CrowdFon.com Kurucusu Savaş Ünsal ile Kitlesel Fonlama Üzerine Röportajımız!

Türkiye’deki kitlesel fonlama ekosistemi ve CrowdFon platformunun kurucularından Savaş Ünsal ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

2011 senesinde projesine fon platformu olarak kurduğu ve 2013 senesinde dünyadaki kitlesel fonlama platformlarına benzer şekilde ödül bazlı işleyen bir platform haline getirdiği Crowdfon.com, Türkiye’deki ilk kitlesel fonlama platformu

Savaş Ünsal, kitlesel fonlamanın aslında Türk kültürünün imece usulü destek olma, yardımlaşma anlayışına çok uygun bir yapıda olduğu ve girişimcilerin yeni fonlama arayışına bir çözüm oluşturduğunu belirtirken; sayıları son dönemde çıkan yasa tasarısı ile de hızla artmaya başlayan kitlesel fonlama platformu projelerinden ve bu platformların neden popüler hale geleceğinden de bahsetti.

2016 yılında kurdukları Kitlesel Fonlama Derneği‘nin işleyişi, yeni dönemdeki projeleri ve hazırladıkları çalıştay raporunu de konuştuğumuz Savaş Ünsal; sistemin yurtiçi ve yurtdışındaki yatırımcı akışı ve işleyişi hakkındaki görüşlerini, nitelikli veya nitelikli olmayan yatırımcılar için yatırım miktarlarını ve nasıl yatırım yapıldığını da paylaştı. Kitlesel fonlamanın borsa ile olan benzerlikleri ve ilişkisini sorduğumuz; çıkan yeni yasa tasarısı hakkında da bilgilerini aldığımız röportajımızda; bu piyasaya girişin nasıl olacağı ve şartlarını da konuştuk.

Başarılı exit (yatırımdan çıkış) örneklerinin sayıca az olduğu ülkemizde bu pazar aracılığı ile gerçekleşecek yatırımlardan çıkışın nasıl olacağı da merak konusu… Bu konudaki görüşlerini aldığımız Savaş Ünsal, sistemin devlet kurumları ile birlikte işleyecek güvenli ve açık olan işleyiş modelini de bizlere aktardı.

Teknoloji veya farklı bir işkoluna yönelik girişimine sermaye aramanın dışında, CrowdFon ve birçok fonlama platformun ödül bazlı işleyiş modelleri ile pek çok farklı girişim hikayesi de destek bulacak. Örneğin bir kitap yazmak veya yeni bir film çekmek isteyen ama buna gerekli fonu bulamayanlar da bu projelerini bu platformlardan tanıtarak ve galaya çağırma, ilk baskıyı verme gibi basit ödüller vererek de gerekli fonu toplamak için aday olabilecekler. Daha şirketleşmiş yapıların sermaye arayacakları yapının dışında bu tür sosyal girişimler de ödül bazlı sistem aracılığı ile fon toplayabiliyor olacak. Sistem nasıl işleyecek tüm detayları ile bize aktaran Savaş Ünsal, aynı zamanda iş yapma sistemini değiştirecek yeni yöntem “Kitlesel Fonlama” adı ile geçtiğimiz yıl bir kitap da yayınladı.

Her girişimin kendi yatırımcılarının aynı zamanda satışına destek olan sadık müşterisi olduğu, yarattığı bu gönüllü destekçileri ile büyüyen iş modellerini karşımıza çıkaracak sistem pazarlamanın operasyon giderlerini de kendi yaratacağı bu gönüllü satış ordusu ile de kolaylaştırmış olacak. İlerleyen dönemde hibe, bağış, ödül ve sermaye bazlı işleyecek olan kitlesel fonlama; küçük yatırımcı için de iyi bir alternatif oluşturacak.

Kitlesel fonlama ekosisteminin, CrowdFon.com platformunun ve Kitlesel Fonlama Derneği‘nin kurucularından olan Savaş Ünsal‘a verdiği değerli bilgiler ve güzel sohbeti için Moblobi.com olarak çok teşekkür ediyoruz. Röportajımızı mutlaka izleyin:

Crowdfon.com‘u daha yakından tanımak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Savaş Ünsal’ın yazdığı iş yapma sistemini değiştirecek yeni yöntem “Kitlesel Fonlama” adı ile piyasada olan kitabı okumak isteyenler buraya tıklayarak satın alabilirler.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı