Restoran Keşif Platformu Zomato ile Merak Edilenleri Konuştuk!

Yemek yiyebileceğiniz yerleri arayıp, keşfedebileceğiniz aynı zamanda da network oluşturup sosyalleşebileceğiniz popüler uygulama Zomato ile başarılarını, projelerini ve merak edilenleri konuştuk…

 

Moblobi: Zomato’yu hepimiz tanıyoruz… Ancak yine de Zomato kimdir, neler yapar, Türkiye’de ekibiniz kaç kişi kısaca biraz kendinizi anlatabilir misiniz?

Zomato: Zomato bundan 8 yıl önce Hindistan’da ‘never have a bad meal’ mottosuyla yola çıkan kapsamlı bir restoran keşif platformudur. Şu anda 23 ülkede ve 10.000’den fazla şehirde aktif olarak kullanılan Zomato’da restoranların telefon numaralarından menü ve fiyat bilgilerine, adresinden en güncel kullanıcı yorumlarına kadar pek çok bilgi bulunmaktadır.

2013 yılının Kasım ayından beri Türkiye’de aktif olarak çalışıyoruz. Şu anda İstanbul ofisimizde 55 kişilik bir ekibiz.

 

Moblobi: Zomato, Türkiye pazarına ne zaman girdi? Türkiye’deki online rezervasyon pazarı ve Zomato’nun pazardaki hedefleri nelerdir?

Zomato: 2013 yılının Kasım ayından beri Türkiye’deyiz. 2014 Şubat ayında Mekanist.net’in satın alınmasıyla pazarın tek büyük oyuncusu olduk. Şu anda İstanbul’da listeli 27.000 adet restoranımız var ve satış ekibimiz her gün ortalama 4 toplantı yapıyor. 30 kişilik bir satış ekibimiz olduğunu düşünürsek, her ay bu 27.000 restoranın neredeyse %8’ine dokunuyoruz. Amacımız restoranların hizmet kalitesini ve müşterisine karşı farkındalığını artırmasına yardımcı olmak ve yeme-içme sektörünün sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunmak.

2015 Kasım ayında Zomato Book ürünümüzü Türkiye pazarına da açtık. Bu ürün müşteri tarafından bakıldığında yalnızca online rezervasyon sistemi gibi gözükse de, işin arka planında restoranlara müşterilerinin detaylı CRM’ini tutmasını, restoran kapasitesini daha kaliteli ve bilinçli yönetebilmesini ve çalışanların çalışma planlarını daha sağlıklı yapabilmesini sağlayan detaylı bir restoran yönetim alt yapısı sunuyor.

Ayda 4 milyondan fazla ziyaret edilen Zomato’nun hedefi, kullanıcılarla işletmeler arasındaki iletişim ve etkileşimin en kolay ve efektif bir biçimde gerçekleşmesi ve motto’muzda da belirttiğimiz gibi, kimsenin kötü bir yemek deneyimi yaşamamasını sağlamak. Rezervasyon da bir kullanıcının, işletmeyle iletişim ve etkileşim halinde olduğu önemli bir aşama olduğundan dolayı vizyonumuzla birebir örtüşüyor. Aktif olarak içerisinde bulunduğumuz bütün iş alanlarında olduğu gibi, rezervasyon alanında da kısa zamanda, Zomato üzerinden online rezervasyon yapılabilen restaurant sayısı ve kullanım oranları anlamında da pazar lideri olmayı hedefliyoruz.

 

Moblobi: Kullanıcılar mobil uygulamanız üzerinden hangi hizmetleri alabiliyorlar? Uygulamanız ve içeriği hakkında bilgi alabilir miyiz?

Zomato: Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Zomato web üzerinden restoran bakabilmek için kullanıcı olmak gibi bir zorunluluk yok. Yalnızca yorum yazmak, fotoğraf eklemek, kendine ait bir derleme oluşturmak gibi özellikleri kullanabilmek ya da mobil uygulamayı kullanmak için üyelik gerekiyor. Bizim fırsat buldukça sosyal medya kanallarımız üzerinden takipçilerimize söylediğimiz bir şey var: ‘Şehrini cebinde taşı!’

‘Neden Zomato’yu telefonuma indirmeliyim?’ sorusunun en iyi yanıtı bu bizce. Çünkü kullanıcılarımız bu sayede İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin 13 noktasında, gittikleri her yerde etrafındaki restoranları; adres, yol tarifi, telefon, menü bilgisi, iki kişilik fiyat ortalaması ve güncel kullanıcı yorumlarıyla beraber görebiliyorlar. Bu da gidecekleri restoranı daha sağlıklı seçebilmelerini ve yeni lezzetler keşfedebilmelerini sağlarken; gittikleri restoranlarda hesap öderken kötü bir sürprizle karşılaşmalarının önüne geçiyor.

 

Moblobi: Şu an kaç adet restoran anlaşmanız bulunuyor ve günlük ortalama kaç restoran ekleniyor? Listelediğiniz restoranlardan yüzde kaçının menüsüne Zomato üzerinden erişilebiliniyor? Bunların güncelliği nasıl sağlanıyor?

Zomato:: Öncelikle bir karışıklık olmaması adına belirtmek isteriz ki; Zomato’da restoran listelememiz demek, o restoranla ortak çalışmamız demek değil. Restoran listeleme kriterimiz söz konusu mekanın yeme-içme hizmeti veren bir yer olması. Restoranların listelenmesinden ve bilgilerinin güncelliğinden sorumlu olan yaklaşık 15 kişilik bir içerik ekibimiz var. Bu ekibin bir kısmı sahada İstanbul’u sokak sokak gezip yeni restoran açılmış mı, var olan restoranın herhangi bir bilgisi (menü, fiyat, isim) değişmiş mi diye kontrol ederek gerekli değişiklikleri ofisteki içerik ekibimizle paylaşıyor. Bunun sonucunda gerekli güncellemeler yapılarak bilgi doğruluğu oranı %90’ın üzerinde tutuluyor. Şu an için İstanbul’da listeli 27.000 restoranın %90’ının menüsü mevcut. Müşterimiz olanların sayısı ise 500’ü aşkın.

 

Moblobi: Zomato uygulamasının en aktif kullanıldığı saatler, en fazla kullanıldığı iller, uygulama üzerinden en çok aranan restoran/mutfak türleri, yüklenen fotoğraf/yapılan yorum sayısı, en fazla aranan kelimeler gibi uygulamanın en sık kullanılan yerleri ve en sık kullanan kitle profili hakkında bilgi alabilir miyiz?

Zomato: Uygulamamız en yoğun İstanbul’da kullanılıyor. Pazartesi ve Salı günü dışındaki günlerde kullanılıyor. Hafta içi en yoğun saatler 15.00 – 20.00 olurken, hafta sonu sabah 09.00-12.00 ve 18.00 sonrası yoğun olarak kullanılıyor. En çok aranan mutfak türleri de hafta sonları ve Cuma günleri ‘Kahvaltı’ onun dışında da sırasıyla; kebap, steakhouse, Uzak Doğu. Bu zamana kadar eklenen fotoğraflarla ya da yorum sayısıyla ilgili toplam bir sayı tam olarak veremesek de; günlük ortalama 500 yorum ve 1100 fotoğraf ekleniyor. 18’den 60 yaşına kadar geniş bir kitlemiz var ancak tabii en aktif kitle 24-33 yaş arası.

 

Moblobi: Zomato aslında sadece bir tek taraflı bilgi verme mecrası değil aynı zamanda kullanıcılar,foodieler ve blogger tarafında da oldukça interaktif bir mecra… Bu interaktivite ise çok daha sık ziyaret etme istediği doğuruyor… Zomato içersindeki bu sosyal ağ kısmı ile ilgili de bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Zomato: Evet kesinlikle interaktif oluşumuz insanların yalnızca mekan ararken girmelerinin önüne geçen bir etken. Zomato’yu belli bir süre kullanan kullanıcılarımız çoğunlukla takip ettiği ve yorumlarına güvendiği kişilerin neler yaptığına bakmak için de Zomato’ya giriyor. İnsanlar uzun süre vakit geçirince birbirlerini ve yemek zevklerini tanımaya başlıyorlar. Bu da okudukları yorumlara güven kıstasını oldukça etkileyen bir şey.

 

Moblobi: Mobil uygulamasışu an hangi mobil platformlarda (Android, iOS vb.) mevcut? Uygulamayı kullanmak isteyenler nerelerden indirebilirler?

Zomato: Tüm mobil platformlarda hatta Blackberry’de bile varız 🙂 Mobil marketlerin tümünden ücretsiz olarak uygulamamızı indirip, şehri keşfetmeye başlayabilirler.

 

Moblobi: Toplam aylık ziyaretçilerinizin %’de kaçı mobil uygulamanızı kullanıyor? Uygulamada hangi bölümler daha aktif ve ilgi görüyor?

Zomato: Aylık 4 milyondan fazla kere ziyaret ediliyoruz bu sayının % 59’u mobil web’den, %15’i ise mobil uygulamadan geliyor. Mobilde genellikle hızlı kullanım için tercih ediliyor. O an kullanıcı hangi bölgedeyse etrafındaki restoranları, kendisine uygun filtrelemeler yaparak görüyor. Bununla beraber hızlı restoran seçmeye yardımcı olan ‘Derlemeler’ bölümü en fazla tıklanan alanlarımızdan biri.

 

Moblobi: Zomato olarak mobil teknolojileri mobil uygulamanız dışında pek çok platformda kullandığınızı biliyoruz (Mesela Zomato Defter, Zomato Order, White Label platformunu, Zomato API gibi…) Bize kullandığınız mobil platformlar ve yararlandığınız teknolojilerden biraz bahsedebilir misiniz?

Zomato: Şu an için Türkiye’de bahsettiğiniz ürünlerden yalnızca Zomato Defter ve Zomato API kullanılıyor. Zomato Defter; restoranlara müşterilerinin CRM’ini tutmasını ve markasının iletişimini yapmasını sağlayan bir sistem. Bununla beraber tabii ki yeni bir rezervasyon kanalı anlamına geliyor.

Geçtiğimiz yıl geliştiricilerin kullanımına açtığımız Zomato API’ları ise; bu zamana kadar özenle topladığımız ve başka hiçbir yerde olmayan restoran datasını kolaylıkla farklı platformlara entegre etmemize yarıyor. Bu noktada en önemli şey aslında iş ortağımız olan markanın vizyonu. Söz konusu marka sitesi içerisinde müşterisine ilişkili tüm deneyimleri kusursuz şekilde yaşatmak istiyorsa bizim API’lerimizi kullanıyor. Bu alanda da çok büyük iş birliklerimiz olacak, önümüzdeki günlerde zaten duyarsınız 🙂

 

Moblobi: Mobil’in hayatımızdaki pek çok alandaki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz? Mobil’in geleceği yönündeki fikirleriniz neler?

Zomato: Zomato’nun mobil platformlarının kullanım oranı bugün itibariyle %70-80 bandına oturmuş durumda ve sürekli olarak armaya devam ediyor. Mobil cihazların; şarj, ekran büyüklüğü ve fonksiyonellik anlamındaki kullanışlılığı, masaüstü platformlara kuvvetli bir alternatif oluşturdu. Mobil cihazlarda bulunan lokasyon, diğer uygulama ve servislerle entegrasyon, ve kullanım kolaylığı gibi faktörler bir araya geldiğinde, mobil kullanımın gözlemlemekte olduğumuz artışı sürpriz değil.

Zomato olarak, mobilin kullanım oranının masaüstünden daha hızlı bir şekilde artış göstermeye devam etmesini öngörüyor ve bununla beraber app ve mobil web platformlarına yaptığımız yatırımları hızlandırıyoruz. Yatırımlarımızı önceliklendiriken, mobil web platformumuzun optimizasyonu ve mobile yönelik özelliklerin ön plana çıkartılması gibi faktörleri göz önünde bulunduruyoruz.

 

Moblobi: Önümüzdeki dönemde nasıl bir büyüme planınız var, yeni geliştirmeyi düşündüğünüz hizmetler var mı?

Zomato: Aylık ortalama %5-10 oranında artan kullanım oranlarımızı, okulların açılmasıyla birlikte %10-15 bandına çekmek ana büyüme hedeflerimizden bir tanesi. Bununla birlikte, Mart ayıyla Temmuz arasındaki beş aylık dönemde, ciromuzu üç katına çıkarttık. Aynı büyümeyi, senenin geri kalanında da devam ettirip, yakın gelecekte karlılığa geçmek en önemli hedeflerimizden biri.

Reklam ve rezervasyon ürünlerimizden elde ettiğimiz gelirlerimizdeki artışı, iki tarafta da Eylül – Ekim döneminde, kullanıcı ve işletmelerin beğenisine sunacağımız yeni çözümlerle desteklemeyi planlıyoruz.

Moblobi.com olarak bu keyifli röportaj için Zomato’ya teşekkür ederiz…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı