Kripto Para Yatırımcılarına Vergi Uyarısı!

Bitcoin’in 2009 yılında piyasaya sürülmesiyle başlayan kripto para trendi, bulunduğumuz 2019 yılı içerisinde de etkisini göstermeye devam ediyor. Ülkemizde adlarından ilk defa birkaç sene önce bahsettiğimiz paralar, gündemdeki yerini biraz kaybetmiş olsalar da büyük-küçük birçok yatırımcının hala daha ilgi odağı halinde.

Amiyane tabirle “gerçek para” olup olmadığı uzun süredir tartışılan söz konusu paralarla ilgili geçtiğimiz günlerde çıkan enteresan bir haber meraklılarının dikkatini çekmeyi başardı. ABD Milli Gelir İdaresi (IRS) ABD’de bulunan bu teknoloji sahiplerine uyarı mektupları göndermeye başladı.

10 Bin Kişiye Mektuplu Uyarı!

ABD’nin gelir idaresi olarak adlandırabileceğimiz IRS, geçtiğimiz günlerde konuşulmaya başlanan bir habere göre 10.000 kişilik yatırımcının bir kısmına uyarı mektubu gönderdi ve göndermeye de devam ediyor.

IRS, bu uyarı mektubunda kullanıcılarına vergilerini düzenli ve doğru bir şekilde ödemeleri konusunda telkinde bulunuyor. Alınan bilgilere göre, kurum mektupları Ağustos ayının sonuna kadar göndermeye devam ediyor olacak.

Kripto Para İşleminde Bulunan Herkese Gönderilecek!

Basın duyurusunda bulunan IRS, şuan için 10.000 kişinin tespit edildiğini ve zaman içerisinde uyarı mektuplarının  bu işlemlerde bulunan herkese gönderileceğini söyledi.

Özellikle ABD bünyesinde artan kripto tartışmalarının hemen sonrasında yapılan basın açıklamasında IRS Komisyon Üyesi Charles Rettig, yakın bir zamanda vergi mükellefi sayılan kripto yatırımcılarına mektubu ciddiye almaları konusunda uyardı.

Yasaların uygulanmasına ve vergi mükelleflerine yardımcı olmaya odaklandıklarını belirten Rettig, IRS’in kripto çalışmalarını büyüteceğini de sözlerine ekledi.

Kafa Karıştıran Tutum!

Geçtiğimiz günlerde, ABD Başkanı Donald Trump, Facebook’un Libra’sı ve benzeri kripto ile ilgili karşıt açıklamalarda bulundu.

Kripto teknolojisi ile ilgili ilk defa bir yorumda bulunan Trump, paraların aslında gerçek birer para birimi olmadığını ifade etti. ABD Milli Gelir İdaresi IRS’nin bunun tam zıttı bir tutum izleyip bu gerçek olmayan para birimlerini vergiye tabii tutması kripto para yatırımcıları tarafından tepkiyle karşılandı.

Peki bu uygulama ile amaçlanan nedir? Kripto ile ilgilenen herkesi kapsayacak mı? Kripto yatırımcılarının tepkisi ne olacak? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Hüseyin Emre Almaz

Hüseyin Emre Almaz

MEF Üniversitesi, İşletme bölümü öğrencisi. Aynı zamanında vokalistlik ve öykü yazarlığı yapmaya çalışıyor. Kısacası, beyaz yaka olmamak için elinden geleni yapan nevi şahsına münhasır biri. Moblobi.com’da da dijital dünyayla ilgili bildiği şeyleri size aktarma gibi bir gayesi var. Köşesini takipte kalın! https://moblobi.com/author/emre-almaz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı