IoT – Telco Labs’ın 6 Girişiminden Biri Olan Parkkolay ile Özel Röportajımız! - Moblobi.com
Röportajlar

IoT – Telco Labs’ın 6 Girişiminden Biri Olan Parkkolay ile Özel Röportajımız!


Otopark arayan kişilerin boş ve kendine en uygun otoparkı kolayca bulmasını sağlayan mobil uygulama Parkkolay ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. IoT – Telco Labs’ın 6 girişiminden biri olarak seçilen Parkkolay ile başarılı projelerini konuştuk…

IoT – Telco Labs ve Parkkolay’a bu değerli röportaj için Moblobi.com olarak teşekkürler…

 

Moblobi.com: Parkkolay kimdir, neler yapar, ekibiniz kaç kişi kısaca bize kendinizi tanıtabilir misiniz?

Parkkolay: Parkkolay otoparkların yerlerini, fiyatlarını ve tüm özelliklerini göstererek otopark rezervasyonu yapmayı sağlayan bir mobil uygulamadır. Parkkolay ekibi 4 kurucu ortak ile birlikte toplamda 7 kişi olarak çalışmalarını yürütmektedir. Ekip üyelerinin hepsi farklı alanlarda İTÜ’de lisans öğrenimine devam etmektedir.

 

Moblobi.com: Parkkolay olarak bu projede sizi yola çıkartan amacınız ve hayalleriniz nelerdi?

Parkkolay: İstanbul içerisinde araba ile dolaşırken park sıkıntısı çekiyorduk. Bu sorunu çözebilmek adına neler yapabiliriz diye düşündük ve Parkkolay ortaya çıktı. Bu projedeki hayalimiz insanların şu an için rahatça park etmelerini sağlamak. Sonrasında ise otonom araçların otopark sistemlerini yapmak istiyoruz.

 

Moblobi.com: Kullanıcılar mobil uygulamanız üzerinden hangi hizmetleri alabiliyorlar? Uygulamanız ve içeriği hakkında bilgi alabilir miyiz?

Parkkolay: Kullanıcılarımız şuanda uygulama üzerinde İstanbul’da bulunan otoparklarımızın hepsini konum, fiyat, boşluk durumu, vale hizmeti vb. ekstra özellikler ile birlikte görüp diledikleri otoparkımıza yol tarifi alabiliyorlar. Buna ek olarak gitmek istedikleri bölgedeki herhangi bir üye otoparkımıza en fazla 2 saat sonrasına kadar olmak üzere otopark rezervasyonu yapabiliyorlar.

Moblobi.com: Şu an kaç adet otoparkta ve hangi illerde aktif durumdasınız?

Parkkolay: Şuanda tüm otoparklarımız İstanbul’da hizmet veriyor ve yaklaşık olarak 2500 park yeri kapasitemiz bulunuyor. Çok kısa bir zaman içinde ise Ankara başta olmak üzere diğer illerde de hizmet vermeye başlayacağız.

 

Moblobi.com: Uygulama şu an hangi store’larda bulunuyor? Yaklaşık aktif kullanım rakamları nedir?

Parkkolay: Uygulamamız şuanda Google Play Store ve App Store’da bulunuyor. Parkkolay’ın marketlere çıkmasından henüz çok kısa bir süre geçmesine rağmen beklediğimizden daha fazla bir taleple karşılaştık.

 

Moblobi.com: Parkkolay ile mobil uygulamanızı kullananlara sunduğunuz ve sizi farklı kılan temel faydayı biraz anlatır mısınız?

Parkkolay: Parkkolay ile kullanıcılarımıza sunduğumuz en önemli değer aslında zaman kazandırmak. Yapılan araştırmalara göre ömrümüzün neredeyse 100 günü otopark aramak ile geçiyor. Kaybedilen vaktin yanı sıra bu süreçte girilen stres, harcanan akaryakıt da azımsanacak derecede değil.

Bunun yanında otopark rezervasyonu yapabilmek kullanıcılarımız tarafından çok önemli bir değer olarak görülüyor. Yaşadığımız şehirde neredeyse tüm otoparklar ihtiyacımız olduğunda doluyken Parkkolay otoparkta yerinizi garanti ediyor. Ayrıca otopark nerede diye dakikalarca dolaşma sorunu da ortadan kalkmış oluyor.

Piyasada var olan uygulamalar ise sadece otoparkların yerlerini göstermekle kalıyor.

 

Moblobi.com: Türkiye’deki pazarınızdan bize biraz bahseder misiniz? Parkkolay’nun bu pazardaki yeri ve hedefleri nelerdir?

Parkkolay: Parkkolay olarak daha yolun başındayız. Yeni bir başlangıç yaptığımız için pazardaki yerimizi söyleyemiyoruz ama olumlu tepkiler alıyoruz. İstanbul’da ise günde 500 bine yakın otopark işlemi gerçekleşiyor.

 

Moblobi.com: Parkkolay olarak verdiğiniz hizmetlerinize yeni eklentiler, geliştirmeler olacak mı?

Parkkolay: Bir girişim olmanın gerektirdiği üzere tabiki de uygulamamıza bir çok eklenti olacak. Müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda hem bireysel hem kurumsal müşterilerimiz için geliştirmelerde sürekli olarak bulunuyoruz, bulunmaya da devam edeceğiz.

 

Moblobi.com: Pazarlama için hangi kanalları kullanıyorsunuz?

Parkkolay: Pazarlama için öncelikle tabiki sosyal medyadan faydalanıyoruz. Buna ek olarak dijital reklam mecralarında çalışmalarımıza da yeni başlamış bulunuyoruz. Bunun haricinde de başka alanlarda da çalışmalarımız bulunuyor, yakın gelecekte bunları da hayata geçireceğiz.

 

Moblobi.com: IoT – Telco Labs’ın seçilen 6 girişiminden biri oldunuz. Bu gelişme öncesi ve sonrasında hayatınızda neler değişti?

Parkkolay: IoT Telco Labs programı hem içerik olarak hem de bize sağlamış olduğu network ile Parkkolay adına oldukça faydalı oldu. Gerçek anlamıyla bizi hızlandıran bir program oldu. Yatırımcılarımız ve İSA destekleri ile birlikte Parkkolay’ı çok daha üst ve farklı bir noktaya taşıdık. Parkkolay ekibi olarak geleceğe çok daha sağlam adımlarla yürümemizi sağlayan bir program oldu.

 

Moblobi.com: Parkkolayolarak yola çıkmak isteyen girişimcilere tavsiyeniz neler olur?

Parkkolay: En başta girişimcilerin fikri çaldırırım korkusu oluyor ve fikri kimse ile paylaşmıyor. Bunun yanlış olduğunu biz de gördük. Bu yüzden fikirlerini diğer insanlarla paylaşıp geri dönüş alsınlar ve fikirlerini daha ileri aşamalara taşısınlar.

 

Moblobi.com: Gelişen mobil teknolojiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Mobil’in geleceği yönündeki fikirleriniz neler?

Parkkolay: Mobil üzerinde herkes çalışma yapmakta ama gelecekte otonom sistemler üzerine çalışmaların daha değerli olacağını düşünmekteyiz. Bu yüzden de mobil teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerin artık otonom sistemler için ar-ge yapmaya yavaş yavaş başladıklarını görüyoruz.

 

Moblobi.com: Parkkolay olarak sizleri ve çalışma ortamınızı merak edenler için bizimle birkaç fotoğraf paylaşabilir misiniz?

Parkkolay: Çalışma ortamı olarak İTÜ Ayazağa Kampüsünde İTÜ’lü girişimciler için kurulmuş bir alan olan İTÜ Ginova ofisini kullanmaktayız. Fotoğrafları ekte görebilirsiniz.

 

 Parkkolay, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

 Parkkolay, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

 

Moblobi.com olarak bu keyifli röportaj için Parkkolay’a ve IoT – Telco Labs’a teşekkür ederiz…

IoT – Telco Labs’ın tüm girişimlerini Moblobi.com olarak desteklemeye ve tanıtmaya devam edeceğiz.

 

Parkkolay’ı AppStore‘dan indirmek için buraya tıklayın.

Parkkolay’ı Google Play‘den indirmek için buraya tıklayın.

 

Parkkolay’ı daha yakından tanımak için tıklayın:

Parkkolay, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı