İstenmeyen Mailleri Engellemek İçin 5 İpucu!

E-postalar; resmi yazışmalarda, ürün bilgilendirmede ve kişisel haberleşme gibi alanlarda kullanılabiliyor. Bazı markalar, insanlara bazen ürün tanıtımları için çok fazla mail gönderip rahatsız etmekte. İletişim kurmak istemediğiniz birinden sürekli mail gelmesi oldukça can sıkıcı bir durum. Şimdi, istenmeyen mailleri engellemek için yapabileceklerinize bir göz atalım.

Gelen Kutusuna Gelmesini İstemediğiniz Mailleri Engellemenin Pratik Yolları!

1. Ek Bir E-posta Adresi Kullanın

Kendiniz için düzenli kullandığınız e-postanıza ek olarak ikinci bir e-mail hesabı açabilirsiniz.

Önemli olmayan e-postalarınızı bu ikinci hesabınızdan alabilirsiniz. Bu sayede oldukça can sıkıcı olan ürün tanıtımlarından, pazarlama mesajlarından uzak durabilirsiniz.

2. Mail Aboneliklerinizden Çıkın

Alışveriş markaları ya da benzeri reklam amaçlı mail gönderen kurumlar, son derece can sıkıcı olabiliyor.

Düzenli ve sıklıkla gönderilen bu maillerin alt kısımlarında, aboneliği iptal et tarzında butonlar bulunmakta. Buraya tıklayarak çıkan adımları takip edebilir ve mail aboneliklerinizden çıkabilirsiniz.

3. E-mail Adresinizi Her Yerde Paylaşmayın

Yapılan en büyük hatalardan biri de e-mail adresinin herkese açık bir şekilde paylaşılması.

Örnek olarak; e-mail adresinizi Instagram biyografinize koymanız, sizi takip eden ya da etmeyen herkese ulaşılabilir hale getirecektir. Sizi rahatsız edebilecek insanlar ya da markalar bunu görüp size mail atabilir. Güvenmediğiniz internet siteleri ile de e-posta adresinizi paylaşmayın.

Bu siteler e-posta adresinizi para karşılığı satıyor olabilir. Bunun sonucunda istenmeyen mailler alabilirsiniz.

4. Spam Filtresi Kullanın

E-postalarınız zaten bir filtreden geçiyor. Bu filtrelere göre istenmeyen tanıtım mailleri junk kutusuna gönderilebilmekte.

Yine de bu filtreler yeterli olmayabiliyor. Bunun için mail adresinizin ayarlarına gidip filtre ayarlarını değiştirebilirsiniz. Ayarlarınızı değiştirdiğiniz zaman daha sağlıklı bir filtre deneyimini hissedebilirsiniz.

5. Yardımcı Uzantılar İndirin

Bazı 3. parti uzantılar, gelen mailleri filtrelemenize yardımcı olabilir. Mailwasher uygulaması, bu konuda oldukça kullanışlı ve ücretsiz bir şekilde sunulmakta. Yapmanız gereken sadece filtre ile ilgili gerekli ayarları yapmak ve e-posta bilgilerinizi girmek.

Bu uzantı istenmeyen tüm spam mailleri engelleyecektir. Scamcop da ücretsiz ve faydalı uzantılardan biridir. MacOs işletim sistemi kullanıyor iseniz SpamSieve uygulamasını kullanabilirsiniz. Tek eksiği uygulamanın ücretli olması.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“E-Posta Dolandırıcılığından Korunmak için İpuçları!” okumak için buraya tıklayın.
“Gmail Hesabı Nasıl Kurtarılır?” okumak için buraya tıklayın
“Gmail Hesabı Nasıl Silinir?” okumak için buraya tıklayın.
“Gmail’e Alternatif 5 E Posta Uygulaması!” okumak için buraya tıklayın.

“İstenmeyen Mailleri Engellemek İçin 5 İpucu!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı