Sağlık Bakanlığı Korona Virüs Riskinizi Gösteren İnternet Sitesi Açtı! - Moblobi.com
İnternet

Sağlık Bakanlığı Korona Virüs Riskinizi Gösteren İnternet Sitesi Açtı!

Korona virüs online testi ile riski taşıyor musunuz öğrenebileceksiniz...


Koronavirüs vakalarının ne yazık ki artış göstermesiyle evlerimizden sadece zaruri ihtiyaçlar için çıkar olduk. Her geçen saniye sosyal medyada virüs hakkında paylaşılanlar ile daha çok endişelendik. Hapşırdığımız, öksürdüğümüz anlar da Koronavirüse yakalandığımızı düşünür olduk. Evlerimizden çıkmadığımız bu karantina günlerinde, Sağlık BakanlığıCOVID 19 riski taşıyıp taşımadığımızı sorgulayabileceğimiz bir internet sitesi geliştirdi. Bu sitenin adı “Korona Önlem“. Peki bu site nedir? Nasıl Korona riskinizi analiz edebilirsiniz? İşte detaylar…

Korona Önlem internet sitesi nedir? Riskinizi nasıl ölçeceksiniz?

Koronavirüs vakalarının artmasıyla birlikte kendisinin veya bir yakınının COVID 19 riski taşıdığını düşünenler 184’ü arayarak yaşadıkları durumu bildirip, Koronavirüs hakkında danışmanlık alabiliyorlardı. Ancak bu konuda insanların daha fazla bilinçlenmesi ve olası yeni vakaların önlenmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı yeni bir kanal daha açtı. “Korona Önleminternet sitesini hayata geçirdi. Bu site Koronavirüsü riski taşıyıp taşımadığınızı öğrenmeniz için geliştirilen bir online testi içeriyor.

Tam adresi koronaonlem.saglik.gov.tr/ olan internet sitesinde yer alan online test aracılığıyla Koronavirüs riskinizi sorgulayabiliyorsunuz. Test oldukça basit ancak bunun için bazı kişisel bilgileri doldurmanız gerekiyor. Test birkaç sayfadan oluşuyor. İlk sayfada sizden TC Kimlik Numaranız, Baba Adınız, Doğduğunuz Yıl, Telefon Numaranız isteniyor.

Formda ayrıca olası robot ve hacker saldırılarından korunmak için Captcha doğrulaması da istenmiş. Bu arada bilmeyenler için hemen paylaşalım:  Captcha doğrulaması; insan ve bilgisayarı birbirinden ayırmak için yapılan doğrulama yöntemi. Birçok formda karşınıza çıkıyor ve sizden gösterilen karmaşık sayı ve harflerden oluşan diziyi ilgili alana girmenizi istiyor.

Formda yer alan telefon numaranız ise acil bir durum yaşandığında size ulaşabilmek için gerekiyor. İlk sayfayı tamamlayıp; devam et butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada ise bazı sorular ekrana geliyor. Bu sorular ise son 14 gün içerisinde kaldığınız şehir, sağlık çalışanı olup olmadığınız ve sahip olduğunuz kronik hastalıklarınız gibi soruları içeriyor.

Bir sonraki sayfada ise son 14 gün içerisinde seyahat ettiğiniz ülke veya ülkeler, sağlık merkezine gidip gitmediğiniz, solunum yolu rahatsızlığına yakalanan bir kimseyle temasta bulunup bulunmadığınız gibi soruları yanıtlamanız bekleniyor.

Son sayfa ise Şikayetler bölümü olarak ayrılmış. Burada öksürük, baş ağrısı, ateş, halsizlik, boğaz ağrısı gibi bazı belirtiler yer alıyor. Bu belirtilerden kendinizde bulunanları işaretledikten sonra test tamamlanıyorsunuz. Ve ardından Koronavirüs riski taşıyıp taşımadığınız dair analiz yapılıyor.

Peki analiz sonucu nasıl paylaşılıyor? Bu analiz nasıl yapılıyor? Sonuçları kesinlik içeriyor mu? Testin sonucunda koronavirüsü taşıma riskimiz yüksek çıkarsa ne yapacağız? Bu testte verilen önemli uyarı ne? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı