Kendi Logonuzu Oluştururken Bilmeniz Gerekenler!

Bir marka oluştururken ilk yapmanız gereken şeylerden biri logonuzu tasarlamaktır. Logo, bir nevi markanın imzasıdır. Bu sebeple kendine has, özgün, yaratıcı ve tek olmalıdır. Büyük markalar için bu iş biraz daha kolaydır. Çünkü büyük markalar çoğunlukla, kurulmadan önce logolarının  oluşturulması için pekçok yaratıcı ajanstan teklif ve görüş alırlar. Ancak bu durum küçük işletmeler özellikle de girişimciler için aynı değildir çoğu girişimci logosunu kendi tasarlar veya kurumsal olmayan pek çok yapılan destek alır. Bu aşamada girişimci ve küçük ölçekli işletmelere yardımcı olacak bir kaç bilgiyi sizin için derledik. Logonuz oluştururken bu maddeleri göz önünde bulundurmanız tavsiye ederiz:

Logonuz hedef kitlenize hitap etmelidir. Örneğin Redbull’un aşağıdaki logosu pek çok kesimlerce bilinir. Bu logoda kullanılan renkler, figürler ve verdiği mesaj “erkeksi ve güçlü”. Marka adrenalin, sert aktiviteleri ve hedef kitlesi ile daha çok erkeklere ve güce dayalı bir imaj sergiliyor. Aslında ürün de kullanımı ile güç ve enerji veriyor. Dolayısıyla da logo, hedef kitlesine hitap ediyor. Aynı ürün için bir yanlış kullanım örneğini de yanında görebilirsiniz. Burada oldukça eğlenceli ve sevimli imaj ve yazı karakteri kullanılmış. Bu logo, markanın hedef kitlesi ile özdeşleşmeyen kullanımda hazırlanmış. Logonuzun rafta satın alım sırasında hedef kitlesinizin ilgisini çekmesi ve ürüne yönelik mesaj vermesi oldukça önemlidir.

Logonuzun benzersiz ve tek olması çok önemli. Bunun için de belirgin tasarım seçenekleri ve klişelerden kaçınmanız gerekir. Logonuzu akılda kalıcı, unutulmayan bir biçimde hazırlamaya özen gösterin. Örneğin aşağıdaki çalışmada göreceğiniz gibi küresel bir markanın logosu bir dünya veya bir hava seyahat şirketinin logosu bir uçak olmamalıdır. Logonuzu rakiplerinizden ve piyasadaki diğer markalardan ayırt edici bir şekilde tasarlayın, böylece günde görmeye maruz kalınan milyonlarca logonun içerisinde dahi göze çarpın ve akılda kalın. Özgün görseller ile size özel logolar yaratın.

Logonuzun zamansız olmasına özen gösterin. Trend olan görseller, ikon veya yazım stilleri yerine uzun yıllar klasik kalacak materyalleden yararlanın. Trendler çok çabuk eskir ve tükenir. Bunlardan kaçının 3D tasarımlar ve fırçalarla yapılan yazım stilleri doğru tasarımlar olmayacaktır. Kötü örnekleri aşağıdaki logo yazım örneklerinde görebilirsiniz. Tam aksine, Coca Cola ve Nike ise klasik ve yılların değer kattığı logolara iki güzel örnek. Yıllar geçtikçe logoları daha saygı duyulan ve sevilen hale geldi. Hatta markaların sevilmesinde ve sıcaklık kurulmasında dahi bu logolar etkili oldu. İnsanlar giysilerinde dahi örneğin Coca Cola’nın logosunu kullanmaya başladılar. Nike ve Coca Cola bu anlamda yaşlanmayan ve yıllandıkça değerlenen logolar üretmiş oldular.

Logonuzun yeni olması çok önemlidir. Tasarımlarınızda özgür olun. Eğilimleri takip etmek yerine onları kendiniz oluşturun. Logonuzun benzersiz ve yeni olması, buna cesaret göstermesi önemlidir. Kopyalayıcı olmaktan ziyade trend belirleyici olmak her zaman daha iyidir. Trendleri kovalarsanız, her zaman birkaç adım geride kalacaksınız.Logonuz ile trendi kendiniz belirleyin. Mevcut trendleri veya logoları taklit etmeyin.

Logonuzun karmaşık olmamasına basit olmasına özen gösterin. Basit olan logolar daha fazla akılda kalıcı olur. Logonuzda tek birşey söyleyin, tek bir mesaj verin. Temmiz, tek bir konsept kullanın. Logoda birden fazla şey söylemeye çalışmayın, birden fazla mesajı karşınızdakinin aklında tutmasını beklemeyin. Aşağıdaki iki logo örneğini bu anlamda basit ve akılda kalıcı örnekler olarak görebilirsiniz.

Logonuzun uyarlanabilir olması da çok önemlidir. Özellikle de günümüzde çok farklı konseptte ve boyutta mecralar bulunuyor. Logonuzun ufak bir mobil telefonda da bir masaüstü bilgisayarda da aynı şekilde görüntülenmesi, mesajını doğru verebiliyor olması çok önemlidir. Bu sebeple, logonuz büyük veya küçük ekranlarda doğru ve iyi görünüp görünmediğini mutlaka test edin. Her iki ekranda da etkisinin aynı olmasına özen gösterin. Aynı şekilde farklı zemin rengi kullanımlarında da logonuzun etksini gözlemleyin. Siyah veya beyaz gibi zeminlerde logonuzun kaybolmaması temiz bir görüntü vermesi ve mesajını yansıtabilmesine özen gösterin.

Logonuzla mutlaka tutarlı olun. Markanızı güçlendirmek için tasarımınızı kullanın. Apple ve Burger King buna iki güzel örnek olabilir. Apple logosunda bilgiyi, Burger King ise bir hamburgeri temsil etmiş. Siz de logonuzda bu tip sizi ve amacınızı, ürününüzü anlatan imajlar yaratarak markanızı güçlendirebilirsiniz. Ürün ve hizmetleriniz ve markanız ile tutarlılık yaratabilirsiniz.

Logonuzda kullandığınız beyaz alanın doğru bir dengeye sahip olması önemlidir. Buna özen gösterin. Aşağıda bunun iyi ve kötü iki örneğini görebilirsiniz. Microsoft’un kullanımında beyaz dengesinin doğru kullanılışını örnek alabilirsiniz.

Logonuzdaki şekillerle psikolojik avantajlar yaratabilirsiniz. Örneğin daire şekli, topluluk ve birlik imajı verir. Kare şekli; denge, profesyonelliik ve güvenlik psikolojisi veririr. Üçgen ise; güç, erkeklik ve istikrar psikolojisi yaratır. Aşağıda buna ait üç örnek bulabilirsiniz. Logonuzu oluştururken vermek istediğiniz mesaj ve hedef kitleyi de göz önüne alarak bu şekillerden yararlanabilirsiniz.

Doğru duyguları iletmek için yazı tiplerini kullanın. Az önce aslında Redbull örneğinde de bunu görmüştük. Kullandığınız yazı karakteri vermek istediğiniz ruh ve yönelmek istediğiniz hedef kitle açısından oldukça önemli. Redbull gibi Disney de yazı tipi ile kitlesine yöneliyor. Disney‘in markası, eğlenceli, büyülü deneyimlerle mutluluk yaratmaya dayanır. Logosundaki yazı kullanımı da bunu yansıtır. Farklı bir kullanımda aynı hissi alamayacağınızı aşağıdaki örnekte de görebilirsiniz.

Logonuzda mesajınızı güçlendirmek için renklerden yararlanın. Ana bazı renklerin verdikleri mesajlara kısaca değinelim. Örneğin kırmızı; sıcaklık, enerji ve saldırganlığı yansıtır. Yeşil ahlakidir, bolluk ve doğallığı temsil eder. Pembe kadınsı ve sevgi doludur. Mavi; profesyonellik, bütünlük ve başarıyı yansıtır. Sarı, tazahürattır; akıl ve optimisimi ifade eder. Turuncu; iletişimsel bir renktir, maceracı ve sosyaldir. Mor; sezgisel ve yaratıcıdır. Siyah ise; biçimseldir, kuvvetli ve sofistikedir. Aşağıda örneğini göreceğiniz pek çok markanın aslında bu duyguları ve mesajları nasıl da ürün ve hizmetleriyle yansıttıklarını görebilirsiniz. Siz de logonuzda bu renklerin dilinden faydalanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı