Microsoft’tan Artık İnternet Explorer Kullanmayın Uyarısı!

Microsoft’un ilk versiyonu olan 24 yıl önce ortaya çıkardığı web tarayıcısı, İnternet Explorer ile ilgili olarak Microsoft’un kendisinden bir uyarı geldi. Windows resmi bloğunda “eğer İnternet Explorer ‘ı her gün girdiğiniz rutin bir tarayıcı olarak kullanıyorsanız kullanmayı bırakın” diye bir uyarıda bulundu. Ayrıca “varsayılan tarayıcınız olarak kullanmanın getirdiği tehlikeler” isimli bir yazı da yayınlandı. Peki neden bunu yaptı, neden kendi web tarayıcısı hakkında böyle uyarılarda bulundu, işte detaylar…

Çok daha eski zamanlarda internet dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak İnternet Explorer geliyordu. İnternetin ortaya çıktığı ilk zamanlarda kuşkusuz çoğumuz İnternet Explorer tarayıcısını kullanıyorduk. Hatta bizler için bir dönem internet işte o meşhur “e” harfinden ibaretti. Microsoft’un ilk olarak 1995 yılında ortaya çıkardığı 2015 yılında ise daha da geliştirilmesine son verdiği Explorer’ın artık açığa çıkardığı güvenlik sorunları nedeniyle kullanılmaması gerektiği uyarısı yapıldı. Çoğumuz yeni ve daha modern bir tarayıcı tercih ediyoruz.

Artık İnternet Explorer bir web tarayıcısı demeyi yavaş yavaş bırakıyoruz. Daha doğrusu bunun vakti geldi diyebiliriz. Hatta yeni internet standartlarını geliştirecek güncellemeler artık Explorer‘a getirilmiyor. Yani üzerinde test edilmiyor.

Microsoft’un Windows 10’u ortaya çıkarıp piyasaya sürmesiyle birlikte 2015 yılında Explorer ’in yerini şirketin web tarayıcısı olan Microsoft Edge almıştı. Ancak global çapta web tarayıcılarının pazarına baktığımız zaman bu tarayıcı bizlere beklenileni veremedi. Yani hiçbir şey umulduğu gibi olmadı.

Peki şimdi Explorer kullananlar ne yapmalılar? Hangi internet tarayıcısını kullanabilirler?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı