Hackquarters ile Girişimcilere Hız Kazandıran Projelerini Konuştuk!

Girişimlerin hızlı ve sağlıklı büyümelerine olanak sağlayan, girişim hızlandırma merkezi Hackquarters ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. Hackquarters Kurucusu Sn. Kaan Akın’ın sorularımıza verdiği yanıtlar haberimizde…

 

Moblobi.com: Hackquarters kimdir, neler yapar, ekibiniz kaç kişi kısaca bize kendinizi tanıtabilir misiniz?

Hackquarters: Hackquarters bir girişim hızlandırma merkezidir. Hayata geçmek üzere olan fikirlerin daha hızlı ve doğru şekilde müşterilerine ve olası iş ortaklarına ulaşıp, güçlü bir şekilde ticari hayata geçmesine olanak sağlar. Aynı zamanda girişimlerin global kalabilmeleri için doğru adımları attırır.

Hackquarters’da UX/UI tasarımcısı, ürün, pazarlama sorumluları, fonlar ve teşviklerle ilgili uzmanlar ve yatırımcı ilişkilerini sağlayan farklı görevlerden insanlar var. Hackquarters çalışanları dışında, Hackquarters ile iç içe bulunan mentorler ve partnerler de bulunuyor. Amazon, Facebook gibi Hackquarters’ın çözüm ortağı olan şirketler ve Hackers/Founders ve Lean Startup Circle gibi Hackquarters’ın Türkiye’de temsil ettiği topluluklar da istendiğinde her konuda desteğe hazırlar.

 

Moblobi.com: Hackquarters olarak sizi yola çıkartan amacınız ve hayalleriniz nelerdi?

Hackquarters: Ben daha önce boatbookings.com, Yandex ve Arkony gibi 3 farklı seviyede girişimlerin ürün ekipleri ve pazarlama ekiplerinde çalıştım ve buralarda ekipler yönettim. Bunun dışında iki tane girişimi arkadaşlarımla hayata geçirmeye çalıştık. Mentorluk yaparken de belki 100 üzerinde girişim fikrini dinleyip, iş planları üzerine görüşler verdim ve geliştirmeler yaptım.

Bunların hepsini yaptıktan sonra girişimlerin her birinin aynı şekilde yüzleştiği zorlukları gördüm. Bu zorluklar ve iş planları ne kadar farklı olursa olsun, belli bir deneyim ile birlikte kolay atlatabildiği için, tüm girişimler faydalansın diye bir hızlandırma merkezi kurma kararı aldım. Burada benden çok daha tecrübeli bir isim olan Namık Kural’ın yatırımını ve desteğini de alarak doğru adımı attığımı farkettim.

Amacımız Türkiye’nin teknoloji ihraç etmesine destekte bulunmak. Sadece Türkiye içerisinde değil, dünyaya girişimlerimizi çıkartarak hem girişimlere hem de Türkiye ekonomisine destekte bulunmak istiyoruz. Şu an da bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Biz yola çıktıktan sonra bir çok kurumsal şirketin de inovasyon ve şirket içi girişimcilik konusunda talepleri olduğunu farkettik. Şu an bir yandan da bazı kurumlarla nasıl iş birlikleri yapabileceğimizi anlamaya çalışıyoruz.

 

Moblobi.com: Hackquarters nasıl çalışıyor, sürecinizden bize biraz bahsedebilir misiniz? Nasıl başvuruluyor ve ne gibi süreçlerden geçiliyor?

Hackquarters: Başvurularımızı online olarak alıyoruz. Sitemizin üzerinde bir iş planı örneği var, buna benzer bir iş planıyla, ekibin kim olduğunu ve geliştirmede ne seviyede olduğunu soruyoruz. Ekip fikri hayata geçirebilecek yetkinliklere sahipse, daha sonra bir yüz yüze görüşme yapıp girişimlere ufak görevler veriyoruz. O görevleri doğru bir şekilde yerine getirdiklerinde de Hackquarters’a katılmaya hak kazanıyorlar. Genel olarak Hackquarters başvuruları yıl boyunca devam ediyor. Biz de sürekli başvuru alıyoruz. Fakat Hackquarters eğitimlerden ibaret olmadığı, tüm ekibin girişimlerle birlikte çalıştığını göz önüne aldığınızda kapasitemizin üzerine çıkmak istemiyoruz. Girişimlerimizi mezun ettikçe yeni girişimleri almayı planlıyoruz.

 

Moblobi.com: Peki Hackquarters’a katılmayı başaranları neler bekliyor?

Hackquarters: Hackquarters’a katılan girişimler bizim ekibimizle birlikte bazı süreçlerden geçiriliyor. Girişimin değer önermesinden iş planına, kullanıcı deneyiminden, doğru partnerlerin bulunmasına kadar girişimlere bir yol haritası çıkartıyoruz. Bu sürecin olabildiğince “Lean” olabilmesi için çalışıp, girişimlerimizi destekliyoruz.

Hackquarters’ın oldukça global bir yapısı var. Hackers/Founders, Lean Startup Circle gibi global ekiplerin bünyesindeyiz. İsteyen girişimler buralardan bir çok destek alabiliyor. Bunun dışında Amazon, Facebook, Rackspace vb global ve lokal teknoloji şirketleri de bizim girişimlerimize 100.000$’ın üzerinde bir değerde teknik destek sağlıyor.

Biz de girişimlerimizin özellikle müşteri kazanabilmesi için 10.000 TL’lik bir destek yapıyoruz. Doğru bir şekilde ilerleyen girişimlerimizin de yatırım ihtiyacını anlayıp iş planlarını netleştirip, Türkiye ve Dünya’dan en doğru yatırımcılara planlarını iletiyoruz.

 

Moblobi.com: Hackquarters portföyündeki şirketlere yatırımcı olmak isteyenler için en az ve en çok yatırım miktarını belirtir misiniz? Yatırımcılar %51 ve daha üzeri ortaklık payıyla yatırım yapabiliyor mu? İlerideki aşamalarda yatırımcıların yatırım yapacağı miktarı hesaplayabilmesi için şirketin anlık değerlemesi nasıl yapılıyor?

Hackquarters: Tüm şirketlerin yatırım dinamiklerli oldukça farklı. Genel olarak teknoloji tabanlı şirketlere çekirdek süreçlerinde %50 gibi yüksek yatırımlar yapmak hiç doğru değil. Amaç ufak yatırımlarla şirketlerin büyümelerini sağlamak.

Şu an içerideki şirketlerimiz genel olarak %5-%20 arasındaki bir hisse oranına yatırım arıyor. %20’nin üzerine çıkacağını da düşünmüyorum. Bunun doğru olmayacağını da yatırımcılara da girişimcilere de çok açık bir şekilde ifade edebilirim.

Şirket değerlemelerini Hackquarters olarak yapıyoruz, aynı zamanda girişimcilerimize de nasıl yapılacağıyla ilgili bilgi verip, kendilerini sınamalarını istiyoruz. Tabi ki değerlemeleri biz yaptıktan sonra da yatırım yapmak isteyenlerle oturup doğruluğunu test ediyoruz. Ben yatırım tarafında da çalıştığım için, genellikle ortaya çok farklı rakamlar çıkmıyor.

 

Moblobi.com: Yatırımlarınızdan çıkış yapmak için kaç kat büyümelerini bekliyorsunuz? Çıkış için kendinize belirlediğiniz 1 yıl 2 yıl gibi maksimum bir süreler var mı?

Hackquarters: Teknoloji tabanlı şirketlerin ortalama çıkış yılı 7’dir. Bu sektöre ve ülkeye göre değişse bile 1-2 yıl gibi zor bir zamanlamayı hedeflemek yanlış olur. Biz şirketlerin %10’una ortak olarak başlıyoruz. %5’ini de girişimcilerin insiyatifine bırakarak, bizden geri almalarına imkan sunuyoruz. Bu nedenle belki %5’ini girişimciler geri alabilir, ama geri kalan %5’in çıkış yapması muhtemelen 5 seneyi bulacaktır.

 

Moblobi.com: 2016’da kaç adet yatırımı portföyünüze katmayı hedefliyorsunuz?

Hackquarters: 2016 için planımız 10 şirketi bünyemize dahil etmek. Şu an itibariyle 7 tane girişimimiz var. Bir yandan başvurular devam ettiği için 10 girişime çok rahat ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Belki 10’u geçme ihtimalimiz de olabilir.

 

Moblobi.com: Şu an kaç projeniz var ve bunların içinde mobilde yer alanlardan bahsedebilir misiniz?

Hackquarters: Şu anki 7 projemizin 3 tanesi tamamen mobil üzerine kurgulanmış durumda. VetMapp: hayvan dostlarının sokak hayvanları ve kendi hayvanlarının zor bir durumda en yakın açık veteriner kliniğe gidebilmesi için kurulmuş, amacı sevimli dostlarımızın hayatını kurtarmak olan bir uygulama. Bonobo kullanıcıların birbirlerine bir şeyler ısmarlamasını sağlayıp, bu tarz jestleri dijitalleştiren bir girişim. Mushroom ise restoran, kafe ve barların etraflarındaki kullanıcılara ufak sürprizler sunarak onların kullanıcı kazanmasını sağlayan bir keşif uygulaması. Bunun dışında Davetpostası, ScreenSocializer, Datapare ve Getform iş modelleri olarak web kullanımına daha uygun girişimler.

 

Moblobi.com: Sizce mobil teknoloji pazarı (oyun, uygulama, giyilebilir teknolojiler, sanal gerçeklik vb.) önümüzdeki yıl yüzde kaç büyür?

Hackquarters: Giyilebilir teknolojiler ve sanal gerçeklik şu an 2016’nın en sıcak konuları. Jürisi olduğum dünyanın en büyük hızlandırma programı SXSW’de yüzlerce bu kategorilerde başvuru vardı. Bu segmentlerin hızla büyümeye devam edecekleri kesin. Türkiye’den de bu konularda güzel işler çıkacağına inanıyorum. Bu konuda girişimcilere destek olmak şart.

 

Moblobi.com: Gelişen mobil girişimcilik hakkında ne düşünüyorsunuz? Mobil’in ve mobile yönelik girişimciliğin geleceği yönündeki fikirleriniz neler?

Hackquarters: Mobil artık dijital deneyimin bir parçası. Bu nedenle büyümesini konuşmak bile gereksiz gibi geliyor. Neredeyse hiç bir kullanıcı mobil deneyimsiz bir gün geçirmiyor. Bir çok araştırmada görebileceğiniz gibi insanların neredeyse tamamı uyumadan önce telefonlarına bakıyorlar ve uyandıklarında ilk olarak telefonlarına bakarak hayata başlıyorlar. Bu kullanıcı deneyiminde oldukca büyük bir değişiklik olduğu için geliştiricilerin artık buna daha uygun çözümler sunması gerekiyor. İnsanların istediklerini anlayıp onlara istedikleri çözümleri zorlamadan sunmak gerek.

 

Moblobi.com: Projelerinizi daha fazla kişiye ulaştırmak için hangi pazarlama kanallarını kullanıyorsunuz?

Hackquarters: Her bir projenin dinamiği farklı olduğundan farklı hedeflemeler yapmamız gerekse dahi, sosyal medya araçları ve arama motorları her zaman en iyi pazarlama aracı olarak kalmaya devam edecek gibi duruyor. Bazen ufak gerilla pazarlama işleri ve PR da güzel sonuçlar getirebiliyor.

 

Moblobi.com: 2016 yılında yeni projeleriniz ile ilgili ipuçları verebilir misiniz? Sürprizleriniz neler olacak? 🙂

Hackquarters: Girişimcilik de şirketler içerisinde yaygınlaşıyor. İnovasyonu körüklemek, kendi içlerinden girişimler çıkartmak isteyen şirketler şu an bazı çözüm yolları arıyor. Bu nedenle 2016 ve sonrası için Hackquarters’ı bir çok büyük marka ile kurumsal girişimciliği körüklerken ve projeler yaparken görebilirsiniz. Yani girişimci olmasanız dahi Hackquarters ile çalışabileceksiniz 🙂

Bunun dışında sosyal girişimcilik konusunda bazı adımlar atmak istiyoruz. Bunu organize etmek ve buna platform sağlamak için görüşmelerimiz devam ediyor. Toplumsal olarak güzel adımlar atılmasına destek olmaya çalışıyoruz. Ayrıca Hackquarters’a dahil olmayacak yani girişimler olmayan arkadaşlarımızı da “Singles” adını verdiğimiz klübümüze bekliyoruz. Buradaki dostlarımızı uygun projelere dahil etmek için sürekli göz atıyoruz.

 

Moblobi.com: Hackquarters olarak sizleri ve çalışma ortamınızı merak edenler için bizimle birkaç fotoğraf paylaşabilir misiniz? 🙂

Hackquarters: Kolektif House’dayız! Çalışma ortamımız istediğimiz zaman sessiz, istediğimiz zaman ise diğer bir çok şirketle birlikte ilham dolu. Yan masanızda yapılan başka bir girişimle birlikte işlerinizin renklenmesi işten bile değil. Fotoğraflara da göz atabilirsiniz

 Hackquarters, Kaan Akın, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

 Hackquarters, Kaan Akın, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

 Hackquarters, Kaan Akın, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

Etiketler


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı