Podcast İndirmenin Yolları!

Podcast zamandan kazandırdığı ve insanların sevdikleri içerik ya da haberlere çok kolay ulaştırdığı için son zamanların en popüler konuları arasında yer alıyor. İşte birçok insanın severek dinlediği Podcast nedir, nasıl kullanılır ve Podcast indirme yöntemleri…

Podcast uygulamaları nasıl kullanılır ?

Podcast, terimi uzun zamandan beri yaygın kullanılıyor. Bilmeyenler için hemen söyleyelim: Podcast ilk olarak Apple ile hayatımıza girmişti. Apple’ın bir zamanların popüler ürünü iPod için geliştirilmişti. Hatta adının bir kısmını da buradaki “Pod” kelimesinden almıştır. Podcast, telefon gibi taşınabilir cihazlarınızda dinlenebilen, izlenebilen, internet üzerinden otomatil olarak indirilebilen medya dosyalarıdır. Video, ses, müzik vs. şeklinde olabilirler. Yalnız şunu da özellikle paylaşalım. Podcast’e ilgi duyanlar genellikle Podcast sitelerinden veya uygulamalarından abone olurlar.

İyi bir Podcast uygulamasının bulundurması gereken özellikler çok basittir. Öncelikle uygulamanın kütüphanesi kapsamlı olmalıdır ve Podcast‘leri dinlemek kolay olmalıdır. Bu tür uygulamalar içerisinde istenilen kategorideki Podcast‘e ulaşmak da basit olacaktır. Çoğu Podcast uygulamasında yer alan “top” seçeneğine tıklayarak popüler Podcast‘lere erişim sağlayabilirsiniz. Ya da bir Podcast uygulamasına abone olduğunuzda Podcast‘lerin yanında bulunan “oynat” “indir” seçenekleriyle istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Podcast indirmek veya dinlemek için bazı uygulamalar

Google Podcast

Podcast ‘ler eskiden Google Play Müzik uygulamasının küçük bir kısmını kapsıyordu. Ancak Google Podcast ‘lerden sonra durum değişti. Söz konusu uygulama Google Play Store’dan ücretsiz bir şekilde indirilebiliyor ve binlerce Podcast ‘e ulaşılabiliyor. Google Podcast uygulamasını kullanarak Google’ın geniş podcast kütüphanesinde arama yapabiliyor ve dünya genelindeki Podcast ‘leri keşfedebiliyorsunuz.

Castbox

Castbox, Podcast ‘lerle ilgili hizmet veren dikkat çekici uygulamalardan biri. Uygulama ücretsiz bir şekilde indirilmekle birlikte bazı uygulama içi satın alma işlemlerini gerektirebiliyor. Castbox ile Podcast ‘lere ulaşabiliyor ve Podcast ‘leri yorumlayabiliyorsunuz. Üstelik keşfettiğiniz ve beğendiğiniz Podcast ‘leri sosyal medya platformlarında arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

Pocket Casts

Pocket Casts uygulamasının Podcast  kütüphanesi 200.000’den fazla dosyadan oluşuyor. Kullanımı oldukça kolay olan uygulamada istediğiniz konuya göre Podcast araması yapabiliyorsunuz. Ayrıca uygulama Apple Watch ve Siri ile senkronize edilmiş durumda. Şunu da hemen paylaşmış olalım: Pocket Casts, aylık ödeme değil tek seferlik 4 dolarlık bir ödeme gerektiriyor.

Overcast

Overcast de Podcast dinlemek için uygun seçenekler arasında yer alıyor. Söz konusu uygulama, minimalist bir arayüze sahip. Uygulama içerisinde özelleştirilebilir çalma listeleri, çalma hızını değiştirebilme, ses normalleştirme, uyku zamanlayıcısı gibi özellikler bulunuyor. Hatta uyku zamanlayıcısı sayesinde uykunuzda bile Podcast dinlemenin keyfine varabiliyorsunuz. Uygulama aynı zamanda Apple Watch için de çalışabiliyor. Hemen şu konuda da bilgi verelim: Overcast ‘in reklam içeren sürümü ücretsizken reklamsız sürümü yıllık 10 dolarlık bir ödeme gerektiriyor.

Stitcher Radio

Stitcher Radio uygulaması diğerleri kadar gelişmiş değil. Bu Podcast uygulaması, çoğu Podcast uygulamasında bulunan oynatma listesi ayarlama, oynatma hızını değiştirme gibi temel düzeydeki görevleri yerine getirebiliyor. Ancak Overcast ‘de olduğu gibi uyku zamanlayıcısı gibi daha lüks diyebileceğimiz bazı özellikleri sisteminde bulundurmuyor. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var: Stitcher Radio uygulamasında zaman zaman Podcast ‘lerin bozuk olması, indirilmesinin uzun sürmesi gibi bazı sorunlar bulunabiliyor.

Apple Podcast

Podcast ilk defa Apple tarafından iPod için geliştirilmiş olsa da günümüzde yalnızca iPod için kullanılmıyor. Apple Podcast ‘ler de popüler Podcast uygulama ve sistemleri arasında yer alıyor. Uygulamanın kullanımı diğer uygulamalarda olduğu kadar kolay değil. Ancak içeriğinin geniş olması nedeniyle Apple Podcast uygulaması iOS cihaz kullanıcıları tarafından sevilerek kullanılıyor. Uygulama içerisinde sağlık, eğitim, komedi, bilim gibi çeşitli kategoriler bulunuyor. Böylelikle dinlemek istediğiniz konuya göre kategori seçebiliyorsunuz.

Peki Podcast dinlemek için bilinen o eski yöntem nedir? İnternette rastladığınız Podcast’leri nasıl dinleyebilirsiniz? Bilgisayarınızda yer alan Podcast’leri nasıl telefonunuza atabilirsiniz? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı