunu benimserse bir kapsam ve zaman planı yapıyoruz, sonra da oyunu geliştirip (kapsama göre süre değişiyor) ön lansman yapıyoruz. Ön lansmanda topladığımız veri aracılığıyla oyunu iyileştirip (3-4 hafta) son lansmanı yapıyoruz.

 

Moblobi.com: Oyunlarınız hakkında biraz da istatistiksel bilgi alalım… Masaüstünde şu an aktif kullanıcı üye sayınız ve Android, iOS, Windows Phone’daki indirilme sayıları nedir?

no-pact: İndirilme ve günlük aktif kullanıcı verilerimizi henüz paylaşmıyoruz.

 

Moblobi.com:: 2015 yılı cironuz ne kadardı? 2016’da büyüme hedefiniz yüzdesel olarak nedir?

no-pact: Satış verilerimizi paylaşmıyoruz. 2015’te satış konusunda büyük bir atılım yaptık. 2016’da da bu ilerleyişi sürdüreceğiz.

 

Moblobi.com: Peki, sizce oyun pazarı önümüzdeki yıl yüzde kaç büyür?

no-pact: Globalde 2015’e göre %9 civarında büyüme olacağını öngörüyoruz. Türkiye’de ise 2015’e göre en az %20’lik bir büyüme öngörüyoruz.

 

Moblobi.com: Oyunlarınızı daha fazla kişiye ulaştırmak için hangi pazarlama kanallarını kullanıyorsunuz?

no-pact: Facebook uygulama indirme reklamları ve sosyal medya kanallarımızı kullanıyoruz. Uygun projelerde dağıtıcılarla çalışıyoruz. Reclaim’in Çin lansmanında yerel bir dağıtıcıyla çalıştık.

 

Moblobi.com: Belli bir reklam yayını ağına üye misiniz? Gelir modeliniz nedir?

no-pact: Şimdiye kadar oyunlarımızın gelir modellerinde reklam kullanmadık.

 

Moblobi.com: Yeni oyunlarınızda melek yatırım almayı düşünüyor musunuz?

no-pact: Hayır.

 

Moblobi.com: 2016 yılında yeni oyunlarınız olacak mı? İsimlerini ve hangi platformlarda yer alacaklarını kısaca belirtir misiniz?

no-pact: 2016 için birçok yeni projemiz var. İlk olarak Hat Trick Header’ı bitirip PC’ler için çıkarmayı planlıyoruz. Mobil platformlar için de bir oyun projesinin prototipleme aşamasındayız. Beklediğimiz başarıyı sağlarsa iOS ve Android platformlarında bahar aylarında yayınlayacağız.

Müşteri projelerimizde kısa vadede iki yeni projeye başlayacağız, yayınladığımız bir projemize de yeni içerik geliştireceğiz.

 

Moblobi.com: Gelişen mobil teknolojiler ve özellikle de mobil oyun alanındaki gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Mobil’in geleceği yönündeki fikirleriniz neler?

no-pact: Sanal gerçeklik bu aralar en çok konuşulan yeni teknoloji. 2019’dan önce tam anlamıyla yaygınlaşacağınıdüşünmüyorum. Donanım maliyetleri yaygınlaşmanın önündeki büyük engellerden biri.

Artırılmış gerçeklik de hız kazanan teknolojilerden biri. Bu platformda oyunların ne kadar güçlü olacağını henüz öngöremiyorum.

Mobil oyunun en azından 2020’ye kadar en büyük pazar olacağını ve öyle kalacağını öngörüyorum. Mobilde eSports Clash Royale, Hearthstone ve Vainglory gibi oyunlarla büyüyecek.

Etiketler


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı