360 Derece Reklam’da Fark Yaratan CRM Medya ile Merak Edilenleri Konuştuk!

Müşterilerine 360 derece reklam hizmeti sunan CRM Medya ile reklama dair tüm merak edilenleri konuştuk. “Müşterilerinin karşısında değil, daima yanında olma” mottosu ile 100’den fazla markanın 200’den fazla projesini gerçekleştiren CRM Medya ile özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Tüm CRM Medya’ya ve özellikle de CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer’e bu verimli röportaj için Moblobi.com olarak teşekkürler…

 

Moblobi: CRM Medya olarak bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? CRM Medya kimdir, neler yapar, ekibiniz kaç kişi…

CRM Medya: CRM Medya’yı, performans odaklı ilk ajans olarak tanımlayabiliriz. Her zaman “müşterimiz kazanırsa bizde kazanırız” düşüncesiyle yola çıkıyoruz. Markalarımıza en iyi hizmeti sunmak için performansa ve memnuniyete çok önem veriyoruz. Hesaplarımızı şeffaf olarak yönetiyoruz. Her müşterimizle aktif olarak iletişim halindeyiz. Düzenli olarak toplantılarımızı yaparak müşterilerimize sıklıkla öneriler sunuyor. Günlük ve anlık raporlamalar gönderiyoruz. Ayrıca 55 kişilik kadromuz ile dijital ajanslar içerisinde en kalabalık ekibe sahibiz.

 

Moblobi: CRM Medya olarak içerisinde büyük markaların bulunduğu 100’den fazla marka ile çalışıyorsunuz. Markalara bu alanda hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

CRM Medya: CRM Medya olarak, başta Google reklamları olmak üzere, Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin ve tüm dijital satın almaları yöneten, online ve offline tüm reklam mecralarını kullanan 360 derece hizmet veren bir reklam ajansıyız. Diğer ajanslardan farklı olarak, müşteri ve performans odaklı işler yapıyoruz. Müşterilerimize reklam mecralarından yetkiler vererek anlık olarak müşterimizin reklamlarını analiz etmesini sağlıyoruz.

 

Moblobi: CRM Medya olarak dijital dünyada 360 derece pek çok hizmet veriyorsunuz… Mobil platformlarda sunduğunuz hizmetlere olan talebin bunların içindeki payı nedir?

CRM Medya: Günümüzde mobil platformlar çok hızlı değişiyor. Her 100 kişinin 95’inin mobil cihaz kullandığını düşünürsek bizim bu alanda verdiğimiz hizmet birçok alanı doğal olarak kapsıyor. Mobil reklamlar oranları, her yıl hızla artıyor. Örneğin 2015 yılında %50 olan mobil kullanım oranı, 2016 yılının ilk 2 çeyreğinde %60’ı buluyor. 2016 sonuna kadar söz konusu oranın %65 olarak tamamlanmasını ön görüyoruz.Her geçen gün artan bu talep karşısında bizde ajans olarak, reklam optimizasyonlarımızı gerçekleştiriyor ve mobilin gücünü kullanıyoruz.

 

Moblobi: Dijitalde var olmak, ancak bir yandan da var olunan her türlü mecrada itibarını korumak hatta ve hatta dijital dünyada var olacak olan reklamlarda doğru stratejiler kurmak markalar için oldukça önemli… CRM medya olarak 360 derece bu hizmetleri sunuyorsunuz… Markalar için bunu nasıl sağlıyorsunuz?

CRM Medya: Dijitalde her tür reklamla ayrı ekip ilgilenip yönetiyor.Örneğin Google AdWords, Facebook, Instagram,Twitter Reklamları ayrı, Dijital Medya Planlama ayrı ekipler ve reklam uzmanları tarafından yönetiliyor. Gerekli durumlarda ekipler arasında işbirliği veya paslaşmalar yapılabilyor. Ayrıca Sosyal Medya Yönetimi ve İtibar Yönetimi de farklı ekip ve profesyonel ekibimiz tarafından yürütülüyor. Burada en önemli konu sökonusu hizmetleri doğru ve şeffaf bir şekilde markalara sunabiliyor olmamız. CRM Medya olarak, en büyük farkımızın bu olduğunu düşünüyoruz.

 

Moblobi: Medya planlama ve satın alma tarafında ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Mobil mecraların maliyet avantajı ve profilleme konusundaki özellikleri konusunda avantajlarının çok olduğunu biliyoruz… Medya planlama ve satın alma tarafında mobil mecraların medya planlarındaki ağırlığı konusunda ne düşünüyorsunuz? Mevcut durum nedir ve ilerleyen dönemde sizce planlarda bu mecraları daha sık görebilecek miyiz?

CRM Medya: İstatistik, belirli bir amaç için veri toplama, tablo ve grafiklerle özetleme, sonuçları yorumlama, sonuçların güven derecelerini açıklama, örneklerden elde edilen sonuçları kitle için genelleme, özellikler arasındaki ilişkiyi araştırma, çeşitli konularda geleceğe ilişkin tahmin yapma, deney düzenleme ve gözlem ilkelerini kapsayan bir bilimdir.

CRM Medya olarak medya planlama ve satın alma süreçlerimizi tümüyle istatistik bilimine dayandırmakta ve dört temel analizden oluşan bir aşamadan geçirmekteyiz. Bu aşamaları ise şu şekilde özetleyebiliriz;

– IAB Gemius verilerinden yola çıkarak, hangi mecranın markamız için doğru hedef kitleyi barındırdığını belirleriz,

– Markanın ve marka rakiplerinin google adwords display hedeflemelerinden elde edilen verileri inceler, verimli mecraları fiyat-fayda dengesinde analiz ederiz,

– Markalarımız için yaptığımız tüm dijital medya planlarının, marka tarafından da onaylanmış verimlilik tablolarını inceler ve mecra-kategori hedeflemesi çıkartırız.

– Son olarak, medya planını yapmasak dahi, çeşitli entegrasyonlarla medya yatırımlarının dönüşlerini takip ettiğimiz onlarca markanın planlarını ve verimliliklerini inceler, medya karmamızın son halini ortaya çıkarırız.

Medya satın alma tarafında mobil reklamlar büyük bir hızla pastadaki payını artırmakta ve 2017 sonunda tüm dünyada reklam pastasından alacağı payın %15 seviyesinde olması beklenmekte. CRM Medya olarak biz de, Mobilin gücüne inanmakta ve her geçen gün planlamalarımızda daha fazla yer vermekteyiz. Türkiye’de, mobil satın alma rakamları Kuzey Amerika ve Avrupa’nın hala gerisinde seyretmesine rağmen, 2015 yılında %61 gibi önemli bir büyüme gösterdi. CRM Medya olarak mobildeki bu büyüme trendinin 2016 yılında da hız kesmeden devam edeceğini ve pastadaki payını artıracağını öngörüyoruz.

 

Moblobi: Mobil uygulama reklamları konusunda verdiğiniz hizmetlerden bahsedebilir misiniz?

CRM Medya: : Mobil uygulama reklamlarını; Performans ve Branding olarak ikiye ayırıyoruz. Markanın talebine göre, hedef kitleye göre reklam planlaması yapıyoruz. IOS ve Google Play üzerinden ilgili kitle hedefleniyor ve haftalık detaylı raporlar ile ilerleyen süreci planlıyoruz.

 

Moblobi: Reklamların gösterileceği “mobil uygulama ağı” olarak Google’ın reklam ağını mı kullanıyorsunuz?

CRM Medya: Google play ve App Store marketi kullanıyoruz.

 

Moblobi: Sosyal medya platformlarında (Facebook, Twitter, İnstagram, Linkedin) pek çok reklam türünde, farklı kitlere hitap eden modeller kullanılabilir… Siz de bu mecralarda pek çok reklam türünde hizmet veriyorsunuz… Sosyal medyanın bazı platformlarında yüksek bütçelerle bazı platformlarında ise düşük bütçelerle kitlelere erişme şansı bulunuyor… Bu mecralardan reklam verenler tarafından en aktif kullanılan mecra ve reklam modeli hangisi? Düşük bütçelerle sosyal medyada reklam yapmak isteyenlere hangi mecrayı ve reklam modellerini önerirsiniz?

CRM Medya: : Bu tamamen sektöre ve rekabete göre değişiyor. Düşük bütçeli performans arayan kullanıcılara demografik kırılımları daha iyi olan Facebook’u önerebiliriz.Bunun yanında performans yanında Branding’de hedefleniyorsa, ınstagram reklamlarını öneriyoruz.

 

Moblobi: Günümüzde video platformları ve video içerikler çok önemli bir mecra haline geldi… Video deyince ise ilk akla gelen kanal Youtube… Mobil’de de en çok tercih edilen video platformu… Ancak gerek Youtube gerekse video içerikler sırasında gösterilen reklamların sıklığından kullanıcıların ciddi bir rahatsızlığı söz konusu olabiliyor… Bu sebeple bu mecranın da çok dikkatli kullanılması gerektiğini biliyoruz. Siz de Youtube’da pek çok reklam modeli ile reklam yapıyorsunuz. Bu konuda kullanıcılara neler söylersiniz?

CRM Medya: : Youtube TV çok fazla izlenen bir platform. Hedeflemeleri daha net ve bölgesel olabiliyor. Youtube’da aynı zamanda genç nesil da var. Youtube özelinde videolar yapılmasını ve yapılaca reklamların bu alanda daha eğlenceli hale gelmesini öneriyoruz. Bununla beraber, firmaların ulaşmak istediği kitlelere göre reklamları doğru hedeflemelerini öneriyoruz.

 

Moblobi: Markalara Google Haritalar konusunda da hizmet verdiğinizi biliyoruz. Günümüzde özellikle mobilde lokasyon bazlı pek çok servis kullanılıyor. Bu anlamda Google Haritalar önemli bir unsur… Bu konuda firmaların ilgisi gittikçe artıyor mu?

CRM Medya: : Kesinlikle her geçen gün artıyor. Bu artış akıllı telefon kullanımı ve mobil kullanım ile doğru orantılı arıyor diyebiliriz. Özellikle tüm firmaların satış ofislerini veya bayilerini reklamlara başlarken hızlıca kaydediyoruz.

 

Moblobi: Markalar için SEO çok sıkı takip ve bilgi gerektiren bir konu… Dolayısı ile sizin gibi uzmanlar tarafından bu hizmetin alınması da oldukça önemli… Bu konuda nasıl bir hizmet veriyorsunuz? Markalarla proje bazlı mı çalışıyorsunuz?

CRM Medya: : SEO’da hiç bir şeyin garantisi maalesef yok. Google algoritmalarını değiştirdiğinde tüm sıralamalar değişebiliyor.Buna rağmen çalıştığımız markalara ilk sayfa garantisi verebiliyoruz.Hatta müşterilerimize yönelik bugüne kadar verdiğimiz bütün sözleri yerine yetirmiş olmanın keyfini sürüyoruz. Seo çalışmalarımızıürün ya da proje bazlı yürütüyruz.

 

Moblobi: Google Adwords tarafında verdiğiniz hizmetlerden kısaca bahsedebilir misiniz? Bütçelerin doğru yönetilmesi durumunda markalar açısından Adwords etkili bir pazarlama kanalı olabilir… Bu kanalın özellikle ne tür içeriklerde daha verimli olduğunu (branding odaklı çalışmalar için mi, kampanyalar için mi, mobil uygulamaların indirilmesi için mi yoksa web sitesi tıklatma için mi), bizimle paylaşabilir misiniz?

CRM Medya: :: CRM Medya, 2014 yılından beri Google’ın tüm ödüllerini almaya hak kazanmış deneyimli bir ajans. Öte yandan bu ödülleri almamızın en büyük avantajı ise,Google’ın beta ürünlerinin ilk kullanım hakkına sahip olmamız. Öte yandan, ajans ekibi Google Dublin ekibi ile birebir dirsek temasıyla çalışıyoruz. Firmalara Google AdWords konusunda performans ya da Branding kampanyaları yöneterek hizmet veriyoruz. Bu kampanyaları da her zaman ayrı tutmaya çalışıyoruz. Harcadığımız paranın, müşterininparası değil kendi paramızmış gibi dikkatli ve doğru harcamaya dikkat ediyoruz. Çünkü CRM Medya olarak, “müşterilerimiz kazandıkça kazanacağımıza” inanıyoruz.

 

Moblobi: CRM Medya olarak markalarla genellikle uzun süreli birliktelikler kurarak çalıştığınızı biliyoruz… Bu anlamda bu uzun dönemli birlikteliklerdeki başarınızı nasıl sağlıyorsunuz?

CRM Medya: : Yukarıda da bahsettiğimiz gibi CRM Medya olarak “müşteri kazanırsa bizde kazanırız” mottosundan yola çıkarak partnerlerimize hizmet veriyoruz. Bizim sektörümüzde en önemli unsur ‘güven’. Pazarda birçok marka ve potansiyel müşteri var. Her marka bizim için çok değerli. Bir marka ile anlaştığımızda partner şirket yerine kendi markamız gibi hizmet vererek aynı titizlikle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aslında müşterilerimiz için çok iyi bir yol haritasıyız. Hesaplarımızı yönetirken her adımda şeffaf olarak ilerliyoruz. Bu da müşterilerimizin bize olan güvenini sağlayarak, bizimle uzun yıllar çalışmasındaki en önemli faktör.

 

Moblobi: Mobil uygulaması ya da oyunu olan ve bunların düşük bütçelerle tanıtımını yapmak isteyen yeni girişimcilere hangi platformları kullanmalarını tavsiye edersiniz?

CRM Medya: : Google AdWords ve Facebook’u öneriyoruz. Uygulamaya göre hedef kitleyi belirleyip, Google AdWords’te alt kırılımlara, konulara ve ilgi alanlarına göre optimizasyonlar yapılabilir. Facebook üzerinden de demografik kırılımlara en ilgili kitleye ulaşmak mümkün..

 

Moblobi: Mobil reklamcılık ve mobil platformlara verilen reklamlara yönelik talep nedir? Mobil reklam pazarı hakkındaki görüşleriniz ve beklentileriniz nelerdir?

CRM Medya: : Mobil reklamlar, her geçen yıl artış gösteriyor. 2015 yılında %50 olan mobil kullanım oranları 2016yılının ilk 2 çeyreğinde %60’ı buluyor. 2016 sonuna kadar%65 olarak tamamlanacak gibi gözükmekte.

 

Moblobi: Peki “Mobil”in ve mobil platformların hayatımızdaki pek çok alandaki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz? Mobil’in geleceği yönündeki fikirleriniz neler?

CRM Medya: : Gelecek tamamen mobil diyebiliriz. Google’ın yurtdışındaki her eğitimine katılıyoruz. 2014 yılından bu yana hangi ülkeye gitsek, her yerde eğitimlerin bütünü mobil üzerine. Her yıl %10 minimum artış ile ilerleyen bir platform var karşımızda. 2018 yılı bize göre bu oran%90 mobil olacak gibi görünüyor.

 

Moblobi: Önümüzdeki dönemde 2016 yılı için CRM Medya’nın planları ve hedefleri nelerdir?

CRM Medya: : CRM Medya olarak, profesyonel çalışma ve projelerimiz ile 2014 yılından bu yana Google tarafından toplamda 10 ödül aldık. Hedefimiz yaptığımız projeler ile gelecek5 yıl içerisindekitüm ödülleri almak. Öte yandan ajans olarak, 3 yıl içerisinde 100 milyardan fazla reklam erişimi sağladık. Google partners ajansları içinde en hızlı büyüyen ajansız diyebiliriz. Her yıl kendimize, minimum %30 büyüme hedefi belirliyoruz.

 

Moblobi: CRM Medya olarak sizleri ve çalışma ortamınızı merak edenler için bizimle birkaç fotoğraf paylaşabilir misiniz? 🙂

CRM Medya: : Elbette, keyifle; ajansımıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz…

 

 CRM Medya, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı