İnternet Kullanımıyla İlgili İlginç Veriler!

Teknoloji dünyası hızla gelişiyor. Hayatımıza her geçen gün sayısız yeni teknolojiler ve dijital ürünler giriyor. Peki teknoloji, dijital ve internet dünyasındaki sayısal ilginç veriler bu konuda neler gösteriyor? İşte detaylar…

Dünya Nüfusunun Yarısından Fazlası İnternet Kullanıcısı

Her yıl düzenli olarak yayınlanan ve global teknoloji dünyasını derinden sarsacak analizler ve tespitler  paylaşan Marry Meeker’ın İnternet Trendleri Raporu’nda; dijital dünya, internet kullanımı, e-ticaret, inovasyon gibi pek çok konuda bilgiler sunuyor. 333 sayfadan oluşan 2019’un İnternet Trendleri Raporu da ilginç veriler içeriyor. Sizin için bu rapordan dikkat çeken ve bilmemiz gerektiğini düşündüğümüz bazı verileri derledik.

2018 yılının sonlarına bakıldığında 3.8 milyar insanın yani aslında dünya nüfusunun yarısından fazlasının internet kullanıcı olduğu görülüyor. Dünyada internetin en yoğun kullanıldığı nüfus olan ülkeler ise Çin ve Hindistan. Bunu ise ABD, Endonezya ve Brezilya ülkeleri takip ediyor. Bu sıralamada ülkemiz nerelerde diye merak edenler için de bu bilgiyi hemen paylaşalım. Türkiye dünyada interneti en yoğun kullanan 15.ülke olarak bu listede 15. sırada yer alıyor.

Günde 6 Saat Dijital Medya Tüketiyoruz

Dijital medyada oldukça fazla vakit harcıyoruz. Sosyal medya, mesajlaşma uygulamaları, haber siteleri, maillerimiz derken gün içerisinde uyanık kaldığımız zamanın büyük bir bölümünde internet ve dijital medya tüketimi yapıyoruz. Araştırmanın gösterdiği internet kullanım verilerine göre bir insanının dijital medyada tükettiği süre günlük ortalama 5.9 saate çıkmış durumda. Yani günde işten güçten arta kalan uyanık olduğumuz tüm süre boyunca ekranlara bakıyoruz diyebiliriz. Bu zamanın yaklaşık 3.3 saatini mobilde geçiriyoruz. Taşınabilir bilgisayarlarda harcadığımız zaman ise 2 saat ve tabletlerde ise 0.6 saat harcıyoruz. Anlaşılan o ki hepimizin de çok iyi bildiği ve tahmin ettiği üzere en çok cep telefonlarımızda zaman harcıyoruz.

İçerik tüketimi de değişti. Artık video içerikler kullanıcılar tarafından seviliyor ve hızla tüketiliyor. Araştırmalara göre video izleme süresi her birimiz için yaklaşık olarak ortalama 30 dakikaya çıkmış durumda. Hatta ilginç bir veriyi de hemen sizinle paylaşalım: internet kullanıcılarının her sene 4.5 milyar saat Youtube’da ‘’nasıl yapılır?’’ videosu izleyerek vakit geçirdikleri biliniyor.

İnternet Kullanımında Mobil’in Yükselişi Hızla Sürüyor

Amerikalılar 2018 yılında günlerinin 6.3 saatini dijital medya ile geçiriyorlar. Bu oran 2017 yılında geçirdikleri zamanın yüzde 7’sinden daha da fazla. Bu zamanı daha çok taşınabilir cihazlarda yani cep telefonlarında geçiriyorlar. 2008 yılında internet kullanımının büyük bir kısmı masa üstü bilgisayarlar ile sağlanırken 2018 yılı ile birlikte mobilin bu oranı ikiye katladığı belirtiliyor.

Peki e-ticaret büyüyor mu yoksa küçülüyor mu? Geleneksel ticaret mi yoksa e-ticaret mi önde? Dijital reklam harcamaları ne durumda? Harcamalardaki artık nelere sebep olabilir? Dünyanın en değerli 10 markası arasında teknoloji markaları var mı? Zirvede kim var? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Esra Kansız

Esra Kansız

Merhaba. Ben Esra. İletişim mezunuyum. Dijital medya ile ilgileniyorum. Ayrıca sosyal medya uzmanlığı işi ile meşgulüm. Hızına yetişemediğimiz teknolojinin bize sunduklarını öğrenerek sizlere duyurmak için buradayım. İçerik editörlüğünün hayatımın bir vazgeçilmezi olduğunu ayrıca belirtmek isterim. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esra-kansiz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı