Kripto Para Konusunda Neden Endişe Ediliyor?

Kripto paraların gelecekte kullanılacak para birimi olacağı yönünde çeşitli tahminler var. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki halen daha büyük bir çoğunluk kripto paralar hakkında tam bilgi sahibi değil. Hatta kripto para lara karşı ilgileri sürse de sadece 10 kişiden yalnızca 1 tanesi bu teknolojinin nasıl çalıştığını anlayabiliyor.İşte detaylar…

Kripto para kullanımı ne durumda?

Tüketicilerin pek çoğu kripto paralara karşı temkinli yaklaşıyorlar. Bunun altında yatan en nedenlerin başında ise kripto paraları anlamamaları ve de güvenmemeleri yatıyor. Kaspersky Lab’ın bu konuda yapmış olduğu araştırma ilginç vrileri ortaya koyuyor. Rapora göre ülkemizdeki insanların yaklaşık yüzde 28’i kripto paralar hakkında fikir sahibi. Hatta pek çoğu da  bu teknolojiyi kullanma konusunda istekli. Ancak yaklaşık 10 kişiden 1’i bu teknolojinin nasıl çalıştığını kavrayabilmiş durumda. Yani 10 kişiden 9’unun kripto paralar ve altında yatan teknolojileri anlamakta ve kavramakta zorluk çekiyor. Bu durum ise onları, kripto paraya karşı temkinli yaklaşmalarına sebep oluyor.

Kripto para birimleri dünyada pek çok ünlü tarafından da kullanılıyor. Johny Depp, ünlü Youtuber PewDiePie bunlardan bazıları. Kripto paralar ünlüler tarafından benimsenmiş olsa da küresel tüketiciler tarafından benimsenme oranı oldukça yavaşlıyor. Tüketicilerin pek çoğu kripto paraların nasıl çalıştığı konusunu tam olarak anlayabilmiş değil. Bu durum ise kripto paraların ana akım tarafından benimseniyor olmasına engel teşkil ediyor. Türkiye’de ankete katılmış olanların neredeyse yüzde 77’si bugüne kadar hiç kripto para satın almamış olarak görünüyor. Bu veri ise aslında ülkemizde kripto paraların henüz yaygın bir ödeme biçimi ve yatırım kanalı olarak kabul edilmesinin oldukça uzak olduğunu da gözler önüne seriyor.

Bilgi eksikliği ve güvensizlik kripto para kullanımını etkiliyor mu?

Yapılan bu anket tüketicinin aslında kripto parayı kullanmak istediğini ancak bilgi eksikliğinin bunu yapmasına engel oluyor olduğunu gösterdi. Ayrıca kripto para ile ilgilenenlerin pek çoğunun ise başlangıçta bildiklerini düşünseler de sürecin ilerleyen aşamalarında kripto para kullanmaktan vazgeçtiğini de gösterdi. Vazgeçmelerinin arkasında yatan en önemli sebep ise yine kripto paranın sürecinin giderek karmaşıklaştığını düşünmeleri.

Yani durum gösteriyor ki, kripto parayı kullanmayanlar bilgi eksikliği sebebiyle kullanmıyorlar; kripto para kullanırken vazgeçenler ise bu defa da ilerleyen süreçlerde yaşadıkları bilgi eksikliği sebebiyle vazgeçiyorlar. Kripto paraların ülkemizde henüz hayatımıza tam olarak girememiş olmasının arkasında yatan ortak sorun kripto paralar konusundaki bilgi eksikliği olduğu anlaşılıyor.

Kripto paraların anlaşılamaması durumu ise tüketicilerin gözünde kripto para birimlerinin güvensiz olduğu algısına sebep oluyor. Hatta yapılan bu ankete göre tüketicilerin önemli bir kısmı kripto paraların kalıcı olmayacağını; gelip geçici bir trend olduğunu ve uğraşmaya değmeyeceğini bile düşünüyor.

Dünyada kripto paralara gösterilen ilgi doruk noktasına ulaşmış ve halen daha bu teknolojiyi kullanmaya yönelik olarak yoğun bir talep var. Ülkemizde yapılan bu ankete katılanların neredeyse 4’te 1’i de şu an kripto para kullanmıyor olsalar bile ilerleyen dönemlerde mutlaka kullanmak istediklerini dile getiriyorlar. Ancak durum böyle olsa da tüketiciler arasındaki genel algı tüketicilerin paralarını riske atma korkusunun olduğu ve bu sebeple de kripto paralar konusunda şüphe taşıdığı yönünde.

Kripto para piyasası dolandırıcıların hedefinde mi?

Dolandırıcıların birçok sanal ortamda olduğu gibi kripto para birimlerini de çıkarları doğrultusunda kullanabildikleri bir gerçek. Hatta ankete katılan her 5 kişiden 1 tanesi kripto paralarının takası esnasında siber saldırı ile karşılaştığını da dile getiriyor. Bu konudaki bir tehdit de dolandırıcıların sahte e-cüzdanlar oluşturması. Suçlular insanların paralarını yatırabilmeleri için sahte e-cüzdanlar oluşturuyorlar. Ülkemizde tüketicilerin yaklaşık olarak yüzde 13’ü kripto para dolandırıcılarının kurbanı olmuş durumdalar.

Kaspersky Lab’ın kripto işletmelere ve akıllı sözleşme geliştiricilere tavsiyesi ise; en iyi güvenlik çözümlerini ve güvenliği kanıtlanmış olan çerçeveler kullanmaları yönünde. Ayrıca herhangi bir güvenlik açığına karşı da akıllı sözleşmelerin üçüncü kişilerce değerlendirilmesi önemli.

Kripto para teknolojisinin halihazırda saldırılara açık olması, elbette ana akım tarafından benimsenebilmesini ve de büyüyebilmesini sağlamadaki en önemli engellerden biri. Birçok kişi bu teknolojiyi kullanmak isteseler dahi paralarını tam olarak tanımadıkları ve anlamadıkları bu sisteme sokmak konusunda tereddütler yaşıyorlar.

Peki kripto paraya yatırım yapmayı düşünenler veya bu piyasayla ilgilenenler ne yapmalı, ne yapmamalı? Hangi güvenlik önemlerini almalı? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı