Muddy Water Siber Saldırısı Türkiye’ye de Mi Sıçradı!

Muddy Water ne olabilir ki? İsmi bizlere değişik gelen bu terim aslında bir siber saldırı türü… Hem de Türkiye’yi hedefleyen bir siber saldırı.

Asıl amacı Orta Doğu olan Muddy Water (Çamurlu Su) adlı siber saldırı yöntemi, Türkiye’ye de sıçradığı söyleniyor. Oltalama tekniğini (Oltalama: Dolandırıcıların rastgele kullanıcı hesaplarına e-mail gönderdikleri bir çevrimiçi saldırı türüdür.) kullanan saldırının hedefinde özellikle kamu kurumları ve askeri kurumlar bulunuyor.

Telekom şirketleri ve eğitim kurumlarını da bunlarla birlikte sıralayabiliriz. Peki bu siber saldırı nedir? Ve ilk kez nerede gerçekleşti? İlk kez 2017 yılında Irak ve Suudi Arabistan’da görülen Muddy Water (Çamurlu Su) hareketlerini takip eden siber güvenlik üzerine bazı uzmanlar ve araştırmacılar, tehdit oluşturan bu konunun sırasıyla; Ürdün, Türkiye, Azerbaycan, Pakistan ve Afganistan’daki kamu kurumlarını da tehdit altına aldığı ortaya çıktı.

Peki bu saldırı nasıl yayılıyor? Aşamaları neler ve nasıl gerçekleşiyor? Arkasında kimler var?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı