Her Gün 7 Saat İnternette Ne Yapıyoruz?

İster evde ister işte olalım günümüzün büyük bir çoğunluğunun internette geçiriyoruz. İnternette geçirdiğimiz zamanımızın büyük bir çoğunluğu da sosyal medyada ya da mesajlaşma uygulamalarımızda geçiyor. Son 1 yılda ülkemizde internet kullanan kişi sayısının 5 milyon ve sosyal medya kullanıcı sayısının da 1 milyon arttığı görülüyor. Türkiye’de günümüzün hemen hemen üçte birini internette geçiriyoruz Yani her gün 7 saat 15 dakikamız internette geçiriyor. İnternette geçirdiğimiz bu zamanın 2 saat 46 dakikasını ise sosyal medyada harcıyoruz. Yani gittikçe daha da sosyalleşiyoruz.

Global sosyal medya ajansları olan HootSuit ve We Are Social “Dijital Türkiye 2019” raporunu yayınladı. Rapordaki bilgiler oldukça ilgi çekici. Ülke olarak ne kadar internet kullandığımız, ne kadar televizyon izlediğimiz, vaktimizin ne kadarını sosyal medyada geçirdiğimiz, hangi cihazlara sahip olduğumuz ve hatta e-ticaretten ne kadarımızın alışveriş ettiği bile ortaya koyulmuş. İşte ülkemize dair dikkat çeken verilerden bazıları… 

Türkiye bildiğiniz üzere yaklaşık 82,4 milyon nüfusa sahip. Bu nüfus içerisinde cep telefonu sahipliğimiz de oldukça yüksek. Ülkemizdeki yetişkinlerin hemen hemen tamamına yakını yani yüzde 98’i cep telefonu kullanıcısı. Bunların içinde sıradan bir cep telefonu sahibi olmaktan öte akıllı telefon sahibi olanlar da oldukça fazla. Sözkonusu yetişkinlerin içerisinde akıllı telefon kullananların oranı yüzde 77 civarında.

Ülkemizdeki televizyon, bilgisayar, tablet, akıllı saat veya akıllı bileklik, sanal gerçeklik gözlüğü gibi çeşitli ürünlerin sahipliği de artıyor. Hemen hemen her evde yani nüfusun yüzde 99’unun evinde en az bir tane televizyon bulunuyor. Her 2 kişiden biri de masaüstü bilgisayara sahip. Benzer şekilde her 4 kişiden birinde de tablet bilgisayar bulunuyor. Akıllı saatler ya da akıllı bileklikler, sanal gerçeklik gözlüğü gibi diğer giyilebilir teknoloji ürünü kullananlar ise nüfusun henüz yüzde 9’u civarında..

Neredeyse 3 saat sosyal medyada harcıyoruz…

Ülke nüfusumuzun yüzde 78’i yani yaklaşık 59,4 milyon kişi internet kullanıyor. Bunların çok büyük bir çoğunluğu ise yani yaklaşık 56.3 milyon kadarı ise internette akıllı telefonlarından bağlanmayi tercih ediyor. Ülkemizde bu kadar fazla kişi internete bağlıyken peki neler yapıyor ya da ne kadar süre internette kalıyor diye merak ediyorsanız hemen onu da cevaplayalım. Ülkece internette yaklaşık günde 7 saat 15 dakikamızı geçiriyoruz. Bu sürenin 2 saat 46 dakikasını ise sosyal medyada harcıyoruz.

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcı sayısı da azımsanacak bir boyutta değil. Türkiye’de 52 milyon kişinin sosyal medya kullandığı biliniyor. Hatta bunların da 44 milyonu sosyal medyaya cep telefonlarından erişmeyi tercih ediyor. Yani genel olarak ülkece sosyal medyayı cep telefonlarınızdan takip ediyoruz.

En çok Facebook’u kullanıyoruz…

Sosyal medyada en sevdiğimiz ve en çok kullandığınız platform Facebook gibi görünüyor. Çünkü Türkiye’de 43 milyon kişi Facebook kullanıyor. Şu sıralar popüler sosyal medya platformu olan Instagram‘da sevdiğimiz ikinci sosyal medya platformu gibi duruyor. Çünkü ülkemizde yaklaşık 38 milyon Instagram kullanıcısı  bulunuyor. Elbette diğer sosyal medya platformları da da ilgi yok değil. Türkiye’de 9 milyon kişi Twitter kullanırken; 7.3 milyon kişi Linkedin ve 6.5 milyon kişi de Snapchat kullanıyor.

İnterneti çok sevdiğiniz açık bir şekilde belli,  teknolojiye ayak uydurmuş olduğumuz da oldukça açık. Ancak internet haricinde de elbette yaptığımız şeyler var. Örneğin Türkiye televizyonu da unutmuş değil. Günde hala ortalama 3 saat 9 dakikamızı televizyon izleyerek geçiriyoruz. Bunun dışında 1 saat 15 dakika da müzik dinliyoruz.

Peki e-ticaret seviyor muyuz? Yoksa durum beklendiği gibi değil mi? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı