Habitat’tan Bilişim Mucitleri!

Bilişim Mucitleri Projesi ile adından sıkça söz ettiren, pek çok proje ve programa imza atan Habitat ile mobil teknolojiler ve Bilişim Mucitleri Projesi üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. Habitat Derneği Bilişim Projeleri Koordinatörü Sn. İsmail Metin’in sorularımıza verdiği yanıtlar haberimizde…

 

Moblobi.com:Habitat kimdir, neler yapar, projeleriniz neler kısaca bahsedebilir misiniz?

Habitat:Habitat Derneği sürdürülebilir kalkınma alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. Gençlerin sürdürülebilir kalkınmada etkin rol oynamasını hedefleyen Habitat, 1995 yılında Kopenhag Sosyal Kalkınma zirvesinde ve Birleşmiş Milletler Habitat II Zirvesi için bir araya gelen aktivistler tarafından 1997’de kuruldu. İlk kuruluş vizyonu dünya gençliği ile Türkiye gençliği arasında iletişim köprüsü kurmak olan Habitat, bu vizyon doğrultusunda gençlerin kapasitelerini geliştirmek ve uluslararası ortaklıklar kurmak adına bir çok proje ve program geliştirdi.

Habitat sürdürülebilir sosyal kalkınma amacına ulaşmak için yönetişim, bilişim, finansal okur yazarlık ve girişimcilik olmak üzere dört alanı önceliklendirmektedir. Bu programlar altında çok paydaşlı ortaklıklarla bütün Türkiye’de ve komşu ülkeler ile Avrupa bölgesinde projeler uygulamakta, küresel süreçleri takip ederek bilgi akışı ve etkileşimi kolaylaştırarak, politika belgelerine katkı koymakta ve gönüllülük kültürünü yaymaktadır.

 

Moblobi.com:Mobil teknolojilere yönelik girişimcilik ve gelişen mobil teknolojiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Habitat: Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülke olduğumuzu çoğu kişi bilir. Teknoloji dünyası da en çok gençlerin ilgisini çeken konu olduğundan bu konuda en çok uğraş vermek isteyen kesim, genç kesim. Fakat biz Türkiye olarak bu pastadan çok pay alamıyoruz.

10 yıl önce kurulan Facebook’un değeri 190 Milyar dolar, 16 yıl önce kurulan Google 400 Milyar dolar, 4 yıl önce kurulan WhatsApp 19 Milyar dolar (Facebook tarafından alındı) değerinde yani 1 WhatsApp koskoca Türkiye’nin en büyük şirketi olan Tüpraş’ın 4 katı değerinde.

 

Moblobi.com:Habitat olarak Mobil Teknolojiler ve Mobil Girişimcilik konusunda neler yapıyorsunuz?

Habitat: Samsung Türkiye ortaklığında Bilişim Mucitleri projesine başladık. Ülkemizdeki mobil yazılımcı açığının kapanmasına gençlerle birlikte destek vermek istiyoruz. Gençleri mobil teknolojiler ile tanıştırarak bu alandaki becerilerini geliştirip mobil girişimciliğe yönlendirmek istiyoruz.

 

Moblobi.com:Bilişim Mucitleri projesi nasıl ortaya çıktı?

Habitat: İnovasyonun dünya çapındaki en önemli öncülerinden Samsung ile birlikte Habitat Derneği olarak biraraya geldik. “Bilişim Mucitleri” Projesi ile, mobil yazılım alanında girişimciliği desteklemeyi amaçlıyoruz. Türkiye’deki mobil yazılımcı sayısını artırarak, bu alandaki istihdama katkıda bulunma hedefindeyiz.

 

Moblobi.com:Bilişim Mucitleri projesinin amacı ve hedeflediği kitle nedir?

Habitat: Proje kapsamında, gençlerin, bulut bağlantılı mobil uygulamaları yaratma becerisi kazanarak mobil uygulama geliştirmesinin altında yatan tüm prensipleri öğrenmesi hedefleniyoruz. Projenin temel hedefleri arasında, Türkiye’deki milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı gencin tüketici olmaktan çıkarak üreteci konuma geçmesi yer alıyor.

 

Moblobi.com:Bilişim Mucitleri projesinin Eylül ayında gerçekleştirdiğiniz ilk bölümüne ait sonuçları bizimle paylaşabilir misiniz?

Habitat: Eylül ayında İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz eğitmen eğitiminde yazılımcı gönüllü eğitmenler yetiştirdik. 10 ilde 30 gönüllü eğitmenle, akran eğitim modeli ile ilerliyoruz. Proje illerimizde yazılımcı gençlere mobil uygulama geliştirme eğitimleri veriyoruz.

 

Moblobi.com:Projenin 2.bölümü olacak mı? Olacaksa, ne zaman gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz?

Habitat: Proje kapsamında StartupWeekend ve MakersDay etkinlikleri gerçekleştireceğiz. Bu şekilde gençlerin iş fikirlerini destekleyeceğimiz bir ortam oluşturacağız.

 

Moblobi.com:Projelerinizden faydalanmak isteyenler size nasıl ulaşabilirler?

Habitat: www.habitatkalkinma.org web adresimizden ve sosyal medya kanallarımızdan bize rahatlıkla ulaşabilir ve projelerimizle ilgili bilgi alabilirler.

 

Moblobi.com:Bilişim Mucitleri projenizi merak edenler için bizimle birkaç fotoğraf paylaşabilir misiniz?

 Habitat, Bilişim Mucitleri, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Teknoloji

 Habitat, Bilişim Mucitleri, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Teknoloji

 Habitat, Bilişim Mucitleri, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Teknoloji

 Habitat, Bilişim Mucitleri, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Teknoloji

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı