Girişimciler için Küresel Kitlesel Fonlama Platformunun Önemi!

Crowdfunding popülerlik kazanmaya ve en tanınmış ve başarılı alternatif finans aracı haline gelmeye devam ediyor. Yeni gelecek yasalar sayesinde de girişimcilerin seçebileceği giderek artan sayıda platforma sahip olacağı anlamına geliyor. Uluslararası Para Fonu Platformu (IMF) tarafından hazırlanan bir raporda, crowdfunding endüstrisinin 90 – 96 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor.

Özellikle yurt dışında her platformun kendine has özellikleri var, bu yüzden de zaman zaman yurtdışındaki girişimciler için seçimlerini azaltarak son bir seçim yapmak için çok zaman harcadığı bir süreç haline de gelebiliyor. Bu aşamada, girişimciler için, seçeneklerinizi azaltmaya yardımcı olmanın bir yolu, global erişime sahip bir platform ile yerel bir platform arasında karar vermek.

Girişiminiz için finansman yapmak adına adım attığınızda, öncelikle mümkün olduğunca yaygın hale getirmek istiyorsunuz. Ancak unutulmaması gereken de bu süreçte pek çok yeni fikrin de, doğru kişi onlardan potansiyelini görmeden önce birçok kez reddedilmiş olduğu gerçeğini de bu yayılım ve yayılımdan göreceğiniz tepkiler sırasında göz önünde bulundurmanız gerektiği…

Global bir platform milyonlarca potansiyel yatırımcıya ulaşma imkânına sahiptir ve bu da fonlama hedefinize ulaşma fırsatını arttırır. Bu milyonlarca potansiyel yatırımcının kendine has değerler dizisi, yatırım konfor seviyesi tercihleri, hırsları, tercihleri ve girişim için göz önünde bulundurdukları arka plan çalışmaları var. Bu sebeple, tüm dünyadaki potansiyel yatırımcıları içine çekme olanağı sunan bir platform seçerek, projenizi maddi destek taahhüt edecek kadar ilginç bulacak yatırımcılara ulaşmak çok daha muhtemeldir.

Küresel bir platform, girişiminizi her bir farklı ülke için farklı kurallara ve yönetmeliklere uygun hale getirmek açısından da çok işinizi yapacaktır.

Bir girişimci olarak, bu adım, ilgili yatırımcıların çok daha büyük bir havuzu tarafından görülüp yatırıma açılabilirmenizi sağlar. Çevrimiçi yatırım, büyüyen bir sektör ve bunu küresel ölçekte kullanma becerisi de bu alternatifi tercih eden girişimcilere büyük ödüller kazandırabilir.

Tabii ki, global platformlar gerçekten global bir yatırımcı arazisine ve geniş bir yelpazeye sahip olsa da, yerelleştirilmiş, niş platformlar da bulunuyor.  Yerelleştirilmiş platformlar, daha çok aşağıdaki çalışmaları yapan yatırımcılar için daha çok tercih edilebilir oluyor:

  • Bir bölgede yaygın olan bir sorunu çözenler
  • Ürünü oluşturmak için yerel malzemeyi veya malzemeleri kullananlar
  • İşletmelerinin başarılı olacağı yerel demografiyi anlamak isteyenler

Tek bir yerdeki potansiyel yatırımcıların, girişiminize inanacağından emin iseniz, o zaman yerel gitmenizde fayda olabilir. Bazen yerel fonlama çok çabuk gerçekleşir ve ürün yurtdışı potansiyele de ihtiyaç duyar. İkinci bir finansman turu için tamamen yeni bir platform üzerinde, yeni bir çalışma başlatabilirsiniz. Elbette, her zaman yeni bir finansman hedefi için yeni bir adım atmanız gerekecek, ancak platformlar arasında geçiş yaptığınızda yabancı bölgeye girmiş olursunuz. Bu, kendiniz için fazladan bir iş yaratabilir ve büyük olasılıkla buna da değebilir. Ancak yine de doğru bir ilk platform kararı vererek zaman kazanmış olacağınızı da unutmayın.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı