Klasik E-Ticaret Dönemi’nden Sonra Şimdi de Sosyal E-Ticaret Dönemi Başlıyor!

İnternetten alışveriş sırasında tüketici davranışı, ek adımlar atmak veya beklemek söz konusu olduğunda olumsuz bir deneyimle sonuçlanıyor. Google‘ın yaptığı araştırmaya göre bir web sitesinin yüklenmesi 3 saniyeye geçtiği durumda mobil kullanıcıların yüzde 53’ü satın alma işlemini terk ediyor. Bu veri, e-ticaret konusunda tüketici davranışının olumlu sonuçlanması için ve satışa dönüşmesi için, yaşatılan deneyimin kusursuz olması gerektiğini gösteriyor.

Instagram, aslında bu deneyimi kusursuz hale getiren ve tüketici odaklı olan platformlardan biri diyebiliriz. Çünkü popüler sosyal medya platformu, Tüketicilerin satın almaya ulaşamadık geçtikleri ekstra adımları azaltan ve beklemeyi ortadan kaldırıp;  alıcı ve satıcıyı kolaylıkla buluşturan Instagram shopping platformunu hayata geçirdi. Instagram shopping özelliği ile ilgili detaylı bir haber sizler için daha önce hazırlamıştık okumak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Mart 2017’de başlangıçta ABD’de piyasaya sürülen ve daha sonra İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Kanada ve Almanya gibi diğer ülkelerde de hayata geçen bu uygulama, sosyal ticaretin olgunlaşmasında önemli bir noktayı işaret ediyor. Şu an ödemeleri desteklemese de ürünün keşfi ve varış yeri olan ödeme sayfasındaki bu yapıyı oluşturmak için önemli adımlar atmak için çalışıyor. Bu şekilde hepsi bir arada yani, ürünü gör ve satın al sürecinin tamamının kendi üzerinden geçeceği sosyal bir ticaret platformu olmaya dönüşecek gibi duruyor.

Tüketicilerin pasif olarak kullandığı bir keşif platformundan öte, doğrudan markadan alışveriş yapabilecekleri bir ortam sunulması, yeni bir vitrin ve satış mecrası oluşturması önemli bir avantaj. Çünkü tüketicilerin birçoğu alışverişini gerçekleştirmeden önce bu gibi sosyal medya platformlarından aramalar yapıyor. Hem feedbacklerin alışabileceği, hem alternatif vitrinlerin gözlemlenebileceği, hem de kolaylıklar ve beklemeden satışa dönebileceği için bu gibi sosyal ticaret ortamları satış açısından önemli ve etkili mecraları oluşturuyor.

Wavemaker’ın yaptığı bir araştırma da aslında bunu doğruluyor. Bu araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde 25’i, başka bir üçüncü taraf sitenin veya pazarın aksine doğrudan marketten ürün almayı tercih ediyor. Dolayısı ile ürünü gördüğümüz mecradan hemen alışverişin yapılabilmesi satış oranını artırıyor.

Önümüzdeki dönemde sosyal e-ticaret platformları oldukça önemli bir pazar haline geleceğe benziyor. Çünkü farklı markalar veya farklı arayışlar içerisinde gelen bireyleri de kendi markanızdan alışveriş yapma imkanı sunuyor. Yani size diğer marka müşterilerinden de potansiyel müşteriler yaratıyor. Ayrıca markalar özellikle de küçük veya orta ölçekli marka ve satıcılar için tüketicileri kendi web sitelerine çekip onlara alışveriş yaptırmak oldukça maliyet ve doğru pazarlama kurguları gerektiren zorlu bir süreç. Bu gibi sosyal e-ticaret platformları ise bilinirlikleri sayesinde en azından bu maliyetleri düşürmenizi sağlıyor. Ayrıca bu mecraların sunduğu düşük fiyatlı reklam alternatifleri de önemli bir avataj oluşturuyor, arkalarındaki doğru hedefleme algoritmaları sayesinde de size gereken bilgiyi onlar size sağlamış oluyor.

Dolayısı ise Instagram Shopping gibi sosyal e-ticaret platformlarının sayılarının artması hem büyük hem de küçük ve orta ölçekli markalar için oldukça önemli. Ürünlerinizi sergilemek için yeni bir vitrin yani yeni bir satış kanalı oluşturuyor. Diğer markaların kullanıcılarından size potansiyel müşteriler yaratıyor. Platformun kendi kullanıcıları ve marka imajı sayesinde bu platformunuzdaki kendi vitrininize müşteri çekmek web sitenize trafik çekmek kadar zor olmuyor. Ayrıca, reklam konusunda bir bilginiz dahi olması mecranın sunduğu algoritmalar sayesinde vitrininizi kolaylıklar daha fazla kişinin önüne sunabiliyorsunuz.

Kısacası sosyal e-ticaret önümüzdeki dönemde yarattığı avantajlar ile oldukça popüler olacağa benziyor. Yalnız bu noktada önemli olan bu platformların uçtan uça yani ürünü görmeden satış sürecine dek tüm hizmetleri kusursuz bir şekilde sunabiliyor olması.

Siz ürünlerinizi bu gibi sosyal platformları kullanarak satış yapıyor musunuz, yorum kısmından paylaşın…

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı