İstanbul Startup Angels’ın Kurucusu Gülsüm Çıracı ile Röportajımız!

Türkiye’deki startup ekosisteminin önemli isimlerinden olan ve aynı zamanda İstanbul Startup Angels’ın kurucusu Gülsüm Çıracı ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Türkiye’nin ilk melek yatırım ağlarından biri olan İstanbul Startup Angels, yatırımcılarla girişimcileri biraraya getiriyor. Son iki yılda toplam 24 şirkete yatırım yaptıklarını paylaşan Gülsüm Çıracı, Türkiye’nin en fazla yatırım yapan melek yatırım ağı olduklarını da belirtti. Hızlı ve çok sayıda yatırım yaptıklarını ve 2018’de de bu şekilde devam etmeyi hedeflediklerini paylaştı.

İstanbul Startup Angels olarak yatırım süreçlerinin detaylarını da konuştuğumuz Çıracı; yatırım talebi ile gelen startupları detaylı bir şekilde inceleyip, bir süre izlediklerini, mentorluk çalışmaları yaptıklarını, yatırıma hazır olup olmadıklarını araştırdıklarını ve ardından yatırımcıların karşısına çıkardıklarını belirterek, süreç ile ilgili bilgi verdi.

Yatırım öncesi, MVP’si çıkmış çalışabilir bir model olan erken aşama girişimlere de  hızlandırma programları ile de destek oluyorlar. Bu aşamada, melek yatırımcıların karşısına çıkmadan önce mentorluk gibi destekler vererek hazırlıyorlar. Bugüne kadar IoT – Telco girişimcilerine yönelik iki hızlandırma programı yaptıklarını paylaşan Gülsüm Çıracı, 2018 yılında birkaç dikeyde daha hızlandırma programı açmayı planladıklarını da belirtti.

Gülsüm Çıracı‘ya kurdukları kitlesel fonlama platformu olan “StartupFon” hakkında da sorularımızı yönelttik. Kitlesel fonlama hakkındaki görüşlerini ve beklentilerini de aldık. Şu an beta yayınında olan StartupFon ile hisse satmayı amaçladıklarını, regulasyon çalışmalarının ardından da ödeme altyapısını hayata geçirerek StartupFon içerisindeki girişimleri fonlamaya açacaklarını bizlerle paylaştı.

Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin kurucularından olan Gülsüm Çıracı; halihazırda da ekosistemin gelişmesi ve bu bilincin oluşması için girişimcilik, mentorluk, yatırımcı olmak gibi pek çok noktada farklı kurum ve bireylerle çalışmalar yapmaya devam ediyor. Özellikle melek yatırımcıların sayısını arttırmak ve ekosisteme yeni yatırımcılar kazandırmak yönünde çalışmalarını sürdürüyor. Anadolu’da ve büyük şehirlerde da farklı çalışmalar yaparak melek yatırımcılığı bir yatırım aracı olarak anlatmaya çalışıyor, sayıyı arttırarak, etkiyi ve dolayısı ile de startuplara yapılan yatırım sayısını arttırmayı hedefliyor. 

Startup ekosisteminin değerli isimlerinden olan ve aynı zamanda İstanbul Startup Angels ve StartupFon’un kurucusu Gülsüm Çıracı ile gerçekleştirdiğimiz bu keyifli ve verimli röportajımızı mutlaka izleyin:

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı