Online Reklamda İngiltere Geride Kaldı!

İngiltere’de online reklamcılıkta 700 milyon Pound boşa gidiyor.

Meetrics şirketinin raporuna göre, İngiltere’de online reklam görüntülenebilirliği seviyeleri, 2016 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 54’den yüzde 47’ye düştü. Avusturya’nın yüzde 69,Almanya’nın yüzde 60, Fransa’nın yüzde 62 seviyesinde online görüntülenebilirlik yakaladığı düşünülürse İngiltere’nin gerilerde kaldığını söylemek yanlış olmaz.

Kısaca online reklam görünürlüğü (ad view ability) kavramından da biraz bahsedelim. Reklam görünürlüğü, reklamınızı ekranda nereye konumlandırdığınız başta olmak üzere, boyutu, rengi, göze çarpması vb. çok sayıda etkenle birlikte potansiyel alıcının ilgisini çekme oranı olarak tanımlanabilir. Örneğin banner reklam verecekseniz. Bu banner reklamın sol üst köşede mi, alt sağ tarafta mı, yukarıda mı, aşağıda mı gibi yer alma şekilleri görünme oranını etkileyecektir. Görünme oranını etkileyen bir diğer şey de reklamınızın mobil cihazlara uyumlu olup olmadığıdır. Dünya genelinde internetin %40’dan fazlası mobil cihazlardan tüketiliyor ki bu oran her sene artıyor. Bu yüzden reklamınızın mobil uyumlu olması da reklam görünürlüğü (ad view ability) açısından çok önemli. Son önemli nokta ise doğru reklam yayıncısı ile çalışmak. Reklam yayıncınız reklam görünme oranınızı maksimize edecek alternatifleri size sunuyor mu?

Online reklam görüntülenebilirliğin İngiltere’de diğer Avrupa ülkelerine göre daha volatil olduğunu söyleten Meetrics direktörü AnantJoshi, banner reklamların yüzde 53 oranında görünmezliğe sahip olduğunu vurguladı. Bu da 700 milon £’un boşa harcanması demek anlamına geliyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı