İnternet Kullanımımız Hakkındaki Gerçekler! - Moblobi.com
İnternet

İnternet Kullanımımız Hakkındaki Gerçekler!


Teknolojinin gelişmesiyle ve internetin bu kadar hayatımızın içine girmesiyle birlikte insanların da sosyal medyada harcadıkları zaman uzuyor. Bilgilenmek, bilgilendirmek, iletişim kurmak, eğlenmek, öğrenmek gibi birçok şey için internet kullanıyoruz. Özellikle akıllı telefonların çoğalmasıyla sosyal medya kullanımı daha çok artıyor. İnternette ve sosyal medyada geçirdiğimiz zamanlar uzuyor. Bu da git gide insanların sosyal medya ve internet bağımlılığını arttırıyor. Peki istatistikler neler söylüyor? Gerçekler ne? İşte detaylar.

Kimde, ne cihazlar var? İnternette ne yapıyoruz? Sosyal medya ne kadar zaman alıyor?

Her yıl We Are Social ve Hootsuit şirketleri tarafından İnternetve Sosyal Medya istatistikleri araştırılıp hazırlanıyor. Bu araştırma dijital dünya ile ilgilenen kişilere, ilginç veriler sunuyor. 2019 verileri ise Türkiye’deki teknolojive dijital kullanımının geçen yılki rakamlarını gözler önüne seriyor.

Yaklaşık 82 milyon yaşayan insan nüfusunun yüzde 72’sininin yani yaklaşık 60 milyon kişinin internet kullanıcısı. Nüfusun yarısından fazlası hatta yüzde 63’üni oluşturan 52 milyon kişi ise aktif olarak sosyal medya kullanıcısı. Sosyal medya kullananların çoğu hatta yarısından çok daha fazlası ise ise mobilden hesaplarına bağlanmayı tercih ediyor..

Türkiye’de 2019 yılında cihaz kullanımına ve sahip olunan cihazlara bakıldığında; telefonkullanımı hepsinin önüne geçmiş durumda. İnsanların neredeyse tamamı yani yüzde 98’inin cep telefonu var. Sahip olunan telefonların elbette bunların hepsi akıllı telefona sahip değil. Nüfusun yaklaşık yüzde 77’sinde akıllı telefonbulunuyor. Bilgisayar ve tablet sahibi olan kişiler ise telefona göre çok daha az. Nüfusun neredeyse yarısında bilgisayar bulunurken; tablet yalnızca nüfusun dörtte birinde bulunuyor.

Televizyonizlenme oranlarının her ne kadar dijital kullanımından sonra azaldığı iddia edilse de; anlaşılan insanlar seyretmese bile televizyonedinmeyi ve onu açık bulundurmayı halen seviyorlar. Çünkü nüfusun yüzde 99’unda televizyonedinme ve izleme alışkanlığı sürüyor.

İlginç bir durum ise giyilebilir teknolojiürünlerinde ortaya çıkıyor. Her ne kadar akıllı saatler ve akıllı cihazlar artsa da; giyilebilir teknolojiürünlerinin kullanımı sadece yüzde 10’a yakın bir dilimi oluşturuyor.

Peki internette ne kadar zaman geçiriyoruz? Ne kadar televizyon izliyor, ne kadar müzik dinliyoruz? Sosyal medyada gerçekten geçirdiğimiz zaman ne kadar? Günün 7 saatinde nelerle uğraşıyoruz? Daha çok hangi sosyal medya uygulamalarını seviyoruz? Doğru bilinen bazı yanlışlar neler? İnternet kullanımımız hakkındaki gerçekler haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı