Influencer Pazarlamasını Ölçmek İçin Hangi Metrikleri Kullanmalısınız?

Eskiden kullanılan pazarlama yöntemlerinin hedeflenen seviyeye ulaşıp ulaşmadığını belirlemek ve ölçmek oldukça zordu. Bugün ise, sosyal medya ve influencer pazarlama da dahil olmak üzere özellikle online pazarlama çalışmalarını ölçmek için pek çok yönteme sahibiz.

Influencer Marketing, yüksek takipçi sayısı olan sosyal medya hesaplarına sahip kişilerin, bir ürün ya da marka hakkında içerik yoluyla takipçilerine deneyimlerini aktarmasıdır. SocialChorus tarafından yapılan bir araştırmada, bir influencer pazarlama kampanyasının, sahip olunan veya ödenen medyanın katılımını 16 katına kadar çıkarabileceğini bizlere gösteriyor.

Geleneksel pazarlama biçimlerine kıyasla, sosyal medya, hangi yöntemlerin en fazla yatırım geri dönüşünü (ROI) sağladığını belirlemek için bir dizi metriği ölçüyor ve bizlere hedefli pazarlama kampanyaları oluşturma olanağı da sunuyor. Aynı durum aslında influencer marketing için de geçerli. Bunun için ise en yüksek ROI’yi sağlamak için doğru metrikleri izlemek ve ölçmek zorunlu… Aşağıda, Weigh Your Mind tarafından derlenen influencer marketing kampanyalarının başarısını ölçmek için işletmenizin kullanması gereken beş metriği bulabilirsiniz:

Toplam yatırım miktarı: Her şeyden önce, bu yatırımda ne kadar geri dönüş yaptığınızı anlamadan önce, sizi influencer marketing’e gerçekten ne kadar yatırım yaptığınızı belirlemeniz gerekir. Yatırımınızın toplam maliyetini belirlemek için influencer’a ödeyeceğiniz ücret, kitlenize ücretsiz ürün örnekleri sağlama gibi pek çok maliyeti de eklemeyi unutmayın.

Erişim ve Takipçi adedi: Bu iki metrik arasındaki farkı ve bunların kampanyanızın başarısı için önemini anlamak için oldukça önemli. Bir influencer kampanyası kurarken birçok işletmenin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, nüfuz faktörlerini ayırmaya çalışmaktır. Çoğu zaman, işletmeler, özellikle influencer’ın sahip olduğu takipçilere odaklanma hatasına düşerler. Ancak bir influencer’ın çok sayıda takipçisi olsa da bu durum, etkileşimin olmadığı durumda istediğiniz sonucunu garanti etmez. Bazen takipçi adedi daha küçük ancak daha etkileşimli takipçiliği olan bir influencer daha iyi sonuçlar verebilir. Bu sebeple kampanyanın başarısını ölçerken  etkileşim ve tepkilere odaklandığınızdan emin olmanız önemli. Bu metriği ölçmede “traackr” gibi pek çok araç kullanılabilir.

Duyarlılık: İşletmenizin pazarlama mesajına ilişkin duyarlılığı ölçmeniz hayati önem taşır. Markanızın hedef kitleniz tarafından algılanış şeklini değerlendirmeli, hangi mesajların en olumlu tepkiyi aldığını, hedef kitlenize etki etmeyen alanları belirlemeli, ve gerekiyorsa buna göre pazarlama mesajınızı ayarlamalısınız.

Marka etkisi: Kampanya mesajının markanız üzerinde ne gibi bir etkiye sahip olduğunu da belirlemelisiniz. Marka etkisini ölçme sürecinin bir parçası olarak, şu metrikleri de dikkate alabilirsiniz: açılış sayfanıza veya web sitenize gelen trafik miktarı, ürün veya markanıza ait çevrimiçi yorum sayısı, yeni üye/abone sayısı veya sosyal paylaşım ağlarına eklenen yeni takipçi/hayran sayısı gibi…

Yeni satışlar: Çoğu işletme için, bir influencer marketing kampanyasının nihai amacı yeni satışların sayısı olacaktır. Bu veri bazen kampanyayı takiben hemen sonuca dönüşecek bir veri olarak karşımıza çıkmayacaktır, belirli bir süreç alabilecektir bunu unutmayın. Ürününüzün veya hizmetinizin satın alma döngüsü aslında pazarlama kampanyanızın ötesine uzanabilir, bu nedenle ilk kampanyanız sona erdikten sonra bir süre ölçmeye devam etmenizde fayda olacaktır.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı