İyi Bir Blog Yazısı Ne Kadar Uzun ve Nasıl Olmalı?

Blog yazmadaki en büyük sorunlardan biri de iyi ve kaliteli bir blog yazısının ne kadar olması gerektiği konusudur. Bu konuda 275 kelime ile 2500 kelime arasında değişen pek çok farklı tavsiye vardır. Bunun için CoSchedule, çeşitli araştırma bulgularına daha spesifik bir genel bakış sağlamak ve daha kesin bir cevap elde edebilmek için 12 çalışmayı derledi ve bir infograkte bir araya getirdi. İnfografikte öne çıkan maddeleri sizin için sıraladık. Bunlardan yararlanarak blog içeriğinize ve içerik amacınıza uygun ideal uzunluğu belirleyebilirsiniz. İşte blog yayınınızın nasıl olması gerektiğine dair bilmeniz gereken ipuçları:

Kit’s State of Blogging Reports‘a göre, blogcuların çoğu, içeriklerini yayınlamak için Worldpress‘i kullanıyor. Bunlardan % 69’u profesyonel bloggerlar ve 1000 kelimeden daha uzun yazılar yazıyorlar. Bir kaynak daha bunu doğrular nitelikte. 2017 yılı için yapılan Orbit Media çalışmasına göre, ortalama blog kelime sayısı da 1142 olarak gösterilmiş. Yani iyi bir blog yazısının 1000 kelimeyi aşması gerektiği aşikar… Peki ne kadar olmalı?

2017 yılındaki veriler 2014 yılı ile kıyaslandığında yaklaşık % 12 daha az blog kullanıcısı kısa içerik (500 Kelime veya daha az) üretiyor ve 6 kat daha fazla 2000 kelime ve üzerinde içerik yazıyor. Hubspot, organik aramada en iyi performans gösteren 2250 ile 2500 kelime arasında olduğunu gözlemlemiş. Aynı şekilde Coschedule, 2500 kelimelik yazıların genellikle en iyi sırada bulunduğunu saptadı. Buffer, blog yazılarının yaklaşık 1600 kelime çalıştırması gerektiğini önermiş.

The Write Practices, yazı uzunluğunun hedeflere bağlı olduğunu söylüyor. Örneğin: Blog yayınınızda daha fazla yorum istiyorsanız, yazınızın uzunluğu yaklaşık 275 kelime olmalıdır. Şayet sosyal paylaşım amacınız varsa, 600 ile 1500 kelime arasında bir yazı yazabilirsiniz. Ya da hedefiniz içeriğinizin Google’da sıralanması ise; yazınızın en az 2500 kelime olması gerekmektedir.

Coschedule, üst sıradaki yayınlarda değişik bir bulgu da tespit etmiş. Bu yayınlardaki içeriklerde her 200 kelimede bir imaj, resim yer alıyor. Ayrıca aynı araştırmada, en iyi blog başlığının 11 kelimeden oluştuğunu, en iyi alt başlık uzunluğunun ise 8 kelimeden oluştuğunu da gözlemledi. Ayrıca, tıklanabilir bir içerik tablosu içeren uzun yayınların, kullanıcının okuma deneyimine fayda sağladığını da saptadılar.

Snap Agency, yazma sıklığı açısından bir öngörüde bulunmuş ve araştırmalarında haftalık olarak yayınlanan blog yazarlarının% 66’sının web sitesine bir müşteri alma şansı bulduğunu tespit etti. Bunun dışında Search Engine Land, meta açıklamaları ne kadar olmalı konusunda bir araştırma yaparak bunun da ideal uzunluğunun 230 karakter olduğunu belirledi.

Haftalık olarak yayınlayan blog yazarlarının çoğu 500-1000 kelime uzunluğunda yazılar yazıyor. Pek çok kaynağa göre uzun içerik yoğunluğu da değişiklik gösteriyor. WordPress‘de uzun içerik yazanlar %69 oranındayken; CopyPress‘e göre uzun içerikler yaklaşık % 40.54’ını oluşturuyor. Moz, yazarların hangi uzunluğu tercih ettiğini belirleyebilmesi için kendi verilerine bakmasını öneriyor.

Moblobi.com olarak tüm bu araştırmalar doğrultusunda iyi bir blog yazısı için tavsiyeleri 3 maddede sizin için özetlersek:

  • Blog yazınızın uzunluğu hedeflerinize bağlı olmalı; ancak iyi bir blog yazısı 1000 kelimenin altında kalmamalı. Eğer hedefiniz yorum yaptırmaksa; o zaman kelime sayınızı düşük tutabilir 275 kelime civarında içerik yazabilirsiniz. Ama sosyal medyada paylaşım amacındaysanız 600-1500 arası kelime mutlaka yazmalısınız. Çoğu bloggerın amacı olan Google’da üst sıralara yükselmek gibi bir amacınız varsa o zaman biraz daha iddialı içerikler hazırlamalı ve kelime sayınızı ortalamanın 2 kat fazlasına yani 2500 kelime civarına mutlaka getirmelisiniz. Yazıları yazarken 200 kelimede bir görsel kullanmak da sıralamada avantaj yarattığı tespit edilen noktalar arasında…
  • Başlık ve meta etiketlerinize de dikkat etmelisiniz. İyi bir yazının başlığı en az 11 kelimeden; alt başlık ise 8 kelimeden oluşmalıdır. Bu bize biraz uzun gibi geldi ama uzmanların söylediklerine kulak vermekte elbette fayda var. Meta etiketleriniz ise 230 karakter içermiş olmalıdır.
  • Haftalık olarak içerik girmek özellikle satış ve trafik oranlarını arttırıyor. İçeriği uzun dönemli periyodlarla değil en azından haftalık olarak girmeye çalışın.

Sizin blog yazıyor musunuz, yazıyorsanız ne yoğunlukta ne uzunlukta içerikler giriyorsunuz yorum kısmından bizimle paylaşın…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı