Tanıştıralım: İşte İnternetin ve WWW 'nun Gerçek Babası! - Moblobi.com
İnternet

Tanıştıralım: İşte İnternetin ve WWW ‘nun Gerçek Babası!


İnternetten kopamıyoruz. İnternetten kopmak artık tutsaklık gibi. Yıllardır kullandığımız internetin kim tarafından icat edildiğini merak etmiyor musunuz? Öyleyse açıklamaya başlayalım.

İngiliz bilgisayar profesörü Sir Tim Berners-Lee tarafından 1989 yılında CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi)’de HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünyaca tanınan Ağ (wwwolarak tanımlanan bilgi paylaşılan bir ağ sistemini kurdu. Şu an da dünyanın neredeyse yarısı internetten yararlanıyor.

İngiltere’de yüksek bir oranla bireyler interneti kullanıyor. Bu oran ABD’de %88,5 Avustralya’da ise %85. İnternetin henüz gelişemediği dönemlerde ise sadece e-posta, haber grupları ya da kütüphane gibi kaynaklardan bilgi alışverişinde bulunuluyordu.

İnternet sınırlı sayıda bireyler tarafından kullanıldığında aslında hiçbir karmaşa yoktu. İnsanlar hayatlarından memnundu. Ta ki 80’lerin sonuna doğru kullanıcı sayısının gitgide artmasına kadar.

Peki Tim Berners-Lee neden Oxford Üniversitesi‘nde bilgisayar kullanması yasaklandı? CERN laboratuvarlarında WWW ‘yu nasıl kurdu?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı