4,5 G Neler Getiriyor?

Yüzdük yüzdük artık kuyruğuna geldik. Uzun süredir beklediğimiz 4,5 G’ye artık çok yakınız.

Birçok mobil operatörün reklamı dönmesine rağmen hayatımıza yeni neler getireceği konusunda bilinçlendirmeye yönelik fazla bilgi yok. Gelin 4,5 G hayatımıza neler getirecek bir bakalım.

İlk olarak 1 Nisan’da başlayacak 4.5 G’yi kullanabilmeniz için akıllı telefonunuzun buna uygun olması gerek. Buraya tıklayarak 4.5 G’ye uyumlu telefonlar hakkındaki haberimize de bakabilirsiniz.

Akıllı telefonu ve sim kartı 4.5 G’ye uygun olsa teknolojiyi kullanmak için telefonunuza servis sağlayıcı tarafından gönderilen mesajı onaylamanız gerekiyor. Otomatik geçmeyi birçok operatör teklif etti ancak kamu idaresi reddetti.

Tüm operatörlerin her yerde 4.5 G hızı aynı olmayacak. Yakınlarda spektrum diğer ismiyle frekans genişliği veya uygun baz istasyonu olması gerekli. İstasyonun hızı çok iyi olsa da akıllı telefonunuzun da hızı iyi olmalı.

Veri hızları çok arttığından aynı sürede daha fazla veri alıyor olacağız. Bu da maalesef faturalarımızın artması anlamına geliyor. Kotalı paketlerin bu dönemde daha önemli olacağını düşünüyoruz.

4.5G sayesinde ile 1 GB’lık bir dosyayı 20 saniyeye yakın sürede yüklemek mümkün. Ancak telefonunuzun 450 Mbps hıza uygun olması gerek. Bu da şu an en hızlı akıllı telefonu ifade ediyor. Yukarıda bahsettiğimiz haberimizde bu telefonlardan bahsettik.

Etiketler


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı