Markanızın Websitesinin Satışlarını Renklerle Arttırın

Site ziyaretçilerinin dikkatini çekmek ve dönüşüm oranında (Conversion Rate)   bir artış sağlamak isteyen kuruluşlar, renkler ve duygular arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamaya çalışmalıdır.

(Kısaca Dönüşüm oranı, Conversion Rate’i açıklamak gerekirse reklamveren tarafından ilan verdiği websitesinde daha önceden belirlediği aktivitenin tüm ziyaretçilere oranı olarak açıklanır. Örneğin reklamveren ilan verdiği sitede dönüşüm aktivitesini site üyeliği olarak belirledi. 1000 kişi siteye girdi fakat sadece 10 kişi üye olduysa, bu reklamın “Dönüşüm oranı” %1′dir.)

Birkaç ay önce, Pinterest’de mükemmel bir ayakkabı buldum ve hemen ürünün satıldığı başka herhangi bir mağazanın web sitesini kontrol etmek için acele ettim. Ayakkabı kesinlikle harika, bu yüzden satın almadan önce fiyatının doğru olduğundan emin olmak istedim. Ancak mağazaya girdiğimde ruh halim hızla kötüye gitti hevesim aniden kaçtı. Ayakkabıları çabucak baktıktan sonra mağazadan bir şey almadan ayrıldım.

Sonra aniden websitesinin renginin asıl sorun olduğunu anladım! Koyu rengi beni anında kötü bir havaya ve ayakkabı alışverişinden kaçmaya götürdü.

Sonunda ayakkabıları gene internetten aldım. Bununla birlikte, renklerin gücü ve alıcıların kararları üzerindeki etkileri hakkında düşünmeyi bırakamadım, bu yüzden mağazalarda kullanılan renkler hakkındaki hipotezimi doğrulayan bir pazarlama stratejisti arkadaşımla bu deneyimi paylaştım.

Pazarlamada Renklerin Etkisi

Pazarlama dünyasında renk önemlidir. Bu nedenle, renk psikolojisini anlama yeteneği, bir işletme sahibinin sahip olabileceği en güçlü araçlardan biridir. Renkler müşterilerin ilgisini çekmek ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için kullanılır. İnternetteki pazarlamada, farklı renkler, bir ziyaretçinin bir web sitesi aracılığıyla gezinirken deneyimlerini belirlemekte ya da bir satın alma işlemi yapmadan hızlı bir şekilde ayrılmasında büyük rol oynamaktadır.

Son yıllardaki araştırmalar, bazı renklerin satın alma ile ilişkili bir dizi duygu ve davranışı tetikleyebileceğini göstermektedir. Bir web sitesinde uyumlu görsel sunumlar oluşturmak için renklerin oynayabileceği rolü anlamak dönüşüm oranlarını artırabilir.

Tüketici Renk Tercihleri

Farklı tüketicilerin kategorileri farklı renklerle çekilmektedir. Örneğin, dürtü ile harekete geçen alıcıların mavi, siyah ve kırmızı-turuncu renklerine sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Bu nedenle, bu renk düzenlerinin, fast food restoranlarının ve uyarıcı alışverişin yaygın olduğu outlet alışveriş merkezlerinde sıklıkla kullanılmasının nedeni budur.

Bütçeye duyarlı tüketiciler, lacivert ve mavi renkle çekilir. Bunlar, bankalar ve büyük mağazalar tarafından yaygın olarak kullanılan renklerdir.

Geleneksel alıcının, pembe, gül ve gök mavisi gibi renklere ilgi duyma olasılığı daha yüksektir. Bunlar giyim mağazalarında sıklıkla bulunan tonlardır.

Cinsiyet ve Renk Tercihleri

Renk tercihlerinin cinsiyete göre değiştiği bilinen bir gerçektir. Kadınların yumuşak renklerle daha fazla ilgilendiği ve renk tonlarına duyarlı olduğu kanıtlandı. Kadınlar genellikle mavi, mor ve yeşil gibi renkleri sever, ancak gri, kahverengi ve turuncu renklerden hoşlanmazlar. Bununla birlikte, erkeklerin cesur renklerle ilgilenme olasılığı daha yüksektir. Erkekler tipik olarak mavi, yeşil ve siyahı tercih eder, ancak kahverengi, turuncu ve mordan hoşlanmazlar.

Duyguların Renk Çemberi

Her renk bir reaksiyonu tetikleyebilir. Markalar ve yeni başlayan müşteriler alıcılarda istenen duyguları ortaya çıkarmak için belirli renkler kullanarak hem tüketicileri hem de alışveriş yapmaya daha fazla ilgi duyacak olup olmadıklarını kontrol edebilir. Bazı renkler ürünlerin niş pazarlamasında kullanıldığında diğerlerinden daha olumlu sonuçlar verir. Aynı renklerin yanlış kullanılması alıcıların karar verme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun nedeni, belirli renklerle ilişkili duyguların markanın ideal hayal edilen tonu ile çatışabilmesidir.

Kırmızı

Kalp atış hızını artıracağı ve aciliyet hissi yarattığı bilinen geleneksel bir renk. Bu, çoğunlukla kırmızı temizlik ürünleri satışlarında kullanılır. Gıda, teknoloji, ulaşım ve tarım nişleri için iyi bir renk seçimi, ancak enerji, finans, uçak veya giyim firmaları için kötü bir seçim olabilir, çünkü daha olumsuz bir etki üretir.

Mavi

Renkli insanlar tarafından görülebileceği ve herkes üzerinde olumlu bir etkisi olduğu kabul edildiğinden, satışlarda kullanılan daha popüler renklerden biridir. Piyasadaki birçok markanın ve web sitesinde en yaygın kullanılan renklerdendir. Müşterilere güvenliği ilettiği için bu rengi kullanan birçok banka ve işletme vardır. Mavi renk verimlilik, huzur ve güven duygularını teşvik eder. Sağlık, enerji, finans ve teknoloji nişleri için iyi bir renk seçimi, ancak gıda, araba veya giyim firmaları için önerilmez.

Yeşil

Müşteriler alışveriş yaparken rahatlatmak için mağazalarda kullanılır. Bu renk, büyüme, doğa ve uyum duygularını geliştirmek için kullanılır. Yeşil en çok enerji, finans, gıda, ev ve teknoloji nişleri için kullanılır. Bununla birlikte, giyim, uçak veya otomobil markaları için kullanıldığında iyi çalışmaz ve sağlık için kullanıldığında şüpheli sonuçlar doğurabilir.

Turuncu

Başkalarının satın almayı, satmayı veya abone olmayı taahhüt etmesi gibi bir harekete geçirici mesaj oluşturmak için kullanılan renk. Hırs, coşku ve güven duygusunu iletir. Sağlık ve teknoloji alanlarında popüler olarak kullanılmaktadır; ancak giyim, uçak, araba, enerji veya finans gibi nişler için iyi çalışmaz. Bu renk gıda, ev eşyaları ve tarımsal markalaşma için kullanıldığında öngörülemeyen sonuçlar ürettiği belirlenmiştir.

Siyah

Teknik olarak bir renk değilken, tartışmasız en şık renklerdendir. Yetki, güç veya zerafetle iletişim kurmak isteyen markalar ve şirketler siyah kullanmayı düşünmelidirler. Siyah, lüks ürünler pazarlamak için en popüler seçenektir ve genellikle teknoloji, giyim ve araba markaları için kullanılır. İletişimi nedeniyle, gıda, enerji, finans ve sağlık nişleri için iyi çalışmaz. Siyah, tarımsal veya ev tipi markalar için kullanıldığında çeşitli sonuçlar doğurabilir.

Beyaz ve gümüş

Mükemmellik idealini yansıtmak için kullanılabilir. Beyazlığın ve gümüş tonlarının, temizlik veya şıklığı pazarlayan reklamlarda sıklıkla kullanılmasının sebebi budur. Bu, rengi giyim, kartlar, hayırseverlik veya sağlık markaları pazarlamak için popüler bir tercih yapar, ancak gıda veya finans için önerilmemektedir.

Mor

Genel olarak güzellik ürünlerini pazarlamak için kullanılır; zenginlik, güç ve telif hakkını bildirir. Sağlık, teknoloji ve finans markaları için iyi çalışıyor ancak enerji veya tarım markaları için cazip değil.

Sarı

Sevinç, akıl veya enerji duygularını kışkırtmak isteyen işletmeler için mükemmel bir seçim. Bu, en yaygın olarak gıda ile ilişkilendirilir ancak izleyiciler arasında daha neşeli duygular yaratmak isteyen markalar tarafından kullanılabilir. Bu nedenle, genellikle ev, enerji ve gıda markaları tarafından kullanılır.

Renkler ve Dönüşüm Oranları

Her şirket, renkleri ve bunları ne temsil ettiğini anlamalı ve marka stratejisine uygulamayı hedeflemelidir. Artan dönüşüm oranlarının sırlarından biri, renk bilgisi ve web sitelerindeki kullanımlarıdır. Alışveriş alanlarının% 93’ü, görsel açıdan satın alma kararlarını belirleyen en önemli faktör ve% 52’si sitenin estetiğinden memnun değillerse bir web sitesine hiç geri dönmeyeceklerini ortaya koyuyor.

Çevrimiçi alışveriş yapanların çoğunluğu, kötü web sitesi tasarımı ile karşılaşırsa, nihayetinde belli bir web sitesinden alışveriş yapmamaya karar verecektir. İyi tasarlanmış, gezinimi kolay, cazip bir web sitesi, ziyaretçileri düzenli olarak korumak isteyen herhangi bir işletme için gereklidir.

Dönüşüm oranlarına gelince, renkler gerçekten önemlidir. Kırmızı, turuncu veya yeşil olan harekete geçirici mesaj düğme renkleri, ancak bu renkler sitedeki diğer içeriklerden öne çıkarsa en iyi sonucu verecektir. Doğru şekilde kullanıldığında, mobil kullanıcılardaki dönüşüm oranı % 13.5, genel dönüşüm oranlarının ise % 9 oranında artmasına neden olabilir. Aynı zamanda, mağazada ise % 6,5 oranında ekstra alışverişi tetikleme oranına da yol açabilir.

BMI, HubSpot, Ript ve VegasSlotsOnline gibi kayda değer şirketler, harekete geçirici mesaj düğmelerindeki renklerin değiştirilmesinin dönüşümde önemli bir artışa neden olduğunu kanıtlayan birkaç başarı öyküsüdür.

Site ziyaretçilerinin dikkatini çekmek ve dönüşümde bir artış sağlamak isteyen kuruluşlar, renkler ve duygular arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamaya çalışmalıdır. Bir renk şeması seçmek rastgele olmamalı, ancak renklerin farklı duygu ve değerleri ifade etme gücüne sahip olduğu konusunda bilgi edinilmelidir. Kaliteli web sitesi tasarımı ve duyarlı özelliklere ek olarak, kullanıcı deneyimini geliştirmeye ve dönüşüm oranlarını artırmaya adamış her marka için estetik açıdan hoş renk seçimi yapmak gereklidir.

Etiketler
Photo ofİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı