Inbound Pazarlama mı, Outbound Pazarlama mı? - Moblobi.com
İnternet

Inbound Pazarlama mı, Outbound Pazarlama mı?


Teknoloji geliştikçe ve dünya dijitalleşip pazarlama bütçeleri ve pazarlama planlarının çoğu dijitale kayınca pazarlama aktiviteleri için pek çok yeni kanal açılmış oldu. Kanallar arasındaki seçim ise bu kanallardan yapılan pazarlama aktivitelerinin potansiyel müşterilere ulaşmadaki başarısı oldu ve aslında verimli reklam türünü potansiyel kullanıcıların kendisi belirlemiş oldu. Üzerinde çok tartışılan inbound pazarlama ve outbound pazarlama çalışmalarına ait farklar verilerle desteklenerek çok net bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. Potansiyel müşteriler artık herkes için yapılan, ilgi alanından uzak ve pazarlama kokan çalışmalardan uzak kalırken; içerik ve deneyim ağırlıklı pazarlama aktivitelerini daha çok benimsemiştir. Inbound pazarlama ve outbound pazarlamanın çok kısa ne olduğuna ve sosyal medyada “ipfconline”ın yayınladığı bir araştırmadan hareketle bu aktivitelere yönelik ortaya çıkan verilere göz atalım:

Inbound pazarlama çalışmaları SEO, sosyal medya ve bloglarda yapılan pazarlama çalışmalarını içerir. Bu kanallar yardımıyla içerik oluşturmak ve bu içeriği tüm kullanıcılar ile paylaşmaktır. Bu içeriği oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise kullanıcılarınızın seveceği ve paylaşmaya değer göreceği içerikler oluşturmaktır.

Inbound pazarlama hakkında birkaç önemli veri…

  • Düzenli olarak blog yapan şirketler % 126 daha fazlasını getiri elde etmiş.
  • Tüketicilerin % 70’i, bir şirket yerine, reklamlar yoluyla içerik sağlamayı tercih ediyor.
  • Sosyal medyanın geleneksel pazarlamaya göre % 100’e yakın bir müşteri edinimi sağlıyor.
  • Potansiyel müşteri başına inbound pazarlama maliyetleri, outbound pazarlamadan % 62 daha az.

Outbound pazarlama çalışmaları ise banner reklamlar, e-mailing çalışmaları ve pazarlama amaçlı yapılan telefon aramalarından oluşur. Bu kanallar yardımıyla potansiyel müşteriye ulaşılır ve ona ürünler hakkında mesajlar ileterek pazarlama yapılır. Bu yöntem daha inbound pazarlamaya göre “ruhsuz” pazarlama aktivitelerini içerir.

İşte outbound pazarlamaya ait birkaç önemli veri…

  • Görüntülü reklamların ortalama tıklama oranı % 0.1
  • İnsanların % 86’sı TV reklamlarını atlıyor ve doğrudan postaların % 44’ü asla açılmıyor.
  • Mobil reklamlardaki tıklamaların yaklaşık % 50’si yanlışlıkla tıklamalardan oluşuyor.
  • Uçak kazasında hayatta kalma olasılığınız bir banner reklamı tıklamaktan daha yüksek.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı