Performans Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Growth Hacking Uzmanı Haydar Özkömürcü Moblobi.com'a konuk yazar oldu. Performans pazarlama hakkında önemli ipuçlarını yazdı. İşte detaylar...

Performans pazarlama çalışması, firmaların ürün satış metodlarını ve reklam yöntemlerini tamamen değiştirdi. Bu pazarlama tekniği ayrıca kampanyaların başarısını ölçme yolunu da değiştirdi. Günümüzde performans pazarlama çalışması firmaların yaptıkları kampanyalarda marka erişiminden dönüşüm oranlarına kadar her şeyin ölçmesine imkan tanıyor. Veri odaklı pazarlama dönemi reklamveren kişi/kurumlara reklamın performansı odaklı bilgiler sunarak gerçekleştirmiş oldukları kampanyaları en iyi maliyetle en optimize şekilde gerçekleştirmelerini sağlıyor.

Performans Pazarlama Nedir?

Performans pazarlama, edinme başı maliyeti (CPA) azaltma ve ROI’yi artırabilme amacıyla ortaya çıkmış bir pazarlama çalışmasıdır. Performans pazarlama kampanyaları için reklamverenler, tıklama ya da gösterime değil belirlenen spesifik hedeflerin gerçekleşmesine ödeme gerçekleştirirler.

Büyük firmalar markalaşma çalışmaları için büyük paralar harcayabilirken geri kalan çoğu işletme ayı karlı bir şekilde tamamlayabilmek için alt çizgiye odaklanarak devam etmek durumundadır. Aslına bakılırsa performans pazarlama çalışmaları gücü, reklamverene geri vermektedir. Daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse performans pazarlama çalışmalarında istediğiniz aksiyonu belirlersiniz ve belirlediğiniz aksiyon gerçekleşince de ödemesini gerçekleştirirsiniz. Bu belirlenen aksiyon satış, tıklama veya öncülük olabilir.

Performans Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Performans pazarlama çalışmalarının firmalara birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar şu şekildedir;

  • Riskin düşük olması
  • Performansın daha kolay takip edilebiliyor olması
  • ROI odaklı olunması

Performans pazarlamanın bunların haricinde işletmelere sunduğu en temel fayda ölçülebilir olmasıdır. Gelişen teknoloji ve gelişmiş reklam platformları ile tüm kampanya metrikleri kolay bir şekilde izlenip raporlanır. Bunun haricinde de performans pazarlama ROI odaklı gerçekleştirilen bir çalışmadır. Aslında sistematiğin bu şekilde çalışıyor olması reklamveren için de daha az risk anlamına gelmektedir. Riskin daha düşük olması kampanyanın daha hızlı start vermesini de sağlar.

Performans Pazarlama Çalışmasını Özel Yapan Nedir?

Reklamverenler birçok geleneksel reklam çalışmasında ödemeyi performanstan daha çok reklam alanına yapar. Aslına bakılırsa bu da dönüşüm getirmeyen binlerce liranın harcanması anlamına gelir. İşte performans pazarlamanın tam olarak farklılaştığı nokta burasıdır. Reklamveren kişi/kurumlar yalnızca ödemeyi başarılı işlemlerde yaparlar ve harcadıkları bedel karşılığında da müşteri elde ederler.

Ölçüm Başarısı

ROI’nın ölçülebilir olması dijital pazarlama çalışmasındaki en hassas noktadır. Aslında dijital pazarlama ajansı da geleneksel ajanslara nazaran rakiplerinden bu şekilde sıyrılır. Dijital pazarlama ajansının geleneksel ajansa oranla net rakamlar verebiliyor olması, çalışmanın ne kadar işe yarayıp yaramadığını gösterebiliyor olması onu biraz daha öne çıkarmaktadır.

Dijital pazarlama ajanslarının performansı izleyebilmesinde ki en göze çarpan şey ise kampanyaya biraz süre vermektir. Yürütülen kampanyanın işe yarayıp yaramadığını görebilmek için kampanyaya veri toplayabilmesi için zaman verilir. Ardından da gerekli ölçümler yapılır. Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki kampanyayı yeterli veri olmadan optimize etme şansınız bulunmamaktadır. O nedenle kampanya oluşturulmalı ardından ne kadar işe yarayıp yaramadığı izlenebilmek için bir süre beklenmelidir.

İlginizi Çekebilir!

  • Instagram Hikayelerde Dikkat Çeken Anketler Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • 2020’de Sosyal Medyada Neler Meşhur Olacak?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram Takipçilerinizi Nasıl Arttırabilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.,

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Konuk Yazar: Haydar Özkömürcü

Konuk Yazar: Haydar Özkömürcü

Growth Hacking ve Pazarlama Uzmanı Haydar Özkömürcü; kariyeri 300'den fazla marka ile çalışma fırsatı buldu. Türkiye'de İnternet ve Teknoloji Alanında En Etkin kişi olarak seçildi. "Twitter'cı Olmak" ve "Google'cı Olmak" adında iki e-kitabı bulunuyor. Dünyanın en çok kullanılan SEO araçlarından biri olan SEMrush blogunda, Aramamotoru.com'da ve Brandmap'te yazmaya devam ediyor. Danışmanlık ve kurum içi eğitimler veriyor.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı