İnternete En Bağımlı Ülkeler!

Dünyadaki internet kullanımı her geçen gün artıyor. İnternet kullanımının artması ile beraber internete bağımlı olan nüfusta da her geçen gün daha da artış meydana geliyor. İnternete bağımlısı olan nüfustan hareketle dünyadaki internete en bağımlı olan 15 ülke belirlendi. İşte detaylar…

İnternet bağımlılığı gelişen teknoloji ile birlikte günümüzün en önemli sorunlarından biri haline geldi. İnternet bağımlılığına kullandığımız platform ve uygulamaların yanı sıra; hayatımızdaki pek çok cihazın akıllanması da sebep oldu. Artık kullandığımız saatlerden, evdeki buzdolaplarına ve hatta gündelik eşyalarımıza kadar her şey internete bağlanıyor. Dolayısıyla bizi de internete daha da bağımlı bir hale getiriyor.

Ülkemizde durum dünyadan çok da farklı değil. Bildiğiniz üzere Türkiye yaklaşık olarak 83 milyon nüfusa sahip bulunuyor. Bu nüfusun yaklaşık yüzde 98’i cep telefonu kullanıyor. Hatta nüfusun yüzde 77’sinin akıllı telefona sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizdeki her 2 kişiden birinde de bir masaüstü bilgisayar bulunuyor. Her 4 kişiden birinde ise tablet var. Nüfusun yüzde 9’u ise akıllı teknolojiler hemen uyum sağlamış ve akıllı bileklik, akıllı saat gibi giyilebilir teknolojileri kullanmaya başlamış bile.

Uyanık olduğumuz zamanın neredeyse tamamı internetteyiz!

Teknoloji ve dijitalleşme bu kadar hayatımızda yayılmışken elbette dünyada olduğu gibi ülkemizde de internet kullanımı gün geçtikçe artıyor. Ülke nüfusumuzun yaklaşık yüzde 73’ü şu an aktif olarak internet kullanıyor. Hatta bunların büyük bir çoğunluğu da internete telefonlarından bağlanmayı tercih ediyor. Türkiye ‘de bakıldığında günde yaklaşık 7 saat 15 dakikamızı internette geçiriyoruz. Sanıldığı gibi tamamını da sosyal medyada geçirmiyoruz. Sosyal medyada geçirdiğimiz zaman günde 2 saat 46 dakika. Ancak yaklaşık 7 saat 15 dakikamızı internette geçirdiğimiz düşünülürse; gördüğünüz gibi uyanık olduğumuz zamanın neredeyse tamamında internete bağlıyız denilebilir.

Tıpkı bizim gibi dünyada pek çok ülkenin de internet bağımlılığı gün geçtikçe artıyor. Medya takip kuruluşlardan Ajans Press’in derlediği bilgilere göre dünyanın en internete bağımlı olan 15 ülkesi belirlenmiş. Bunun ilk sırasını tahmin etmek elbette zor değil. Hepimizin tahmin edileceği üzere Amerika internet bağımlılığının en yüksek olduğu ülke. Bunun ardından ise Brezilya geliyor. Listenin  bundan sonraki kısmı ise biraz şaşırtıcı. Çünkü internet bağımlılığının en yüksek olduğu 3.sırada yer alan ülke pek çoğumuzun belki haritada dahi bulamayacağı bir ülke olan Makao. Makao’dan sonra listenin 4. ve 5. sırasında ise sırasıyla Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor.

İnternete bağımlı olan ülkelerin ilk 5 sırasında yer alanların birçoğu belki de pek çoğumuzu şaşırttı. Peki biz Türkiye olarak Bu listede kaçıncı sıradayız hatta abaca var mıyız? Haberin devamında…

HABERİN DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı