İnternet Kullanımımız Hakkındaki Gerçekler!

Teknolojinin gelişmesiyle ve internetin bu kadar hayatımızın içine girmesiyle birlikte insanların da sosyal medyada harcadıkları zaman uzuyor. Bilgilenmek, bilgilendirmek, iletişim kurmak, eğlenmek, öğrenmek gibi birçok şey için internet kullanıyoruz. Özellikle akıllı telefonların çoğalmasıyla sosyal medya kullanımı daha çok artıyor. İnternette ve sosyal medyada geçirdiğimiz zamanlar uzuyor. Bu da git gide insanların sosyal medya ve internet bağımlılığını arttırıyor. Peki istatistikler neler söylüyor? Gerçekler ne? İşte detaylar.

Kimde, ne cihazlar var? İnternette ne yapıyoruz? Sosyal medya ne kadar zaman alıyor?

Her yıl We Are Social ve Hootsuit şirketleri tarafından İnternet ve Sosyal Medya istatistikleri araştırılıp hazırlanıyor. Bu araştırma dijital dünya ile ilgilenen kişilere, ilginç veriler sunuyor. 2019 verileri ise Türkiye’deki teknoloji ve dijital kullanımının geçen yılki rakamlarını gözler önüne seriyor.

Yaklaşık 82 milyon yaşayan insan nüfusunun yüzde 72’sininin yani yaklaşık 60 milyon kişinin internet kullanıcısı. Nüfusun yarısından fazlası hatta yüzde 63’üni oluşturan 52 milyon kişi ise aktif olarak sosyal medya kullanıcısı. Sosyal medya kullananların çoğu hatta yarısından çok daha fazlası ise ise mobilden hesaplarına bağlanmayı tercih ediyor..

Türkiye’de 2019 yılında cihaz kullanımına ve sahip olunan cihazlara bakıldığında; telefon kullanımı hepsinin önüne geçmiş durumda. İnsanların neredeyse tamamı yani yüzde 98’inin cep telefonu var. Sahip olunan telefonların elbette bunların hepsi akıllı telefona sahip değil. Nüfusun yaklaşık yüzde 77’sinde akıllı telefon bulunuyor. Bilgisayar ve tablet sahibi olan kişiler ise telefona göre çok daha az. Nüfusun neredeyse yarısında bilgisayar bulunurken; tablet yalnızca nüfusun dörtte birinde bulunuyor.

Televizyon izlenme oranlarının her ne kadar dijital kullanımından sonra azaldığı iddia edilse de; anlaşılan insanlar seyretmese bile televizyon edinmeyi ve onu açık bulundurmayı halen seviyorlar. Çünkü nüfusun yüzde 99’unda televizyon edinme ve izleme alışkanlığı sürüyor.

İlginç bir durum ise giyilebilir teknoloji ürünlerinde ortaya çıkıyor. Her ne kadar akıllı saatler ve akıllı cihazlar artsa da; giyilebilir teknoloji ürünlerinin kullanımı sadece yüzde 10’a yakın bir dilimi oluşturuyor.

Peki internette ne kadar zaman geçiriyoruz? Ne kadar televizyon izliyor, ne kadar müzik dinliyoruz? Sosyal medyada gerçekten geçirdiğimiz zaman ne kadar? Günün 7 saatinde nelerle uğraşıyoruz? Daha çok hangi sosyal medya uygulamalarını seviyoruz? Doğru bilinen bazı yanlışlar neler? İnternet kullanımımız hakkındaki gerçekler haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Göksu Yıldız

Göksu Yıldız

Üsküdar Üniversitesi Reklam Tasarımı ve İletişimi bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Gezmeyi, farklı kültürleri ve yaşamları görmeyi, insanlarla tanışmayı farklı hayatlara dokunmayı seven birisiyim. Hızla değişen ve gelişen dünyamızda olan yenilikleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com’ daki köşeme bekliyorum. Beni takip etmek isterseniz: https://moblobi.com/author/goksu-yildiz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı