Mobil’de Kullanıcı Edinmenin Yolu Growth Tower ile Röportaj!

Mobil uygulamaların rekabet avantajı sağlaması ve indirilme sayılarının artması gibi pek çok konuda danışmanlık sunan Growth Tower ile özel bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Moblobi: Growth Tower olarak biraz şirketinizden bahsedebilir misiniz? Şirketinizin ana merkezi ve diğer ofisleri nerede?

Growth Tower: Growth Tower, mobil uygulamaların uygulama marketlerinde rekabet avantajı kazanması, organik indirme sayılarının arttırılması (ASO) ve promote için stratejiler kurgulamakta ve danışmanlık vermektedir. Kaliforniya Sunnyvale merkezli şirketimizin Türkiye’de satış ve operasyon ekipleri bulunmaktadır ve şimdiye kadar Türkiye dahil 35 farklı ülkede hizmet vermiştir ve vermeye devam etmektedir.

Biz Growth Tower’ı tanımlarken “User Acquisition Company” tabirini kullanıyoruz, aslında yaptığımız işi en iyi anlatan kelimeler bunlar. Bu tabiri biraz daha açmak gerekirse iş ortaklarımızın uygulamalarını marketlerde rekabet avantajı kazandırarak, kategorilerinde ve hedefledikleri anahtar kelimelerde daha üst sıralarda yer almasını sağlamak. Organik, ASO hizmetlerimizin yanında yine şirket kardeşimiz olan AppSamurai ile aylık 500M mobil kullanıcıya ulaşan reklam platformumuzla müşterilerimizin kaliteli global trafiğe ulaşmasını sağlıyoruz.

Growth Tower , AppSamurai platformuna tamamlayıcı bir ajans olarak kuruldu. Müşterilerimizin %70’i yurt dışında. 35 farklı ülkede müşterilerimiz var. Şirketimizin merkezi Kaliforniya Sunnyvale. Toplamda 20 kişilik bir ekibiz. Ad-tech tarafındaki geliştirmelerimizi yapan developer ekip ile customer success ve marketing ekiplerimizAnkara’da Hacettepe Teknokent’teki ofisimizdeyer alıyor. Bununla birlikte İstanbul’da iki arkadaşımız, San Francisco ve Londra’da satış tarafında sorumlu bir arkadaşımız var. Ekip olarak farklı hizmetlerle 4 yıldır hizmet veriyoruz. Ancak Growth Tower ve AppSamurai henüz 1 yaşında 🙂

 

Moblobi: Growth Tower olarak hangi hizmetleri sunuyorsunuz? Hangi teknolojilerden faydalanıyorsunuz?

Growth Tower: Growth Tower olarak AppStore Optimization (Uygulama Marketi Optimizasyonu) ve Akıllı Mobil Reklamları hizmetleri kapsamında müşterilerinin mobil uygulamalarını uygulama marketlerine ve hedef kitlelerine göre optimize etmekte ve ihtiyaca göre reklam kampanyaları düzenlemekteyiz.

Öncelikle şunu belirtmek isterim, Growth Tower geleneksel ajanslardan farklı olarak tamamen analitik bakış açısı ve ad-tech tarafındaki kendi geliştirdiği analiz yazılımları ve teknolojilerini kullanarak müşterilerine hizmet veriyor. Bu da aslında dışarıdan birçok teknolojiyi outsource ederek, danışmanlık hizmetleri vermeye çalışan firmalardan Growth Tower’ı ayırıyor.

Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda strateji geliştirmekten tutun, ASO optimizasyonuna kadar, “useracquisition” ile ilgili tüm alanlarda hizmetler sağlıyoruz. Bununla birlikte yapılan çalışmalar belirli rutinlerde hem marketing ekipleri için hem de yöneticiler için raporlanarak, aktif bir proje yönetimi sağlıyoruz.

 

Moblobi: Growth Hacking ve ASO her geçen gün önemini arttırıyor. Developer ekiplerine projelerini geliştirme ve pazara sunma süreçlerinde neler tavsiye edersiniz?

Growth Tower: Kullanıcıların appstore’lardaki arama alışkanlıkları değişti. Artık developer’ların değişen arama alışkanlıklarına adapte olması görünür olmaları için büyük önem arz ediyor. ASO ve mobil reklam kampanyaları bu bağlamda ihtiyacı karşılayan çözümler olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama geliştiricilerin uygulamayı markete koyduktan sonra ASO task’larını tamamlaması ve düzenli olarak tekrarlaması gerekiyor. Bunun yanı sıra uygulamanın potansiyelini görmek için reklam kampanyalarıyla, test kullanıcıları edinmeleri olası zaman kaybını önlemek açısından çok kritik.

 

Moblobi: Mobil oyun tarafında Growth Hacking ve ASO olarak ne tür farklı çalışmalar olabilir? Mobil oyun ASO’sunun diğer aplikasyonlara göre farklı çalışma şekilleri var mı?

Growth Tower: Mobil oyunların popülerliklerinin artması zorlu rekabeti de beraberinde getirdi. Her farklı uygulamada olduğu gibi mobil oyunlarda da rakipler izlenerek en doğru anahtar kelimeler üzerinden ASO çalışmaları yapılması ve belli aralıklarla tekrarlanması çok önemli. ASO’nun yanı sıra yine reklam kampanyalarıyla desteklenmeli ve kitlesinin görebileceği konumlanmaya erişmesi sağlanmalıdır.

 

Moblobi: Özellikle küçük ölçekli olan mobil oyun veya uygulamalar ya da freelance çalışan developerların ne kadarlık bütçeyi ne kadarlık süre zarfında ayırması gerekir?

Growth Tower:Bu sorunun kesinlikle net bir cevabı olamaz 🙂 Ama şunu söyleyebilirim, zaman herşeyden daha önemli. 500-1000 gibi doğrudan hedef kitleniz olan kullanıcıyı app’inize çekerek, kullanıcıların istediğiniz gibi aksiyonlar alıp almadıklarını, oturum sıklıklarını ve süresini, uygulama içi satın almalarını takip edip, daha sonrasında yatırım kararı ya da öldürme kararı almalarında fayda var.

 

Moblobi: Aplikasyon ya da oyunun store’da ilk yer aldığı gün sonrası ne tür çalışmalar yapılabilir?

Growth Tower: Öncelikle ölçümleme mantığına adapte olunması önemli. Uygulamaların başarıları appstore’lara yüklendiği günden itibaren belli metriklere göre ölçümlenir. Ve bu metrik sadece indirme rakamları değildir. Retention (kullanıcıyı uygulamada tutma) ve LTV (Yaşamboyu Değer) gibi önemli metriklerin baştan itibaren düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Bunun için developer’ların üçüncü parti analitik çözümlere entegre olması gerekir. Tabii ki çalışmalar başlamadan bir aksiyon / Growth planının da yapılmış olması önemli.

Uygulamanın kritik bug’ları temizlendikten, tutarlı bir ASO yapıldıktan sonra ilk günlerde bir boost kampanyası ile uygulamanın kategorisinde üst sıralara çıkması sağlanabilir.

Sonraki süreçlerde yapılan en önemli hatalardan biri organik kullanıcı geri bildirimlerini görmezden gelmektir. Uygulama sahiplerinin yorumları takip edip buna göre update aksiyonları alması gerekir. Ve son olarak tüm bu operasyonların belli sıklıklarla tekrarlanmalı.

 

Moblobi: Özellikle küçük bütçelerde Growth Hacking ve ASO çalışmalarıyla başarı elde etmiş örnekleri sayılarıyla verebilir misiniz?

Growth Tower: UK bazlı LetGo klonu bir uygulamada boost kampanyası sonrası günlük indirme rakamları %771 artış gösterdi. Bunun yanı sıra retention değerlerinde %32’lik bir artık kaydettik. Kategori sıralaması ise UK genelinde 23 kat arttı.

Benzer şekilde US bazlı bir dating uygulamasında kampanya süresince indirmelerde %40 oranında bir artış yakaladık. Kategori sıralaması 3.8 katına çıktı ve “meet” anahtar kelimesinde US’te sıralaması Top-3’eçıktı.

 

Moblobi: Önümüzdeki dönemde nasıl bir büyüme planınız var ? Ne tür yeni hizmetleri sunmayı planlıyorsunuz?

Growth Tower: Growth Tower mobil reklam ve ASO çalışmalarına dünya genelinde hız kesmeden devam edecek. İlerleyen zamanlarda reklam kampanyalarını daha da çeşitlendirerek müşterilerin ihtiyaçlarına uygun çözümler geliştirmeye devam edeceğiz. Bunun yanı yukarıda bahsettiğim Growth Tower’da internal çözüm olarak kullandığımız AppSamurai adlı platformu önümüzdeki haftalarda tamamen public olarak açacağız. Böylece büyük markalar, medya planlama ajansları ve startup’lar uygulamaları için reklam kampanyalarını herhangi bir desteğe gerek kalmadan kendileri yönetebilecek ve sonucunda detaylı raporlamalara ve akıllı önerilere erişebilecekler.

 

Moblobi: Kendisini ASO tarafında geliştirmek isteyenlere tavsiyeleriniz neler olur?

Growth Tower: ASO için SEO forApps deniyor. Aynı SEO’da olduğu gibi günceli takip etmek ve yeniliklere/değişikliklere adapte olmak gerekiyor. Bunu sağlamak için kaliteli içerik üreten Apptentive ve Sensor Tower gibi yabancı blogları takip edebilirler. AppSamurai ve Growth Tower da güncel ve doğru ASO bilgilerini içeren bloglarına devam ediyor. Oradan da takip edebilirler. Bunun yanı sıra webinarlar ve etkinlikleri de takip etmelerini de tavsiye ederiz.

 

Moblobi: Gelişen mobil teknolojiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Mobil’in geleceği yönündeki fikirleriniz neler?

Growth Tower: İstatistikleri incelediğimizde mobilin daha yolun başında olduğunu anlayabiliyoruz. Hem uygulama geliştiriciler hem büyük markalar hem de mobil pazarlama ajansları için büyük bir fırsat mevcut. Adapte olmak için henüz geç değil ancak pastadan pay almak için bir an önce adım atmakta fayda var. Özellikle arttırılmış gerçeklik ile ortaya çıkan uygulamalar ve buna adapte reklam modelleri bir süre akılları meşgul edecek. PokemonGO bunun güzel bir örneği. Devamı mutlaka gelecek.

 

Moblobi: Growth Towerolarak sizleri ve çalışma ortamınızı merak edenler için bizimle birkaç fotoğraf paylaşabilir misiniz? 🙂

San Francisco Ofisi:

 Growth Tower, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

 Growth Tower, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

 

Ankara Ofisi:

 Growth Tower, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

 Growth Tower, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

 Growth Tower, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

 Growth Tower, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

 Growth Tower, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

 

Moblobi.com olarak bu keyifli röportaj için Growth Tower’ya teşekkür ederiz…

 

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı