İçerik Pazarlaması için İpuçları

Yayınınıza trafik çekmek ve gelecekteki trafiğin temelini atmak için uzun vadeli bir içerik tanıtım planını oldukça önemlidir. İçerik pazarlaması için bilinen yöntemlerden en önemli 8 tanesini, örnekler ve ipuçları ile birlikte aşağıda listeliyoruz:

1. Sosyal medya paylaşım takvimine uyun

Her blog yazınız için ne kadar sıklıkla ve kısa bir süre için tanıttığınıza dair bir zaman çizelgesi oluşturmalısınız. Bunun için özel yazılım, elektronik tablo veya DIY takvimi kullanabilirsiniz.

Örnek paylaşım takvimi ve elde ettiği sonuçlara bir örnek:

2. Sosyal medyada yer alan şirketlerden bahset

Bunu yapmanın en kolay ve en kolay yollarından biri de onlarla ilgili mention ederek tweetler atmak… FollowUp.CC örneğini aşağıda görebilirsiniz.

 

3. Sosyal medya mesajlarınızı profillerinize yerleştirin

Facebook, Twitter ve LinkedIn ile bunu yapabilirsiniz. Diğer ağların, belirli yayınları özelleştirecek bunalara benzer veya farklı seçenekleri de var. Sayfanızın veya profilinizin önünden ve ortasından, bir yazı bulundurmanıza olanak tanır. Bu nedenle, ne kadar süre geçmiş olursa olsun kaç tane yeni sosyal yayın yayınlanmış olursa olsun, profil ziyaretçilerinizin gördüğü ilk şeylerden biri olmaya devam eder.

Buffer’ın yaptığı örnek çalışmayı aşağıda paylaşıyoruz:

4. İş arkadaşlarınıza gönderin

Şirketinizin sosyal hesaplarındaki paylaşımlarınız yalnızca gerçek çevrimiçi kitlenizin bir kısmının avantajını kullanır. Gücün bir kısmı ise, iş arkadaşlarınıza aittir. Bu kişilerin sahip oldukları ağlar sizin için fayda yaratabilir. Linkedin’de bağlantımız olduğu gibi; çok sayıda profesyonel Twitter’ı da iş için de kullanmaktadır. Yeni yayınları tanıtmanıza yardımcı olmak için iş arkadaşlarınızı listeleyerek yararlanabilirsiniz.

 

GaggleAMP gibi, süreçlerinizi otomatikleştirmenize yardımcı olan, meslektaşların mesajları orijinal olacak şekilde kişiselleştirmelerine izin veren araçlar da var. Bir ipucu da, iş arkadaşlarınızdan yayınları el ile paylaşmalarını istiyorsanız , bunlara kolay, tek tıklamalı seçenekler vermek için ClickToTweet veya HrefShare gibi araçlara bakın.

5. Sosyal yer imi sitelerine gönderin

Blogunuz için popüler sosyal yer imi sitelerini bulmak da üretken bir şey olacaktır. Reddit, Inbound.org ve GrowthHacker gibi siteler büyük trafik getirebilir ve büyük marka üreticileri olarak görev yapabilir. Örneğin, Process Street, blog yayınlarına ayda on binlerce görüntüleme imkanı sağlamak için sosyal yer imi işareti kullanıyor.

Trafiğin ötesinde, forumlarda ve yer imi sitelerinde yayın yapmak, topluluk oluşturmanıza da yardımcı olur. Siteler sohbet sırasında tanıtımdan daha fazlasını içerdiğinden yayınınızı bir konuşma başlatıcı olarak paylaşmak, okuyanlardan çok etkilenebilir. Bir ipucu da sosyal bookmarking sitelerindeki kendi paylaşımlarımızı daha da ileri götürmek için genellikle tartışma konusunu paylaşmak ve Twitter’da bağlantı kurarark ve yorumlar istemek.

6. E-posta imzanıza bir bağlantı ekleyin

E-posta ile ilgili içerik pazarlamacılığının tartışmaları e-posta pazarlamacılığının etrafında dönmektedir. Ancak kişisel, bire bir e-postalardan başka bir şey var. Her gün kaç kişiye e-posta gönderdiğinizi düşünün ve kaç tanesinin hedef kitlenizde olduğunu düşünün. Etkilenenler, ortaklar ve şirketinizin müşterileri arasında, blog yayınlarınızın ilgisini çekebilecek birçok kişi var. İşte size bir örnek:

E-posta imzanızdaki en son yayınınıza bir bağlantı eklemek, içeriğinizi odaklanacak bir yere koyacak bir sır niteliğinde… Mesela WiseStamp gibi araçlar, blogunuzun RSS özet akışına bağlı bir fantezi e-posta imzası oluşturarak otomatik olarak bunu gerçekleştirir.

 

 

7. İlgili okuyucuları e-postayla gönder

Son olarak, içerik dağıtımı, ilgili kitleleri birleştirmenin bir başka yoludur . Popüler bir blog yayıncılığı promosyonu taktiği ile popüler yayınlardan benzer yayınları paylaşmış etkilenenleri bulmak için BuzzSumo kullanıyor. Siz de buna benzer şeylerle yeniden biçimlendirebilirsiniz.

Aynı, blog gönderilerini paylaşmakla geçer. Diğer etkili yabancılardan blog gönderileri paylaşan etkili yabancılar bulmak yerine, kendi topluluğunuzu oluşturabilirsiniz. Ardından , geçmişte içeriğinizi (aynı konudaki içeriği) daha önce paylaşmış olan kullanıcılara yeni blog yayınlarınızı da önerebilirsiniz . Hatta biraz otomatikleştirebilir ve geçmişte benzer kampanyaları açanlara bir kampanya gönderecek şekilde e-posta pazarlama segmentasyonunu da kullanabilirsiniz.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı