ReklamStore ile Mobil Reklamcılık Üzerine Özel Röportajımız!

Türkiye’nin en geniş erişime sahip online reklam network’ü Reklamstore’dan Fatih Işık ile “mobil reklamcılık” üzerine konuştuk…

Moblobi.com olarak, ReklamStore’a ve Fatih Işık’a bu değerli röportaj için teşekkür ederiz…

 ReklamStore, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

Moblobi.com: Öncelikle sizden ReklamStore ve ReklamStore platformu hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

ReklamStore: İnternet kullanıcılarının davranışlarından yola çıkarak dijital reklam çözümleri üreten ReklamStore, müşterilerinin doğru mecra yoluyla doğru kitleye ulaşabilmesine imkan sağlıyor. Ajanslar, reklamverenler ve yayıncılar arasındaki tüm süreçleri uzman ekibi ile doğru bir şekilde yöneten ReklamStore, ihtiyaca yönelik ve hedeflere uygun performans odaklı reklam çözümleri sunuyor.

Moblobi.com: Mobilde ReklamStore olarak neler yapıyorsunuz?

ReklamStore: Mobil kullanıcı alışkanlıklarını en iyi şekilde analiz ederek akıllı telefon ve tablet kullanıcılarına en uygun reklamların gösterilmesini sağlıyoruz. Markaların bu yolla birkaç dakikada mobil cihazlarda reklam oluşturabilmesine de imkan veriyoruz.

Hem mobil web hem de uygulama içi alanlarda reklam gösterimi yapma imkanı sağlayan mobil odaklı bir reklam platformumuz var. Birçok küresel mobil trafik kaynağının da Türkiye trafiklerini reklamverenlerimize sunuyoruz. Bunlara ek olarak kategori, zaman ve davranış gibi hedefleme modellerini destekliyor ve cihaz, işletim sistemi, operatör ve koordinant bazlı konum belirleme gibi mobile özel hedefleme modellerine de sahibiz.

Moblobi.com: Mobilde en fazla tercih edilen reklam modelleri hangileri?

ReklamStore: Mobil de en çok display reklamlar tercih ediliyor. Standart banner reklamları ve insterstitial dediğimiz geçiş reklamları sıklıkla kullanılan modeller. Ayrıca son zamanlarda native ve video reklamlarınında da kullanımlarında gözle görülür bir ivme söz konusu.

 

Moblobi.com: Performans bazlı reklam modellerinde mobilin mevcut durumu ve geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz?

ReklamStore: Mobil platformlarda performans reklamcılığının önemi gün geçtikçe artıyor diyebiliriz. Şimdiye kadar oldukça popüler olan CPI (cost per install) modeli, yani kullanıcılara kampanya linki üzerinden bir uygulamayı yüklettirdiğimiz zaman reklamverenin bir ücret ödediği model artık yerini mobilde satış başına ücretlendirme modeline devretmekte. Bu modele de CPS (cost per sale) diyoruz. Mobilde CPS modelinin bundan sonra çok hızlı artış göstereceğini söylemek yanlış olmaz.

 

Moblobi.com: Türkiye’deki dijital reklam pazarı ve bunun içindeki mobil reklam payı hakkında bizi biraz bilgilendirebilir misiniz? Mobil reklam pazarının ve mobil reklam bütçelerinin son yıllardaki durumu nasıl?

ReklamStore: 2015 IAB rakamlarına baktığımızda mobil reklam harcamalarının önceki seneye oranla yüzde 18 artış sağladığını ve 69,2 milyon TL seviyesine ulaştığını görüyoruz. Bu yüzde 18’lik büyüme aslında genel dijital reklam harcamalarındaki büyüme ile de paralellik gösteriyor.

Geçtiğimiz senelerde yapılan yasal düzenleme ile SMS reklamcılığında ciddi bir düşüş (%15) gerçekleşti. Bu tür reklamların yüzde 15 düşmesi ile reklamverenlerin mobilde display reklamlara yönelmesine ve mobil display reklamlarının yüzde 60’lık büyümesine yol açtı. Bu gibi düzenlemeler sayesinde ivme kazanacak olan mobilin dijital reklamcılık içinde hak ettiği yere hızla ulaşacağını düşünüyoruz.

 

Moblobi.com: Özellikle “mobil girişimcilik” konusunda ülkemizde yoğun bir ilgi söz konusu… Bu alanda yapılan değerli projeler olsa da doğru reklam yapılmaması sebebiyle çoğunun geri planda kaldığını, hatta harcanıp gittiğini görebiliyoruz. Bu anlamda mobilde kendini ön plana çıkarmak isteyen markalara önereceğiniz reklam modelleri ne olur?

ReklamStore: Burada bizim gözlemlediğimiz en önemli sorunlardan birisi girişimcilerin mobilin dinamiklerine yeterince dikkat etmemesi. Gerçekten bir probleme çözüm sunan ve bu çözümün hitap ettiği anlamlı bir pazara sahip uygulamalar doğru reklam stratejisi ile kullanıcısıyla bulaşamadığı için maalesef kaybolup gidiyor. Bizim önerilerimizden bir tanesi, uygulamanın doğru bir reklam stratejisi dahilinde sürekli artan bir şekilde indirilmesinin sağlanması ve uygulama mağazalarında hedef kelimelerde ilk sırayı almak adına mobil uygulama SEO’sunun yapılması.

 

Moblobi.com: Gelişen mobil teknolojiler ve özellikle de mobil reklamcılık alanındaki gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Mobilin geleceği yönündeki fikirleriniz neler?

ReklamStore: Gelecekte platformlardan elde edilen verilerin doğru şekilde işlenmesiyle birlikte daha akıllı uygulamalar karşımıza çıkacak ve VR (virtual reality) teknolojisi ile birlikte oyunlar bize içinde yaşadığımız bir dünya sunacak gibi duruyor. Kısacası yeni teknolojiler ve büyük verinin analizi mobilin geleceğini şekillendirecek en önemli 2 kriter.

 

Moblobi.com: ReklamStore’un Rekmob’u satın almasından da bahsetmek isteriz… Satın alma sonrası neler değişti ve bundan sonrasındaki hedefleriniz neler?

ReklamStore: Rekmob satın alması ile birlikte reklamverenlerimize mobilde çok güçlü hedeflemeler sunmaya başladık. Hatta Rekmob üzerinden elde edilen verileri programatiğe entegre ederek hedef kitlede yer alan kullanıcıları her mecra üzerinden hedefleyebiliyor hale geldik. Bundan sonrasında da mobil ve PC üzerinden gelen kullancıları tekilleştirerek markalarımıza daha geniş bir hedefleme imkanı sunmayı planlıyoruz. Buna bir örnek verecek olursak; ReklamStore DMP verisine mobil cihazlar üzerinden entegre edilmiş olan ve ‘araba sahibi kullanıcılar’ olarak segmente edilmiş bir kişiyi, aynı zamanda masaüstü cihazı üzerinden de girdiği mecralarda hedefleyebiliyor olacağız.

 

Moblobi.com: Rekmob’un mobil cihazlarda reklam gösterimi yaparken sunduğu standart dışı hedefleme seçenekleri mevcut. Bunlarla ilgili ReklamStore olarak planlarınız neler?

ReklamStore: Mobilin imkan sağladığı hedefleme yeteneklerini bundan sonra da takip ediyor olacağız ve markalarımız için media – first çalışmalar ile tüketicilerine en doğru anda ve yüksek etkileşimli reklamlar göstereceğiz.

 

Moblobi.com: Mobil reklamverenler diğer mobil reklam ağlarına göre neden sizi tercih etmeli?

ReklamStore: (Gülüşmeler) Mobil reklamcılığın dinamiklerini doğru anlayan ve bunu bünyesinde bulundurduğu tüm ürün ve hizmetlere entegre edebilen bir yapıda olmamız bizim en önemli gücümüz aslında. Örneğin mobil reklamcılık hizmetimizden faydalanmak isteyen bir reklamverenin mobilde yapmak isteyebileceği reklam formatları ve hedefleme seçenekleri ReklamStore’da birbirine entegre bir şekilde hazır. Native teknoljimiz, video alt yapımız, data management platformumuz ve daha bir çok özelliğimiz reklamverenlerin mobil projelerinde bizi seçmesi için en önemli neden diyebiliriz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı