İnternette Yayılan Titan Zincirine Dikkat!

E-ticaret siteleri ve sosyal medya platformları üzerinden kimi zaman ürün satın alıyor kimi zaman da ürün satıyoruz. Hatta özellikle de gelir üretmeyi amaçlayan kadınlar ve öğrenciler son dönemlerde internetten satış ağları üzerinden üye olarak, satış geliri yaratıyorlar. Ancak bu kişiler için yeni bir tehlike ortaya çıktı. O da titan zincirleri. İşte detaylar…

İnternetten tehlike oluşturan titan zincirleri nedir?

İnternetteki kendisini e-ticaret sitesi ve satış ağ gibi gösteren piramit yapılar tehlike saçıyor. Bu yapıların asıl amacı ise yeni üyeler kazanarak para toplamak. Sözkonusu tehlikeli yapılar göstermelik pahalı ürünler satarak ağlarını gittikçe genişletiyorlar. Böylece ağlarına düşürdükleri binlerce kişiyi de madur ediyorlar.

Titan zincirlerinin hedefinde ise özellikle de internetten satış ağlarıinternetten satış ağları vasıtasıyla satış yaparak para kazanmaya çalışan ev hanımları ve öğrenciler bulunuyor. Aslında bu yapılar sadece ülkemizde değil, tüm dünya genelinde önemli bir sorun. Sözkonusu yapılar; üye toplama yöntemleri ve göstermelik sattıkları pahalı ürünler üzerinden kendilerince yeterli parayı topladıktan sonra ortadan kayboluyorlar. Geriye ise binlerce madur insan kalıyor. 

Aslında bunun birçok örneğini gördük ve şimdilerde bu yapılar çok daha fazla artarak ve çok daha fazla gerçeklik imajı yaratarak binlerce kişiyi ağlarına düşürmeye devam ediyorlar. Ülkemizde Ticaret Bakanlığı’nın sözkonusu piramit yapılar yani bu titan zincirleriyle mücadele konusunda bazı çalışmaları bulunuyor. Özellikle bu yapılarla mücadele için bir mevzuat değişikliği çalışması yürütülüyor.

Titan zincirlerinden korunmak için neler yapmalıyız?

Pek çok kişi internetten ürün satışı yapıyor. Özellikle kadınlar ve öğrenciler gelir elde etmek amacıyla bu tür platformların tuzağına düşüyor. Kullanıcılar öncelikle bu gibi art niyetli zincir yapılar ile gerçek satış ağlarını birbirlerinden ayırt edebiliyor olmalılar. Bunun için Ticimax E-ticaret Sistemler’nin Kurucusu Cenk Çiğdemli bazı yöntemler paylaştı. Şu sıralar çok daha fazla yaygın olan bu kötü niyetli titan zincirleri ve gerçek satış ağlarını ayırt edebilmek önemli. Peki gerçek satış ağları ile bu kötü niyetli yapıları nasıl birbirinden ayırabilirsiniz? İşte size önce gerçek satış ağlarını anlamanızı sağlayan birkaç ipucu verelim:

  • Gerçek satış ağlarının temel işlevi sattıkları ürünler üzerinden kazanç sağlamalarıdır. Bu ağlar üye olan satıcılara satamadıkları ürünlerini de geri almayı onlara taahhüt ederler.
  • Bu ağlar kayıt ücreti almazlar ve herhangi bir abartılı kazanç vaadinde bulunmazlar. Dolayısıyla bu tür ağlarda ürün satan herkes, satışlarına göre para kazanabiliyor olacağını bilir.
  • Gerçek satış ağlarının karmaşık bir prim sistemleri de yoktur. Sistemdeki satıcılarına yeni bir üye kazandırmaları durumunda herhangi bir prim vaat etmezler.  

Peki piramit yapılar yani bu titan zincirlerini nasıl anlarız? Neler yaparlar, onları nasıl ayırt edebiliriz. İpuçları ve bunlardan korunma yolları haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı