Kapışma: iPhone Apple Music, Spotify’a Karşı…

4 Şubat’ta Türkiye’de de kullanılmaya başlayan iPhone Apple Music oyunun kurallarını değiştirecek gibi duruyor. Tabi iPhone’unda Spotify kullanan kullanıcıların iPhone Apple Music’e geçip geçmeyeceği merakla bekleniyor. Apple Music ilk 3 ay ücretsiz kullandırarak kendisine çekmeye çalışacak.

İki uygulamada da 30 milyonu aşkın şarkı var. Fakat Spotify’da şarkıcılar “Spotify Sessions” denilen bölümde sadece Spotify’a özgü şarkıları yayınlıyor. Spotify’da şu an 100’ün üzerinde Spotify Sessions bölümü mevcut. Apple Music’de ise şarkıcıların özel röportajlarının yer aldığı Beats1 radyo bölümü var. Kapsamları açısında bu iki platform birbirine oldukça yakın.

Apple Music, iOS ile yüklenmiş cihazda “Müzik” uygulamasının içinde çalışıyor.Bu nedenle akıllı cihazla daha iyi entegre olmuş durumda ve Spotify’ın biraz önüne geçiyor bu konuda.

Spotify ayrı bir uygulama şeklinde çalıştığından daha hızlı şarjınızı tüketiyor. Spotify açıkken boş RAM 100 MB iken (iPhone 6) Apple Music açıkken boş RAM 250 MB oluyor. Bu da Sporty’ın biraz daha fazla RAM kullandığını gösteriyor.

Apple Music dineleme ses kalitesi olarak 256Kbps AAC formatında iken, Spotify Premium ise 320kbps OGG formatında hizmet sunuyor. Sanki Spotify bir adım öne geçmiş gibi olsa da odyofil kulaklığınız yoksa bu kalite farkını anlayamazsınız.

Her iki platformun da ücreti aylık 9,99 TL. Aile üyeliği sayesinde iki kişi 14,99 TL’ye üye olabilirsiniz.

Karar sizin. İster Spotify ile devam edin. İsterseniz de Apple Music kurup deneyimledikten sonra karar verin.

Etiketler


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı