Native Reklam Türleri ve Örnekleri 2023

Native reklam yeni bir şey değil. Herhangi bir dergiye bakın; hikayeler olan reklamları bulabilirsiniz. Bu, native reklamcılığın bir şeklidir ve bunun neredeyse on yıllardır çok iyi çalıştığı da biliniyor. Özellikle 2023 yılında. Bazı örneklerine ve bazı yeni örneklere bir göz atalım:

Baskı Reklamları

Bunlar dergilerde, özellikle de finansal dergilerde görülür. Herhangi bir Forbes’a (çevrimiçi ve kapalı) bir göz attığınızda aslında reklam olan ama aynı zamanda da hikayeleri olan bu reklamları görürsünüz. Örneğin, “Emeklilik İçinde Gelir Getirecek 10 Yol” adlı bir makale olabilir, Fisher Investments sponsorluğunda. Bu, native reklamcılık olarak bilinen basılı reklamların iyi bir örneğidir.

Online Reklam Yazıları

Gazeteler, çevrimiçi reklamcılığı gelir elde etmek için kullanırlar. Cnn.com ‘da yer alan “Ücretlendirilen İş Ortağı İçeriği” alanında yer alan öykülerden birçoğunda reklam yayınları vardır. İlgilendiğiniz VA çıkarları, faiz oranları veya daha fazlası olabilir, ancak belirli bir şirket tarafından sponsor olunan hikayeler bunları oluşturmaktadır.

Video Advertorialları

Makyaj, pişirme ekipmanları ve daha uzun TV şovlarında video reklamları izlemekten kaçınamazsınız. Örneğin onion online sitesinde eğlendirici ve aynı zamanda bir ürünü veya hizmeti tanıtan bu tür yerel reklamcılıktan pek çok örnek bulacaksınız.

Sponsor İçerik

Büyük olasılıkla bunu sosyal medya ağlarında, çevrimiçi dergilerde ve hatta basılı dergilerde görürsünüz. Hikayeler tüketici ile ilgilidir ancak hikayenin konusu, okuyucu / görüntüleyicinin çözümle ilgilenmesini sağlamaktır.

Sponsorlu Dergi Konuları

Tüm bir dergiye bir işletme sponsor olabilir. Örneğin Kodak, çok odaklı bir fotoğraf dergi veya dergisinin tamamına sponsor olabilir. Hikayelerin çoğu, kullanılan kamera ya da kullanılan film ya da kullanılan diğer teçhizatlardan bahsedebilir; bu da insanları bu öğeyle ilgilenmek için kullanılır.

Sponsorlu Bültenler

Çevrimiçi bültenin varsa, o bülten için bir sponsor bulabilirsin. Sponsor, o ayda editör olarak görev yapabilir, okuyucularınıza uyan, ancak bir şekilde işlerini geliştirmeye odaklanmış hikayeleri seçebilir. Örneğin, yiyecekle ilgili bir bülteniniz varsa, bir blender şirketiyle ortak çalışabilirsiniz.

Sponsorlu Videolar

Bugün çevrimiçi gördüğünüz birçok videonun aslında bir şirket tarafından sponsorluğunun yapılabiliyor. Dokunan hikayesi ve canlandırdığı duygu nedeniyle viral hale gelse bile, bu bir native reklam örneğini oluşturur. Örnek olarak Chipotle ve yapmış oldukları video türleri hakkında bilgi ederek bu başarılı native reklamcılıkla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

YouTube’da Product Hauls

Bu alana uyan yerli reklamcılık için gerçekten iyi bir örnek, YouTube’da bazı ürünlerin satışıdır. Teknik olarak, böyle bir videoyu şirket tarafından ödenen bir kişi, ürünü ücretsiz bulduğunu belirtmelidir. Ama öyle olsa bile, hikaye gerçektir.

Markalı içerik

Örneğin Dove duygusal, dokunaklı, alakalı ve kullanışlı markalı içeriği “Güzellik Eskizleri” reklamlarıyla yaratmada lider. Bu çoğu zaman izlemek istediğiniz bir reklamdır.

Bunların hepsi, çalışan native reklamcılık örnekleri. Ama tabii ki, native reklamcılık da zaman zaman çok yanlış gidebilir, bu yüzden dikkatli olmakta her zaman fayda var. Kitlenizin gerçekten kitlenizle uyuşmasını sağlayın ve içeriklerin kitlenizi kensini kandırılmış gibi hissetmesini salamasına engel olun.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı