Mary Meeker’ın 2017 İnternet Eğilimleri Raporu

Her yıl olduğu gibi, ABD’li melek yatırımcı Mary Meeker ve ekibi, bulut tabanlı bilgisayarlardan mobil sağlık alanına kadar 350’den fazla slaytdan oluşan kapsamlı bir dijital dünya raporu oluşturdu. İnternet Eğilimleri 2017 raporundaki bilgileri sizin için önemli başlıklara dönüştürdük ve dijital dünyanın nerede olduğunu ve nereye gittiğini görmeye çalıştık.

Genel olarak, küresel internet kullanımı, yıllık % 10 artarak 3.4 milyar kullanıcıya çıktı.

Bununla birlikte, mobil internet kullanımı, masaüstü bilgisayar ve dizüstünü aşmaya devam ederken, kişisel bilgisayarlar ikinci yıl boyunca da herhangi bir büyüme görmedi. Cep telefonunda çevrimiçi harcanan süre ABD genelinde ortalama bir kullanıcı için günde üç saati aşıyor.

Reklam büyümesi büyük oranda mobil cihazlar tarafından yürütülüyor; mobil cihazlardaki reklam harcamaları ABD’de masaüstünü aşıyor. Büyüme aslında geçen yıl yüzde 20’den yüzde 22’ye kadar hızlanıyor. Genel olarak, internetteki reklam harcamaları önümüzdeki altı ay içinde TV’yi aşacak.

Google ve Facebook, reklam büyümesinin yüzde 85’ini oluşturuyor ve yükseliyor; özellikle Facebook her yıl büyük bir büyüme yaşıyor. Google’da harcama yüzde 20 arttı, 35 milyar dolara ulaştı, Facebook da yüzde 62 artarak 130 milyar dolara çıktı. Diğer tüm platformlarlarla toplam harcama 235 milyar dolara ulaştı ancak büyüme yıllık yüzde dokuz oranında kaldı.

Reklam engelleyici kullanımı, özellikle mobilin keskin artışlar görmesi ile büyümeye devam etti. Masaüstü reklam engelleyicileri yaklaşık 200m’den 240m’ye, mobil reklam engelleyiciler ise geçen yıl 150 milyondan, bu yıl yaklaşık 400 milyona yükseldi.

Gelişmiş ülkelerde, masa üstü reklam engelleme kullanımı, mobil cihazlardan daha fazla (ABD’de% 18, Almanya’da% 28, İngiltere’de% 16, İngiltere’de% 1) öne çıkıyor. Çin’de, masaüstlerinin yüzde birinde reklam engelleyici var; buna karşın ceplerin yüzde 13’ü; Hindistan’da masaüstünde yüzde 1, mobilde yüzde 28, Endonezya’da masaüstü bilgisayarlarda yüzde 8 ve olağanüstü bir şekilde mobil kullanıcıların yüzde 58’i reklamları engelliyor.

Dijital dünya, ticaret ve perakende üzerinde büyük bir etkiye sahip olmayı sürdürüyor. ABD’de e-ticaret satışları büyümesi, bu yıl yüzde 15 artışla yaklaşık 400 milyar dolara kadar çıktı. ABD’de yılda % 9 artışla 10 milyar paket gönderildi.

Dijital oyun, eğlence sektöründe 1995’de 100 milyon oyuncudan 2.6 milyar’a çıktı.  Satışlar yüzde dokuza varan şekilde 100 milyar dolara çıkıyor ve Asya Pasifik pazarlarının yaklaşık yüzde 50’sini oluşturuyor.

Müziğin yükselişi, kayıt endüstrisinin dönüşünü sağladı ve gelirler bu yıl yüzde 11 arttı, son 16 yılda ortalama yüzde -4’lük bir büyüme oldu. Müzik dinleme, şimdi yalnızca 13 yıl önce sıfıra kıyasla ABD’deki tüm müzik gelirlerinin yüzde 52’sini oluşturuyor. Spotify, bu dönüşümün itici katalizörü, küresel müzik endüstrisinin gelirinin yüzde 20’sini getiriyor.

Televizyon benzer bir hikaye anlatıyor. ABD’de ilk beş ayda Netflix’in yüzde 669 oranında bir artış gösterdiği, ancak son beş yıl içinde yayınlanan tutarda yüzde 10’luk bir düşüş görüldüğü kaydedildi. On yılda, platform 95 milyon abone müşteri tabanını inşa etti ve üç aylık geliri 2,5 milyar doları aşıyor diğer bir deyişle ABD’deki tüm ev eğlence gelirinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor.

Çin ekonomisi, evrimine devam ediyor ve internet kullanıcısı büyümesi % 12 civarında sağlıklı kalıyor; 700m mobil ortamda çevrimiçi kullanımı var, kullanım oranları ise günde 2,500m saatte, yılda% 30 artışla daha da hızlanıyor. İnternet, ister masaüstü bilgisayarlarla isterse mobil ortamda, artık Çin’de tüm medya zamanının yüzde 55’ini oluşturuyor.

Çin’de online oyun oldukça büyük ve yıllık gelirleri yaklaşık 22 milyar dolar ve aynı dönemde ABD pazarından çok daha hızlı bir şekilde büyümekte. Aslında, geçen yıl Çin’deki ilk defa video oyunu geliri ABD ile EMEA’daki performansın üzerine çıktı. Eğlence ve sosyal ya da ikisinin bir karışımı biçimindeki video akışı, Çin’de giderek büyüyen bir Pazar.

Çin, 2017 yılının ilk çeyreğindeki küresel seyahatlerin % 67’sini oluşturuyor ve ulaşımda da lider. Çin’deki yolculuk sayısı, hem otomobil hem de bisiklet servislerinin büyümesiyle yılda ikiden fazla arttı ve artık Çin’de yılda 10 milyar’ı aşıyor. Düşük maliyetli, mobil özellikli bisiklet paylaşımı pazarı Çin’de giderek popülerliğini arttırıyor.

Çinde e-ticaret geçen yıl % 24 artışla güçlü bir büyüme kaydetti ve gelirlerin % 71’i mobil ortamdan geldi. E-ticaret penetrasyonu, ancak 10 yıl önce başlamış olmasına rağmen, diğer ülkelere göre daha hızlı yükseliyor.

Online reklamcılık, Çin’de, geçen yılın aynı dönemine göre % 30 artarak 400 milyar dolara kadar çıktı. Mobil haber bültenleri, popüler bir kanal olduğunu kanıtladı ve bu yıl reklam harcamalarının yaklaşık 60 milyar dolarını oluşturuyor.

Bu arada, Hindistan’da GSYİH, bir trilyon doları aşan ekonomisiyle birlikte% 6,8 artışla diğer ülkelerden daha hızlı büyüyor ve internet kullanımı % 28 artışla 355 milyon kullanıcıya ulaştı. Akıllı telefon satışları, 2016 yılında, 2015 ile karşılaştırıldığında yüzde 29’dan yüzde 25’e düştü.

Mobil, Hindistan’ın tüm İnternet kullanımının yaklaşık yüzde 80’ini oluşturuyor.

Raporda, en çok kullanılan tıbbi teknolojinin artık dijital olduğu, 1993 yılından bu yana piyasada bulunan laboratuar testlerinin sayısının dört kat arttığı belirtiliyor.

Tüketiciler, sağlık ve fitness uygulamalarında verilerini paylaşmaya razı olmaya başladılar. ABD’deki sağlık bilgilerine dijital erişim olanağı sunan hastaneler 2013’ten beri yedi kat arttı ve bilgisayarlarda tutulan sağlık verileri miktarı yılda yüzde 48 oranında arttı.

Raporun tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı