Tripadvisor Hakkında Bomba İddia!

Belki de birçoğunuzun severek kullandığı popüler seyahat sitesi-uygulaması Tripadvisor‘da her üç yorumdan birisinin sahte olduğu düşüncesi mevcut. Peki bunu düşündüren ne?

İddialar nasıl ve neden ortaya çıktı?

Dünya’ya açıldığımız zaman baktığımızda belki de milyonlarca kişinin yurtiçi ve yurtdışı gezi ve seyahatlerini planlarken karar vermek için başvurduğu Tripadvisor sitesindeki her üç yorumdan birinin sahte olduğu tespit edildi. Tripadvisor bu suçlamalar karşısında sert bir tepki gösterdi. Bu asılsız olarak belirledikleri iddiaların kaynağı ise internetteki sahte yorumları ortaya çıkaran Fakespot isimli siteye ait. Yorum yapan kullanıcıların dil, yorum yapma alışkanlığı gibi hesap ayrıntılarına dair bir algoritma kullanan site, otel işletmecilerinin Tripadvisor’daki notlarını manipüle ettiğini öne sürüyor.

Yine bu iddiaya göre, otellerde bazı taraflara para ödeyerek halk dilinde biz buna rüşvet diyoruz galiba, kendilerine beş yıldız verdiren, rakiplerini de eleştiren yorumlar yazdırılıyor; Tripadvisor ise bu sahte olan yorumları yayına alıyor. Fakespot, en yüksek puana sahip otellerin daha fazla sahte yorumlara maruz kaldığını öne sürüyor. Öne çıkmanın ve popüler olmanın kolay yolunu bulmuşlar gibi gözüküyor.

Uygulama sahte yorumlarla nasıl mücadele ediyor? 

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı