Sahurda İnternetten Alışveriş Artıyor!

Ramazan ayında alışverişlerin arttığı ve alışveriş tercihlerinin de değiştiği bir gerçek. Buna internetten alışveriş de uyum sağlamış görülüyor. Çünkü yapılan araştırmalar ramazanda online alışverişin de arttığını ve alışverişlerde tercihlerin değiştiğini gözler önüne seriyor. Özellikle de sahur saatlerinde yaptığımız online alışveriş geçmiş yıllarla kıyaslandığında neredeyse 5 kat artmış görünüyor. Peki ramazanda neden sahur saatlerinde daha fazla online alışveriş yapmaya başladık? Ramazan ayında daha çok hangi ürünleri alıyoruz? İşte detaylar…

E-ticaret platformu Hepsiburada, 2018 yılında ramazan ayında yapılan yapılan online alışveriş verilerini inceleyerek, ilginç bazı bilgiler paylaştı. Bu verilere göre sahur saatlerinde yapılan internetten alışveriş, geçtiğimiz yıllarla kıyaslandığında daha da artmış. Hatta veriler gösteriyor ki ramazan ayında aldığımız ürünler de farklılık gösteriyor.

2018 yılının ramazan ayına bakıldığında ve bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında e-ticaret aracılıyla yapılan alışverişlerde 2 kat artış yaşandığı görülüyor. 2018 yılında sahur vaktini de içeren saat olan 00:00 ile 06:00 saatleri arasında internetten yapılan alışverişler ise bir önceki yıl ramazan ayı ile kıyaslandığında 5 kat artmış durumda.

Ramazan ayında kitap alışverişleri artıyor

Yine 2018 yılı verilerine bakıldığında uzun sahur saatlerinde yapılan online alışverişler gösteriyor ki kitaplara olan talepte bir önceki yıl ile kıyaslandığında neredeyse yüzde 57 artış yaşanmış.

Ramazan ayında en fazla alışveriş yapmış olan yaş grupları ise 25-40 yaş arasında olmuş. En çok talep ise İstanbul’dan gelmiş. İstanbul’u sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Balıkesir, Hatay, Konya ve Adana illeri takip etmiş.

Temel tüketim ürünlerine ve gıda ürünlerine talep çok

Ramazan’da elbette gıda alışverişlari artıyor. Bu online alışverişe de yansımış. Çünkü ramazan ayında internette en fazla talep gören ve en çok alışveriş edilen kategori temel tüketim ve gıda kategorileri olmuş. Bu kategoriyi temizlik ürünleri kategorisi takip etmiş.

Ramazan ayında yapıtığımız gıda alışverişleri detaylı olarak incelendiğinde öne çıkanlardan ilki ramazan gıda paketleri olmuş. Bunu elbette genellikle sahur ve iftar sofralarımızı süsleyen kahvaltı malzemelerinden; peynir, zeytin, bal ve reçel takip etmiş. Bunun yanısıra gıda olarak bakliyat ürünlerini, zeytinyağı, hazır kahve ve Türk kahvesini, çay, hediyelik çikolata, şeker ve de hazır gıda ürünlerini satın aldığımız görülüyor.

Peki ramazan ayında internetten hangi temizlik, sağlık ve güzellik ürünlerini satın aldık? Ramazanda yaptığımız online alışverişlerde neler öne çıktı? İlginç detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı