İnternetin İlginç Ortaya Çıkış Hikayesi!

Günümüz insanının bağımlısı olduğu internet nasıl ortaya çıktı? İnternetin tarihçesi ve ilginç ortaya çıkış hikayesi, haberimizde...

İnternet, dünyanın bir ucundaki kişilerle bağlantı kurmamızı sağlayan belki de gelmiş geçmiş en önemli buluşlardan biri. Şimdilerde insanları kendine bağlayan, internetin ortaya çıkışının ilginç bir hikayesi var. Peki internetin tarihçesi ne? İnterneti kim buldu? Haberimizde…

İnternetin tarihçesi ve ilginç çıkış hikayesi:

İnsanların hayatına giren en büyük teknolojik yenilik olan internetin ilginç hikayesi 1950’li yıllara uzanıyor.  1950’lerde yeni yeni gelişmeye başlayan bilgisayar teknolojisinin veri aktarımı yapabilmesi için çalışmalar başlatıldı. Bu dönemde ABD Savunma Bakanlığı da boş durmaksızın ilk protokol olan Arpanet’i kullanmaya başladı.

Arpanet aslında yeni değildi, savunma sanayi de kullanılıyordu. İnternetin mucidi olarak kabul edilen, Vinton Cerf’in bu ağı  geliştirmesiyle insanların iletişim kurabileceği bir ağa dönüştü. Bu ağ üzerinden ilk mesaj ise Kaliforniya Üniversitesi’ndeki profesöre gönderildi.

internetin tarihcesi moblobi

Yapılan çalışmalarla daha da gelişen Arpanet, daha büyük ağlara ulaşmayı başardı. Zaman ilerdikçe bu teknolojik sistem de geliştirildi.  Ana bilgisayar ya da terminaller arasında bulunan mesafenin önemi  azaldı. Bu hızlı interneti farklı boyutlara taşıdı.

Arpanet, 1 Ocak 1983 yılında; ağa bağlı olan bütün cihazların İletişim Kontrol Protokolü’nü mutlaka kabul etmesi gerektiğini belirtti. 1990’da Arpanet ömrünü tamamladı.

İsviçre’nin CERN şehrinden gelen ve hepimizin aslında “www” olarak da bildiği “word wide web” ağ artık evlerde dahi dijital ağa erişim imkanını sunuyordu.

Tüm bu aşamalardan sonra internet evlerimize 1998’de girmeyi başardı. Özellikle 2000’li yıllarda inanılmaz gelişerek, şimdilerde 2 milyardan fazla insanın her gün ziyaret ettiği bir mecraya dönüştü.

Peki siz internetin tarihçesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz hangi yıllarda internete sahip olmuştunuz? İlk internet deneyiminiz nasıldı? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • IP Adresi Nasıl Değiştirilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İnternet Hakkındaki 20 Şaşırtıcı Bilgi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “İnternet Hızınızı Arttırmak için 5 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlkay Miran

İlkay Miran

Grafik tasarım son sınıf öğrenciyim. Sanatsal alana daha yatkın ve yakın olsam da yeniliklere açık biri olduğumdan SEO alanında da kendimi geliştirmek istedim. Bunun sebeplerinden biri hızlı tüketimin sebep olduğu gelişmeler ve bunu kovalayan yeniliklere yakın olmazsak çağın bir adım gerisinde kalmış hissediyoruz. Sizlerde bu yenilikleri merak ediyor ve kısa bir zaman ayırarak gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız sizleri Moblobi.com'daki köşemi takibe bekliyorum: https://moblobi.com/author/ilkay-miran/https://moblobi.com/author/ilkay-miran/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı