Sağlık Bakanlığı Korona Virüs Riskinizi Gösteren İnternet Sitesi Açtı!

Korona virüs online testi ile riski taşıyor musunuz öğrenebileceksiniz...

Koronavirüs vakalarının ne yazık ki artış göstermesiyle evlerimizden sadece zaruri ihtiyaçlar için çıkar olduk. Her geçen saniye sosyal medyada virüs hakkında paylaşılanlar ile daha çok endişelendik. Hapşırdığımız, öksürdüğümüz anlar da Korona virüse yakalandığımızı düşünür olduk. Evlerimizden çıkmadığımız bu karantina günlerinde, Sağlık BakanlığıCOVID 19 riski taşıyıp taşımadığımızı sorgulayabileceğimiz bir internet sitesi geliştirdi. Bu sitenin adı “Korona Önlem“. Peki bu site nedir? Nasıl Korona riskinizi analiz edebilirsiniz? İşte detaylar…

Korona Önlem internet sitesi nedir? Riskinizi nasıl ölçeceksiniz?

Koronavirüs vakalarının artmasıyla birlikte kendisinin veya bir yakınının COVID 19 riski taşıdığını düşünenler 184’ü arayarak yaşadıkları durumu bildirip, Korona virüs hakkında danışmanlık alabiliyorlardı. Ancak bu konuda insanların daha fazla bilinçlenmesi ve olası yeni vakaların önlenmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı yeni bir kanal daha açtı. “Korona Önleminternet sitesini hayata geçirdi. Bu site Koronavirüsü riski taşıyıp taşımadığınızı öğrenmeniz için geliştirilen bir online testi içeriyor.

Tam adresi koronaonlem.saglik.gov.tr/ olan internet sitesinde yer alan online test aracılığıyla Korona virüs riskinizi sorgulayabiliyorsunuz. Test oldukça basit ancak bunun için bazı kişisel bilgileri doldurmanız gerekiyor. Test birkaç sayfadan oluşuyor. İlk sayfada sizden TC Kimlik Numaranız, Baba Adınız, Doğduğunuz Yıl, Telefon Numaranız isteniyor.

Formda ayrıca olası robot ve hacker saldırılarından korunmak için Captcha doğrulaması da istenmiş. Bu arada bilmeyenler için hemen paylaşalım:  Captcha doğrulaması; insan ve bilgisayarı birbirinden ayırmak için yapılan doğrulama yöntemi. Birçok formda karşınıza çıkıyor ve sizden gösterilen karmaşık sayı ve harflerden oluşan diziyi ilgili alana girmenizi istiyor.

Formda yer alan telefon numaranız ise acil bir durum yaşandığında size ulaşabilmek için gerekiyor. İlk sayfayı tamamlayıp; devam et butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada ise bazı sorular ekrana geliyor. Bu sorular ise son 14 gün içerisinde kaldığınız şehir, sağlık çalışanı olup olmadığınız ve sahip olduğunuz kronik hastalıklarınız gibi soruları içeriyor.

Bir sonraki sayfada ise son 14 gün içerisinde seyahat ettiğiniz ülke veya ülkeler, sağlık merkezine gidip gitmediğiniz, solunum yolu rahatsızlığına yakalanan bir kimseyle temasta bulunup bulunmadığınız gibi soruları yanıtlamanız bekleniyor.

Son sayfa ise Şikayetler bölümü olarak ayrılmış. Burada öksürük, baş ağrısı, ateş, halsizlik, boğaz ağrısı gibi bazı belirtiler yer alıyor. Bu belirtilerden kendinizde bulunanları işaretledikten sonra test tamamlanıyorsunuz. Ve ardından Korona virüs riski taşıyıp taşımadığınız dair analiz yapılıyor.

Peki analiz sonucu nasıl paylaşılıyor? Bu analiz nasıl yapılıyor? Sonuçları kesinlik içeriyor mu? Testin sonucunda koronavirüsü taşıma riskimiz yüksek çıkarsa ne yapacağız? Bu testte verilen önemli uyarı ne? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı