Kripto Parası Olanlara Önemli Tavsiyeler!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kripto paralar hayatımıza girdi. Kripto para aslında bir nevi dijital dövizdir. Nakit paraya alternatif bir değişim aracıdır Yani sanal dövizdir. Kripto para sektörü Biz fırsatlarla doludur. Dolayısıyla bu sektördeki yatırımcıların dikkatli olmaları önemlidir.

Diğer finansal araçlarda olduğu gibi kripto para yatırımcılığı da tecrübe gerektiren resmi bir alandır. Bundan dolayı da bu alandaki yatırımcıların bazı sorumlulukları yerine getirmeleri gerekmektedir. Kripto para sahipleri öncelikle mantıklı adımlar atmak zorundadırlar. İyi gözlem yapmalılar ve sıkı takip etmelidirler. Bu nedenle kripto para sahip olduktan sonra bu konularda özellikle dikkat etmelisiniz. Blockchain teknolojileri uzmanı ve Intexcoin CEO’su Erdoğan Köse kripto parası olanlara önemli tavsiyelerde bulundu. İşte bunlardan bazıları:

Güvenli muhafaza önemli

Yaptığınız her türlü birikimin güvenliği elbette son derece önemli bir konu; söz konusu olan kripto paralar olursa güven birincil öncelikli konu haline gelmelidir. Kripto para alım satım sitelerinde işlem yapan yatırımcılar, varlıklarının tamamı ile işlem yapmamaya dikkat etmeliler. Pek çok sanal cüzdan arasında en çok talep görenlerden birini tercih edebilirler. Yatırımcıların ikili güvenlik doğrulama yapıyor olmaları da çok önemlidir. Bu güvenlik doğrulama işlemi için de çeşitli uygulamalar piyasada mevcut.

Cüzdan şifrenizin güçlü olmasına ve eğer bu şifreyi unutma ihtimali söz konusuysa bir yere not etmeye özen gösterin. Elbette bunu notu da güvenli bir yerde korumak gerekir. Yapılan araştırmalar şifrelerini unuttukları ya da kaybettikleri için pek çok kişinin kripto paraları erişemediğini gösteriyor. Son dönemde yaşanan bir olay söz konusu konunun önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. Kripto para piyasalarından birinin sahibinin vefatı üzerine şifrelerini kimsenin erişememesi 140 milyon dolar değerindeki bir varlığa ulaşılamamasına sebep oldu. Bu örnekten de hareketle yatırımcılar güvenli markalardan “soğuk cüzdan” adı verilen bir “usb cüzdan” edinebilirler ve bu konuda daha güvenli ilerleyebilirler.

Farklı kaynaklardan doğru takip yapılmalı

İnternet dünyasında pek çok bilgi olduğu gibi kripto paraları hakkında da yüzlerce hatta binlerce içerik söz konusu. Ancak bu noktada özellikle kripto para yatırımcısı iseniz doğru kaynaktan besleniyor olmanız çok önemlidir. Ülkemizdeki pek çok siteden ve yabancı pek çok kaynaktan sağlıklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ancak ne olursa olsun edindiğiniz bilgilerle ilgili “çapraz bilgilendirme” yöntemine başvurmak her zaman daha güvenli ilerlemenizi sağlayabilir. Çapraz bilgilendirme aslında söz konusu konuyu alternatif yerlerden edinilen bilgilerle doğrulamak anlamına geliyor. Elbette bu yöntem hayatın her alanında uygulandığı gibi kripto para yatırımcıları için de oldukça önemli bir yöntem olacaktır.

Spekülasyonların paniği tetiklediği unutulmamalıdır

Konu yatırım olunca hangi araç olursa olsun spekülasyonlar her zaman söz konusudur. Bildiğiniz üzere spekülasyon adından da anlaşılacağı gibi; somut ya da gerçek bir bilgiye dayanmayan ve çoğunlukla beklenti ya da temennilerin gerçek olmuş veya gerçekleşecekmiş gibi aktarılması anlamına gelir. Dolayısıyla bu tanımı hiçbir zaman aklınızdan çıkartmadan karşılaştığımız spekülasyonlar karşısında hareket etmemeliyiz.

Bunun en güncel örneklerinden biri Bitcoin de yaşandı. Bitcoin bir yıldan uzun bir süredir oldukça değer kaybettiği bir dönemde spekülatörler Bitcoin fiyatını yükseltmek için afaki söylemleri piyasaya yaymaya başlamışlardı. Tıpkı bunun gibi spekülasyonlara kalmamalı panik ortamlarından uzak durulmalıdır. Söylentileri eyleme geçirmeden önce mutlaka araştırmalı ve analizler yaparak ilerlenmelidir. Bu gibi durumlarda özellikle soğukkanlı davranmak ve sakin hareket etmek önemlidir.

Kripto para piyasasında kontrol neden yatırımcıda? Krizler kripto paraları nasıl etkiler? Hangi bilinen kriz sonucu Bitcoin popülerliğe kavuştu? Kripto para piyasasında riski azaltmak için neler yapılmalı hangi alternatifler değerlendirilmelidir? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı