Ekmob ile Mobil Öncelikli Projelerini Konuştuk!

Mobil platformları aracılığı ile saha operasyonlarınızı anlık ve verimli yönetmenizi sağlayan Ekmob ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. Ekmob kurucu ortağı Sn. Sunay Şener’in sorularımıza verdiği yanıtlar haberimizde…

 

Moblobi: Ekmob olarak biraz şirketinizden bahsedebilir misiniz? Hangi hizmetleri sunuyorsunuz? Hangi teknolojilerden faydalanıyorsunuz?

Ekmob: Ekmob saha da ekipleri olan firmalar için ekiplerini performans ve kpı bazlı yönetebildikleri ve saha çalışanları içinde sahada ihtiyaç duydukları çözümleri tek bir mobil uygulama altında bulabildikleri Bulut üzerinden SaaS çalışan bir çözümdür.

Ekmob olarak firmaların saha ekipleri ile Genel Merkez arasında anlık veri ve iletişim sıkıntıları olduğunu gördük. Buda ekip yönetimini zorlaştırmakta ve operasyonel maliyetleri yukarı çıkartmaktadır. Yöneticilerin saha ile ilgili büyük resmi görmelerini sağlayabilir sahadaki ekibin ihtyacı duyduğu çözümleri tek bir uygulamada sunabilirsek bunun karlılığı ciddi oranda yukarı çıkartabileceğini öngördük. Ekmob olarak saha ekibi olan operasyonları iki kat daha verimli yapmayı hedefliyoruz.

Ekmob sahadaki ekip için bir mobil uygulama, yönetici tarafı ise tüm ekibi görüntüleyip – yönetebildiği bir web çözümüne sahiptir.

 

Moblobi: Diğer rakiplerinizden sizi farklı kılan özellik nedir?

Ekmob: Diğer rakiplerden ayrıştığımız bir kaç önemli faktör var. Bunlardan ilki ios ve android platformları için uygulamamızı native olarak geliştirdik. Buda daha hızlı ve esnek bir çözüm sunmamızı sağladı. Diğer yandan sahada uygulamayı kullanacak kullanıcılar için basit ve anlaşılır bir kullanıcı deneyimi arayüzü sunduk. Sahadaki ekip uygulamamızı kullanırken çok hızlı adapte olabiliyor ve hiçbir eğitim almadan kullanmaya başlayabiliyor. Bunun dışında plugin play servisler sayesinde sektördeki bir çok iş çözümünü sahada kullanılabilecek birer mobil uygulama haline dönüştürmüş durumdayız. Adres doğrulama, mobil tahsilat, MS Dynamics, Logo ERP ve e-fatura gibi entegrasyonlar bunlardan bir kaç tanesi. Diğer yandan Ekmob un geliştirdiği API sayesinde farklı seviyedeki ERP ve CMS ler ile entegre olabilmekteyiz. Ekmob SaaS alt yapısı sayesinde hiç bir yatırıma gerek duymadan hızlı, kolay ve basit arayüzleri sayesinde çok hızlı bir şekilde kullanılmaya başlanacak şekilde dizayn edildi. Bu özellikler bizi diğer rakip firmalardan ayrıştıran en önemli özellikler diyebiliriz.

 

Moblobi: Ekmob, hangi platformlar ve cihazlarda kullanılabilir?

Ekmob: Ekmob iki ana modülden meydana gelmektedir. Bunlardan bir tanesi yöneticiler için ekiplerini, firmalarını, ürünleri tanımlayabildikleri, ekiplerini yönetebilmek için kullandıkları takvim, görev, döküman, mesajlaşma, anket modülleri ve sahadan gelen tüm sipariş, tahsilat ve diğer dataları raporlayabildikleri bir yönetim panelidir. Diğer taraftan ios ve android platformlarında çalışması için tasarlanmış bünyesinde yirmiye yakında iş çözümünü barındıran bir mobil uygulamaya sahiptir. Çok kısa bir tarih içinde Microsoft Mobile için mobil uygulamamızı hizmete alıyor olacağız.

 

Moblobi: Hizmet sunmada odaklandığınız bir sektör var mı? Yoksa saha operasyonuna sahip tüm şirketlere hizmet verebiliyor musunuz?

Ekmob: Biz uygulamamızı daha çok FMCG ve perakende sektöründe çalışan plasiyer, merch ve saha pazarlama ekipleri ile saha servis ekipleri için tasarlamıştık. Fakat yaptığımız toplantılar ve istekler çerçevesinde finans, sigorta, soğuk satış ve basit manada sıcak satış yapan firmalardan da ciddi oranda talepler aldık. Ayrıca sahada ekiplerin bir CRM araç gibi data toplayabildikleri, yeni müşteri kazanımı sağladıkları mobil CRM araçları entegre ettik ve ürünümüzü bu anlamda da iyileştirdik. Şu anda sahada ekip yönetimi yapmak isteyen tüm firmalar hedef müşterilerimizi oluşturmaktadır diyebiliriz.

 

Moblobi: İş hayatı artık dışarıya çıktı. Mobil’in iş dünyası ve çalışanlar üzerindeki etkileri nedir?

Ekmob: Aslında iş hayatı önemli bir ölçekte mobil sayesinde dışarıya çıktı diyebiliriz. Öncelikli olarak insanlar ofis dışındayken telefon ile iletişim kurmaya devam edebildiler veya mesaj ile iletişimlerini sürdürebilir hale getirdiler. Laptoplarımız sayesinde ofis dışında olduğumuz zamanda bile geniş internet alt yapıları sayesinde ofis bağımsız maillerimize cevap verebildik veya iş süreçlerimizi devam ettirdik. Şimdi bu süreç mobil cihazlarımız ve mobil uygulamalar ile bir evrim daha geçirmekte. Ofislerimiz bile mobil çalışanlara göre artık evrim geçirmekte. Eskiden bir masada bulunan telefon, bilgisayar, klavye, mause gibi cihazların tamamı kalkmış yerine hepsini tek bir yerde bulunduran mobil cihazlara bırakmış durumdadır. Çalışanlar artık bu teknolojinin el verdiği özgürlüğü kullanmak istiyor. Firmalarda bu durumu fark etmiş ve çalışanlarının daha fazla sahada olmasını desteklemekte ve saha ekipleri için artık telefon ve bilgisayar yatırımı yerine ikisini de aynı anda sunan daha akıllı ve daha hızlı mobil cihaz yatırımı yapmaktadırlar.

 

Moblobi: Türkiye’de bu durum nasıl? Şirketlerin mobil iş stratejisi ve mobil çalışanlara bakış açısı nasıl?

Ekmob: Samsung’un IDC ile yaptığı Türkiye Kurumsal Mobilite Pazar araştırmasının sonuçlarına göre Türk şirketlerinin yüzde 94’ü önümüzdeki iki yıl içinde bir mobil iş stratejisi oluşturmayı planlıyor. Ayrıca şu an şirket başına ortalama yüzde 23 olan mobil çalışan sayısının 2019 yılına kadar yüzde 34 seviyelerine çıkması bekleniyor. Buda bize Türkiye’de markaların mobiliteye hızlı bir şekilde geçmek, rakiplerine göre avantaj elde etmek ve şirket içi operasyonel verimliliği yukarı çıkartmak istediklerini ortaya koyuyor.

Türkiye’de şirketler ve mobiliteye yatırım yapmak istiyorlar. Yeterli yerel kurumsal mobil çözümün olmaması ve bu konuda danışmanlık veren firma sayısının azlığı, mevcut firmaların yalın terminolojiden ve halk dilinden uzak yaklaşımı kurumların mobilleşmesindeki en büyük engeller. Bu engelleri görüp, fırsata çevirebilecek yeni girişimler için büyük fırsatlar var.

 

Moblobi: Mobil’in iş hayatında ve özellikle de satış ekiplerinde kullanılmasının yarattığı faydalar nelerdir?

Ekmob: Satış ekipleri için mobil bir can kurtarıcı diyebiliriz. Satış ekipleri firmadan uzakta yalnız bir şekilde çalışmaktadır. Bu yüzden istedikleri zaman güncel verilere ulaşamaz, üst kademelere danışamaz ve bunlara bağlı olarak hızlı kararlar alamazlar. Ayrıca kendilerini devamlı olarak yalnız hissederler. Bu yüzden saha ekiplerinin görünür olması, üst kademelere ve istedikleri verilere hızlı bir şekilde ulaşılabilir olmaları saha ekiplerinin motivasyonlarını arttırmak ile birlikte çalışma performanslarına birebir etki etmektedir.

 

Moblobi: Ekmob olarak yine “mobil”i odak alarak yeni geliştirmeyi düşündüğünüz hizmetler var mı?

Ekmob: Saha yönetimi süreci içine farklı seviyede iş çözümlerini entegre ederek tüm saha iş süreçlerini tek bir uygulama üzerinden yönetilmesini sağlamayı hedeflemekteyiz. Bunun için önümüzdeki dönemde sırası ile uygulamamıza entegre edeceğimiz modüller saha ekipleri için prim yönetimi, masraf yönetimi, izin yönetimi ve e-fatura olarak sıralayabilirim. 4.5 G nin gelmesi ile birlikte ekiplerin kendi aralarında görüntülü konuşabilecekleri alt yapıları da orta vadede yayına almayı planlıyoruz.

 

Moblobi: Önümüzdeki dönem için büyüme hedefiniz nedir?

Ekmob: Ekmob kurulduğu alt aydan bu yana ürünün gelişimi ve ürünün müşteri ile buluşması tarafında kısa vadede çok başarılı işlere imza attı. Önümüzdeki yıl içinde lokal pazarda saha ekipleri yönetimi denince akla gelen ilk ve tek uygulama olmayı hedefliyoruz. Sonrasında Ekmob’u Global pazara taşıyabilecek ve ürüne değer katabilecek doğru iş ortaklıkları ve yatırımcılar ile bir araya gelmeyi hedefliyoruz.

 

Moblobi: Gelişen mobil teknolojiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Mobil’in geleceği yönündeki fikirleriniz neler?

Ekmob: Mobil teknolojiler ve mobilin geleceği konusunda düşüncelerimiz çok uzun. 🙂 Mobil artık başlı başına bir mecra haline gelmiş durumda. Ve her sektör kendine göre mobil ve mobil teknolojileri yeniden yorumluyor, ürünlerini ve hizmetlerini mobilize ediyor. Hizmet verdiğimiz Ekmob ürünü de aslında bunun bir uzantısı olarak çıktı. Firmalar artık mobilitiye yatırım yapıyorlar ve mobil enterprise seviyesinde ürünlere ihtiyaç duyuldu. Ekmob olarak yakın gelecek Nesnelerin interneti, M2M ve Yapay zeka tarafında çok ciddi gelişmeler olacağını ve markaların tüm iş süreçlerini bu 3 temel kavram üzerine tekrar yorumlayacaklarını ve inşaa edeceklerini düşünüyoruz. Web 3.0 olarak nitelenen bu dönemde markaların son kullanıcı üzerinde kaybettikleri hakimiyeti tekrar kazanabileceklerini ön görüyoruz.

 

Moblobi: Ana ofisiniz nerede ve kaç kişilik bir ekibe sahipsiniz?

Ekmob: Şu anda 4.Levent‘teki ofisimizden çalışmaktayız. Ekmob olarak 7 kişilik bir ekibe sahibiz. Kurucu ortaklar ve diğer çalışanlar olarak ürettiğimiz uygulama özelinde geniş bir bilgi ve birikime sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Uzun yıllar büyük ölçekli markaların mobil stratejilerini yönetmiş, Türkiye’nin en büyük saha satış uygulamasını yazmış, Büyük kargo şirketlerinin kargo ve araç takip sistemlerini yazmış bir kurucu takıma sahibiz. Buda bizi ürünün üretimi ve ürünün saha ihtiyacına göre konumlandırılması tarafında hızlı hareket etmemizi sağladı.

 

Moblobi.com olarak bu keyifli röportaj için Ekmob’a teşekkür ederiz…

Daha yakından tanımak isteyenler veya hizmetlerinden faydalanmak isteyenler www.ekmob.com linkinden Ekmob’a ulaşabilirler.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı