IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

IP adresi nedir? Bilgisayarda veya telefonda ip adresi nasıl değiştirilir? Yabancı internet sitelerine nasıl giriş yapabilirsiniz? İpuçları, haberimizde...

Bilgisayar, tablet ve telefonlarımızdan gün içerisinde yüzlerce internet sitesini ziyaret ediyoruz. İnternetle cihazımız arasındaki bağ ise IP ile kuruluyor ve aslında, internete bağlandığımız cihazın parmak izini ifade ediyor. Peki IP nedir? IP adresi nasıl değiştirilir? İpuçları, haberimizde…

IP adresi nedir?

İnternet protokol kelimelerinin kısaltması olan ve internet protokol adresi anlamına gelen ip adresi; bir cihazın kimliği niteliğinde olup; 4 adet 8 bit sayıdan meydana geliyor. Her cihaz içerisinde bulunduğu ülkenin IP adresine göre değişiyor. Bu yüzden internet kullanıcıları yabancı siteleri ziyaret ederken bazı engellerle karşılaşıp, sorun yaşayabiliyorlar.

Mesela Türkiye’den Amerika IP adresli bir siteye girmek istediğinizde sorun yaşayabilirsiniz. Girmek istediğiniz o site Amerika internet protokol adresiyle oluşturulmuş olup, sadece Amerika IP adresine sahip cihazlardan giriş yapılıyor olabilir. Bu gibi durumlarda internet protokol adresini değiştirerek, siteyi ziyaret edebilmeniz mümkün olabiliyor.

IP adresi nasıl değiştirilir?

1- Telefonda ip adresi nasıl değiştirilir?

Telefonunuzun ip adresini değiştirmek için yapmanız gerekenler adım adım şöyle:

 • Cihazınızda “ayarlar” menüsüne girin.
 • “Mobil veri”ye tıklayın.
 • Karşınıza çıkan “ayarlar” bölümden ağ türünüzü istediğiniz türde seçebilirsiniz.
 • 2G-3G-4G-4.5G olarak karşınıza çıkan seçenekler arasından ilk baş en düşük seçeneği seçin ve ardından 10-15 dakika sonra en üst seçeneği seçiniz.

2- Bilgisayarda ip adresi nasıl değiştirilir?

Bilgisayarınızın ip adresini değiştirmek için izlemeniz gereken adımlar şöyle:

 • Bilgisayarınızda ana ekranında sağ alt tarafta yer alan küçük semboller içerisinden internet simgesine sağa basarak tıklayın.
 • Daha sonra “ayarlar” kısmından “Ağ ve İnternet” seçeneğine tıklayın ya da “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” seçeneğine tıklayın.
 • Ekranda açılan bağlantılar bölümünden ağ isminizin yazdığı seçeneğe (Örn: Wİ-Fİ Superonline_EEE) tıkladıktan sonra “özellikler” kısmına tıklayın.
 • İnternet protokolü sürüm 4(TCP/IPv4) yazan yazının üstüne çift tıkladıktan sonra internet protokol adresiyle işlem yapacağınız sayfa karşınıza çıkar.
 • Burada üst kısımda yer alan kutucuklardan internet protokol adresini değiştirebilir, alt kısımda yer alan kutucuklardan ise bilgisayarınızın DNS’ini değiştirebilirsiniz.
 • IP adresini otomatik olarak seçili olan yazının bir altında olan seçeneğe tıklayın.
 • Daha sonra burada bulunan üç seçenekten oluşan kısımlara girmek istediğiniz internet protokol adresinin bilgilerini yazarak sistemden çıkarken “Ayarları Doğrula” seçeneğine tıklayın.

Böylece internet protokol adresinizi değiştirme işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

Peki siz yabancı sitelere girerken sorun yaşıyor musunuz? İnternet protokol adresinizi hiç değiştirdiniz mi? Yorum kısmından deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • İnternet Hakkındaki 20 Şaşırtıcı Bilgi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Telefondan Fax Göndermek için 4 Pratik Yöntem!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • İnternet Hızınızı Arttırmak için 5 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Göksu Yıldız

Göksu Yıldız

Üsküdar Üniversitesi Reklam Tasarımı ve İletişimi bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Gezmeyi, farklı kültürleri ve yaşamları görmeyi, insanlarla tanışmayı farklı hayatlara dokunmayı seven birisiyim. Hızla değişen ve gelişen dünyamızda olan yenilikleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com’ daki köşeme bekliyorum. Beni takip etmek isterseniz: https://moblobi.com/author/goksu-yildiz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı