İnternette Milyar Dolarlarımızı Harcadık!

İnternet erişiminin artması ile birlikte alışveriş alışkanlıklarımızda değişti ve yaptığımız alışverişin büyük bir bölümü online alışverişe yani internetten alışverişe kaydı. We Are Social ve Statista nın ortaklaşa hazırladığı “Dijital Türkiye 2019 E-ticaret Raporu”na göre İnternetten alışveriş yapanlar geçtiğimiz yıla göre arttı ve online alışveriş tercih edenlerin sayısı 39 milyonu aştı. En büyük harcama kalemini ise seyahat ve tatil harcamaları oluşturdu.

E-ticaret ülkemizde gittikçe büyüyor 2018 yılında 39,3 milyon kişi, internetten 11 milyar 480 milyon dolar harcama yapmış görünüyor. Az önce de belirttiğimiz gibi bu harcamaları içerisinde birinci sırayı seyahat ya da tatil amaçlı yapılan harcamalar almış. Yani internetten yapılan harcamaların 5 milyar 198 milyon dolar’ı bu amaçla yapılmış. E-ticarette en fazla harcama yapılan kategorilerden bir tanesi de elektronik cep telefonu ve elektrikli ev aletleri gibi ürünler olmuş. Bu kategorideki harcama tutarı ise 2 milyar 61 milyon dolar. 2018 yılında online alışverişte üçüncü popüler kategori ise tahmin ettiğiniz üzere giyim olmuş. Bu kategoride 1.3 milyar dolar harcanmış. Bunlar dışında diğer favori kategoriler ise oyuncak, hobi ürünleri kategorisi; aksesuar ve mobilya kategorisi; yiyecek ve içecek kategorisi; oyun ve video kategorisi; dijital müzik kategorisi olmuş

2018 yılında internetten kişi başı 292 $ harcama yapılmış. E-ticaret pazarı geçtiğimiz yıla göre artmış ve 60,8 milyar liraya yükselmiş görünüyor yani pazarda TL’ye bazında yüzde 44’lük bir büyüme meydana gelmiş.

Peki enteresan olan o nokta ne? 5 yıl önce yaptığımız neyi şimdi yapmıyoruz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı