IoT – Telco Labs’ın 6 Girişiminden Biri Olan Anatolian Technologies ile Özel Röportajımız!

Elektronik beyinli araçlarda ortaya çıkan arızaları ve diğer verileri değerlendirerek kritik durumlara karar verebilen yapay zeka platformu geliştiren Anatolian Technologies ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. IoT – Telco Labs’ın 6 girişiminden biri olarak seçilen Anatolian Technologies ile başarılı projelerini konuştuk…

IoT – Telco Labs ve Anatolian Technologies’e bu verimli röportaj için Moblobi.com olarak teşekkürler…

 

Moblobi.com: Anatolian Technologieskimdir, neler yapar, ekibiniz kaç kişi kısaca bize kendinizi tanıtabilir misiniz?

Anatolian Technologies: Anatolian Technologies, Kamuran Candan tarafından yaşadığı bir kazanın ardından aynı kazaların yaşanmaması için soruna çözüm geliştirilmesine karar verildikten sonra, Mayıs 2015 yılında faaliyet hayatına başlamış, hayal ettiği ve insanların faydasına olacağına inandığı teknolojileri hayata geçiren 5 kişilik bir ekiptir.

 

Moblobi.com: Anatolian TechnologiesolarakSeaSong projenizdesizi yola çıkartan amacınız ve hayalleriniz nelerdi?

Anatolian Technologies: İzmir seyahati için kiraladığımız bir araçta ortaya çıkan geçici arızadan ötürü bir kaza atlattık. Bu arızanın tespiti için teknik servise gittiğimizde yapılan taramalarda bir sonuç bulunamadı. Bunu tespit etmenin bu kadar zor olmadığını düşünerek SeaSong’u geliştirmeye başladım. Bu temel soruna da çözüm bulurken, SeaSong’u bulunduğu çağın ötesinde hayal gücümüzle canlandırdığımız özellikleri de eklemeyi ihmal etmedik.

 

Moblobi.com: SeaSongile ürettiğiniz yapay zeka teknolojisini bize biraz anlatır mısınız? Buteknolojiyi kullananlar nelere erişebiliyor; kullanıcılarının hayatlarını hangi yönde fayda sağlıyor?

Anatolian Technologies: SeaSong, insanların hayatına güvenlik ve eğlenceyi aynı anda sunmayı hedefleyen bir yapay zeka teknolojisi. İnsanların, mekanik (araba, otobüs, kamyon, motorsikletvs…) ile ilintili olan hayatlarında, kişilerin farkında olmadığı anomalileri tespit ederek, kullanıcılarının anlayabileceği dile dönüştürerek güvenlik sağlamakta, aynı zamanda kullandığı aksan kullanarak kullanıcılarını eğlendirmektedir. Yeni fazlarda eklediğimiz özelliklerinde ise kullanıcıları dinleyerek ihtiyaçlarına yanıt verecek aksiyonları kendi başına alabilmektedir. Akıllı dediğimiz cihazlar biz ne kadar istersek o kadar akıllı olabilir.

 

Moblobi.com: Anatolian Technologies olarak bu projede hangi sektörleri hedeflediniz? Pazarınız hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Anatolian Technologies: İlk odaklandığımız sektör, projemizin ortaya çıkmasına sebep olan otomotiv sektörü oldu tabi ki. Otomotiv sektöründe yaşanan kazalardan ötürü insanların hayatlarını kaybetmesini istemiyorum. Çünkü her an bu kişilerden birisi ben ya da sevdiğim bir kişi ya da değerli bir dostum olabilir. Biz kendimiz için ne fayda istiyorsak, yeryüzünde yaşayan herkes için aynı faydayı istiyoruz. Herkesin de bu faydalara ulaşabilmesi için her bütçeye yönelik seçenekler sunuyoruz.

 

Moblobi.com: Pazarlama için hangi kanalları kullanıyorsunuz?

Anatolian Technologies: SeaSong’un kullanımının yaygınlaşması için hedef kitleye (Filo kiralama ve yönetim şirketleri, araç kiralama şirketleri, sigorta şirketleri, portföy yönetimi şirketleri, teknik servis organizasyonları, bireysel sürücüler vb…) ulaşmak için sektörde edindiğimiz bağlantılar olan, teknik servis organizasyonları, sigorta şirketleri, filo şirketleri ile piyasaya girdik. Mobil uygulamalardan Android sürümü Play Store’daki yerini aldı. IOS sürümü için test sürecimiz halen devam etmektedir. Özellikle globale yayılmak için global partnerimiz olan Google ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

 

Moblobi.com: SeaSongşu an nerelerde kullanılabiliyor, aktif kullanım sayısı nedir?

Anatolian Technologies: SeaSong, şu anda yaklaşık 100 bireysel kullanıcı ile 1 kurumsal müşteri bünyesinde yine yaklaşık 100 araçta aktif olarak kullanılmaktadır. Bireysel kullanıcıların araç arıza, muayene, yağ değişimi, periyodik bakım takipleri teknik servis organizasyonu ortağımız tarafından aktif olarak takip edilmekte kritik bir sorunda anında müdahale edilecek şekilde aksiyon alınmaktadır.

 

Moblobi.com: Anatolian Technologies olarak 2016 sonu ve 2017 genelinde büyüme hedefiniz nedir? En hızlı hangi ülkede büyümeyi hedefliyorsunuz?

Anatolian Technologies: Anatolian Technologies, SeaSong ile globalde rekabetçi özellikleri yayılmayı hedeflemektedir. 2016 yılı sonuna kadar Türkiye sınırları içinde yaklaşık 10000 araca ulaşmayı hedefliyoruz. Öte yandan Ortadoğu pazarına aktif olarak girmiş bulunmaktayız. Distribütörümüz kanalı ile yaklaşık 10000 araca, Ortadoğu, Rusya ve Orta Asya pazarında ulaşmayı 2017 sonu itibariyle hedeflemekteyiz. Global partnerimiz Google ile beraber Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık reklam ve pazarlama süreçlerimiz 2016 sonu itibariyle başlayacak.

 

Moblobi.com: Anatolian Technologies olarak IoT – TelcoLabs’ın seçilen 6 girişiminden biri oldunuz. Bu gelişme öncesi ve sonrasında hayatınızda neler değişti?

Anatolian Technologies: IoT – Telcolabs öncesinde satış ve pazarlama süreçlerimize aktif olarak başlamış ve sadece mobil uygulama çözümümüz ile ilerlemekteydik. IoTTelcolabs ile aynı zamanda ortağımız olan NexusVentures ile beraber IoT sektörüne yönelik hizmet ve servis sağlayıcıları, üreticiler, iş modelleri ve pazarlama stratejileri konusunda kendimizi biraz daha geliştirdik. Aynı zamanda ürünümüzü pazarlayabileceğimiz yeni pazarlara ulaşmamıza da yardımcı oldular. Dolayısıyla hedeflerimizi daha da büyüttük ve daha da büyük rakamlara ulaşabileceğimizi gördük.

 

Moblobi.com: Anatolian Technologies olarak pek çok genç girişimciye ilham ve örnek oluyorsunuz… Bu konuda yola çıkmak isteyen girişimcilere tavsiyeniz neler olur?

Anatolian Technologies: Genç girişimci arkadaşlara örnek olabiliyorsak, ne mutlu bize. Bizim bu başarımız sadece bizim başarımız değil. Birçok faktör var. Öncelikle sağlam zemine basan bir fikir gerekiyor. Fikri ürüne dönüştürmeden önce pazarlanabilir olup olmadığı iyi araştırılmalıdır. Pazarda talep görmeyecek bir ürünü geliştirmek zaman ve para kaybı demektir. Bu aşamadan sonra fikri sabırla bir prototipe dönüştürme süreci başlıyor. Bu süreçte sabır ve takım çalışması, güzel bir plan ve sistem içinde yürütülmeli. Çünkü ürünü alacak müşteriler ya da yatırım yapacak yatırımcılar mutlaka bir prototip ve çalışma görmek istiyorlar. Ürünün ne kadar özelliklere sahip olduğu değil, ürünün çözdüğü sorun anlatılmalı insanlara. Ürün ortaya çıkarmak için çok paraya ihtiyaç bulunmuyor. Bu konuda birçok destek ücretsiz olarak insanlar tarafından veriliyor. Bu süreçte bize destek veren Usta Teknik Servis Organizasyonu ürünü geliştirirken her türlü aracı tahsis etti ve yapay zekanın karar mekanizmalarının inşasında tarafımıza büyük bir bilgi sağladı. Doğru yer ve doğru zaman da tabi ki, çok önemli bir faktör.

 

Moblobi.com: Anatolian Technologies olarak gelecekte hayata geçirmeyi planladığınız projeleriniz neler? SeaSongprojesinde farklı geliştirimler de görecek miyiz? Veya farklı projeleriniz de var mı?

Anatolian Technologies: Anatolian Technologies, gerçekten vizyon sahibi ve sürekli batıda olan gelişmeleri takip eden bir ekipten oluşmaktadır. Sadece “Innovation Development” konusunda görevli bir çalışma arkadaşımız, sürekli olarak yeni gelişmeleri, fikirleri ve teknolojileri takip ederek bunları nasıl hayata geçireceğimizi planlamaktadır. SeaSong, aslında bir ürün ailesinin ismi. SeaSong’un yapısı her zaman gelişecek, her zaman yeni özellikleri ile kullanıcılarının karşısına çıkacak. Farklı projelerimizi de SeaSong sistemi içinde bir modül olarak hayata geçirip ayrı bir çözüm olarak müşterilerimizin kullanımına sunacağız.

 

Moblobi.com: Gelişen mobil teknolojiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Mobil’in geleceği yönündeki fikirleriniz neler?

Anatolian Technologies: Gelecek 20 yıl sonunda dünya üzerindeki insanları internet dünyasına ulaştıracak, sadece kişi başı 4-5 akıllı cihaz olacağını düşünüyorum. Bu cihazların yanı sıra, evdeki televizyon, çamaşır makinesi, klima, otomobiller, güvenlik sistemlerinin tamamı bağlantılı hale gelecek. İnsanlar mobil olduğundan ötürü mobilin geleceğini sürekli büyüyen bir yapı sergileyecek. Günümüz mobil teknolojilerinin, günümüz insanına yeteri kadar hitap ettiğine inanıyorum. Fakat insan doğası gereği sürekli gelişen bir yapı gösterdiğinden ötürü, mobil teknolojiler de durmadan gelişme göstermeye devam edecektir.

 

Moblobi.com: Anatolian Technologiesolarak sizleri ve çalışma ortamınızı merak edenler için bizimle birkaç fotoğraf paylaşabilir misiniz?

Anatolian Technologies:

 

 Anatolian Technologies, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

 Anatolian Technologies, Röportaj, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

 

Moblobi.com olarak bu keyifli röportaj için Anatolian Technologies’e ve IoT – Telco Labs’a teşekkür ederiz…

IoT – Telco Labs’ın tüm girişimlerini Moblobi.com olarak desteklemeye ve tanıtmaya devam edeceğiz.

 

Anatolian Technologies’ı daha yakından tanımak için tıklayın:

Anatolian Technologies, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı